ناگفته‌‌های جدید برجامی رئیس کل بانک مرکزی

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از جام جم آنلاین، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران در کنفرانس «اتصال مجدد ایران به جامعه مالی جهانی» در لندن، خواستار جدیت طرف‌‌های مقابل در اجرای تعهدات مرتبط با برجام در زمینه امور مالی و بانکی شد.

وی با اشاره به ظرفیت ‌های اقتصاد ایران بیان کرد: ایران با داشتن موقعیت استثنایی ژئوپولتیکی، جمعیت ۸۰ میلیونی، نیروی کار جوان و تحصیل‌کرده و یک طبقه کارآفرین، توانایی‌‌های بالقوه‌ای دارد که برای همگان آشکار است؛ اقتصاد این کشور از نعمت ذخایر طبیعی گسترده و منابع نفت و گاز برخوردار است. تولید ناخالص داخلی برمبنای برابری قدرت خرید در رتبه ۱۸ جهان قرار داد و اقتصاد ۱.۴ تریلیون دلاری ایران از تنوع زیادی برخوردار است و پایه صنعتی داخلی گسترده‌ای دارد.

سیف درخصوص کاهش سهم درآمدهای نفتی در مدیریت اقتصاد ایران طی سال ‌های اخیر خاطرنشان نمود: اگرچه (برطبق رپرتاژ BP) ایران رتبه اول ذخایر نفت و گاز جهان را به خود اختصاص می‌‌دهد اما متنوع‌سازی اقتصاد باعث شد سهم بخش نفت در تولید ناخالص داخلی کمتر از ۱۵ درصد باشد.

رئیس کل بانک مرکزی، هراس بانک ‌های تجاری بزرگ اروپا از جریمه ‌های آمریکا را علت بی رغبتی برای کار با همتایان ایرانی عنوان نمود و بیان کرد: در حالی که تمام تحریم‌‌های هسته‌ای ایران برداشته شده‌اند، تحریم‌‌های خارج از حوزه برجام همچنان به قوت خود باقی هستند و این امر باعث شده تا بانک‌‌های تجاری بزرگ دنیا به خاطر ترس از جریمه‌‌های ناشی از تخطی ناخواسته از مقررات ایالات متحده برای کار با همتایان ایرانی بی‌رغبت باشند.

سیف با تصریح این نکته که موانع آمریکایی برای کار با بانک ‌های ایران گریبانگیر شرکت ‌های آمریکایی می‌ شود، بیان کرد: مقررات مالی بیش از حد در اقتصادهای پیشرفته (به اذعان IMF) به همراه محدودیت به کار گیری دلار آمریکا، موانعی جدی بر سر راه تجارت ایران- آمریکا و روابط سرمایه‌گذاری ایجاد می‌‌کنند و باعث می‌‌شود شرکت‌‌های آمریکایی در مقایسه با رقبای اروپایی و آسیایی خود مزایای زیادی را از دست بدهند.

وی درخصوص تعهدات اروپا و ایالات متحده براساس برجام، بیان نمود: برطبق برنامه جامع اقدام مشترک، اروپا و ایالات متحده متعهد هستند تمام اقدامات اجرایی و مقرراتی لازم برای رفع موفق و موثر تحریم‌‌ها را به اجرا گذارند و ایران را قادر سازند که به بازارهای بین‌المللی بازگردد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به عملی نشدن تعهدات طرف مقابل بیان کرد: همان‌گونه که در چند ماه گذشته شاهد آن بودیم این تعهدات به خاطر مشکلاتی که جامعه بانکی با آن مواجه است عملی نشد.

به گفته سیف، انجمن بانکداران بریتانیا در جلسه با وزیر امور خارجه آمریکا این مشکلات را شامل رویکرد سیاسی/ مقرراتی ایالات متحده درخصوص هماهنگ‌سازی رویکرد بین مقررات‌گذاران ایالتی و فدرال و تصریح سیاست مربوط به چگونگی بررسی و عکس‌العمل آژانس‌‌های آمریکایی در زمینه الزامات افشاسازی مربوط به ایران، جرایم مالی/ ریسک تجاری و نکاتی درخصوص دستورالعمل فنی افک (OFAC) برشمردند.

وی افزود: انجمن بانکداران بریتانیا در بیانیه خود اعلام می‌‌کند لازم است بداند ایالات متحده و اتحادیه اروپا چه کمک‌‌های فنی به ایران ارائه می‌‌دهند تا اطمینان دهند ایران به زودی از فهرست FATF خارج می‌‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی موارد موجود در دستورالعمل فنی افک که توسط انجمن بانکداران بریتانیا مطرح شده را اینگونه برشمرد: ارائه یک مجوز عمومی برای شرکت‌‌های غیر آمریکایی برای بهره‌برداری از نرم‌افزار آمریکا، تعمیم پشتیبانی‌‌های ارائه‌ شده به افراد آمریکایی تحت مجوز عمومی H به شرکت‌‌های غیر آمریکایی، دستورالعمل قدرتمند افک در مورد انتظارات آن در روابط کارگزاری بانکی و ارائه مجوز عمومی آمریکا برای پرداخت‌‌های U-Turn از دسته موارد مبهم برای انجمن بانکداران بریتانیاست.

سیف با تأکید بر اینکه تمام مسائل فوق هنگام امضای برجام برای آمریکا و اتحادیه اروپا شناخته شده بودند و آن‌‌ها با این آگاهی تعهداتشان را امضا کردند، بیان کرد: اکنون ما عقیده داریم آن‌‌ها باید به وعده‌‌های خود عمل کنند. این تعهد اخلاقی و قانونی غرب است که به آن‌چه در برجام متعهد شدند پای‌بند بمانند حتی اگر بدان‌معنا باشد که با بازنگری مقررات، دستورالعمل‌‌ها و سیاست‌‌ها به بانک‌‌ها کمک کنند.

رئیس شورای پول و اعتبار مشکل دیگر را اتخاذ و اجرای بیش از حد سیاست تحریم‌‌ها دانست و بیان کرد: این موضوع علاوه بر اینکه صنعت بانکداری را با مشکل مواجه می‌ کند بلکه به گفته مقامات خزانه‌داری آمریکا حتی به خود ایالات متحده نیز آسیب می‌‌رساند.

سیف، شاهد موضوع ترس در جامعه بانکداری را به نقل قول از فایننشال تایمز اینگونه مطرح نمود: «آن‌‌ها از این می‌‌ترسند که حتی اگر از خزانه‌داری آمریکا اطمینان دریافت کنند، دادستان‌‌ها و مقررات‌گذاران مستقل آمریکایی ممکن است تفسیر متفاوت و سخت‌گیرانه‌تری از قوانین داشته باشند».

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید بر لزوم انجام تمام تعهدات توسط طرف ‌های آمریکایی و اروپایی بیان کرد: اکنون بیش از هر زمان آشکار است که آمریکا و اتحادیه اروپا باید اقدامات مناسبی انجام دهند تا این اطمینان حاصل شود که سرمایه‌گذاری انجام شده در حصول توافق پیرامون پرونده هسته‌ای ایران به هدر نمی‌رود. علاوه بر این، این تعهد اخلاقی احساس می‌‌شود که باید به فعالان بازار در ایران اطمینان داده شود و ایران باید منافع حاصل از برجام را بطور کامل مشاهده کند.

وی افزود: این موضوع در اظهارنظر آقای هاموند وزیر امور خارجه بریتانیا به خوبی بیان شده است که می‌‌گوید: «اکنون ما موظف هستیم که اطمینان دهیم رفع‌ تحریم‌‌ها موثر بوده است» هم‌چنین جان‌کری وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی در همین ماه طی مصاحبه‌ای اعلام نمود که بانک‌‌های اروپایی کاملاً آزادند برای ایران حساب باز کنند، به تجارت بپردازند و پول مبادله کنند، موافقت‌نامه‌‌های تجاری را تسهیل و شروع کنند، تحت پوشش منابع بانکی قرار دهند و وام بدهند و در تمام این موارد کاملاً آزاد و مجاز هستند.