خطاب به دانش آموزان: ریاضی خواندن خودش مهارت دارد!

مهارت درس ریاضی

درس ریاضی را از ابتدا با عنوان درس شیرین ریاضی معرفی می‌کردند؛ اما دانش آموزان معمولاً شیرینی زیادی در درس ریاضی حس نمی‌کنند!! شاید برخی از دانش آموزان دوست داشته باشند از این غول شیرین (!) عبور کنند و با فراغ بال بهتری به مطالعه‌ی آن یا سایر دروس بپردازند.

ریاضی خواندن مهارت خاص خود را می‌طلبد!

در مطلب زیر نکته‌های مفیدی را برای مطالعه‌ی بهتر درس ریاضی خواهید آموخت:

 

۱- هر وقت ریاضی می‌خوانید از خوانده‌های خود یاداشت بردارید و برای بار دوم و سوم از روی یاداشت‌های خود بازخوانی کنید.

۲- اگر از مطالعه ریاضی خسته شدید؛ مدتی قدم بزنید و مغز خود را آرام کنید و برای ادامه‌ی مطالعه خود را آماده کنید.

۳- درس ریاضی را بین دروس خواندنی مطالعه کنید و هیچ وقت خودتان را با مطالعه‌ی محض ریاضی خسته نکنید.

۴- بعد از مطالعه‌ی هر بخش، سعی کنید مثال‌های کاربردی در آن مبحث برای خود پیدا کنید؛ مثلاً وقتی بخش مساحت را مطالعه می‌کنید سعی کنید مساحت اطاق خود و قسمتی از دیوار خانه که به شکل مثلث یا ذوزنقه است را حساب کنید.

۵- در ریاضی آن‌چه مهم است تکرار در مطالعه است؛ پس تا آن‌جا که می‌توانید تکرار کنید.

۶- خسته نشوید و نگویید ما استعداد ریاضی نداریم! امروزه ثابت شده چیزی به اسم استعداد وجود ندارد و با تمرین می‌توان هر مهارتی را آموخت.

۷- خودتان را به فکر کردن روی مسایل ریاضی عادت دهید. توجه کنید که بسیاری از مسائل خوب به راحتی حل نمی‌شوند؛ بنابراین اگر در حل هر مسئله موفق نشدید، ناامید نشوید. برای حل مسائل، تلاش کنید؛ هر چند اگر ساعت‌ها و روزها وقت شما را بگیرد. از وقت‌های اضافی (موقع پیاده روی، حمام رفتن، ایستادن در صف‌های مختلف، داخل اتوبوس، صف خرید نان و …) برای حل مسائل و فکر کردن روی آنها استفاده کنید. روی مسائل کتاب‌های درسی خود خوب فکر کنید و برای حل آن‌ها وقت بگذارید؛ اما به آن‌ها اکتفا نکنید. همیشه در ذهنتان به دنبال مسائل جدید باشید. همچنین از هیچ مساله ای نترسید. از مسائل مربوط به المپیادهای سال‌های گذشته‌ی کشوری و بین المللی اطلاع داشته باشید و اگر فرصت کردید راه حل آن‌ها را نیز پیدا کنید. در کل سعی کنید دایره المعارف مسائل ریاضی ذهنتان را  دائماً توسعه دهید.

۸- نسبت به ریاضی دید بهتری پیدا کنید. برای این کار لیستی از کاربردهای ریاضی را در رشته‌های مختلف و امور جاری زندگی بنویسید؛ مثلاً کاربرد ریاضی در ساختمان‌سازی و…

۹- مطالبی که هنگام مطالعه می‌خوانید (حتی فرمول‌ها و معادلات و نیز سؤالات امتحان) را به زبان فارسی برگردانید.

۱۰- برای حل سریع مسائل ریاضی تمرین کنید و هنگام مطالعه وقت بگیرید که یک مسئله را در چند دقیقه حل می‌کنید. البته عجله داشتن و شتاب‌زدگی را پیشنهاد نمی‌کنیم؛ زیرا از قدیم گفته‌اند عجله کار شیطان است و باعث اشتباه می‌شود؛ ولی سرعت عمل در جایی که شما متوجه راه‌حل شده‌اید و آن را بلدید، در جلوگیری از کمبود وقت به شما کمک می‌کند.

۱۱- مسئله  را گام به گام حل کنید. این کار باعث فهم خوب مسئله و حدس راه‌حل‌های درست می‌شود.

۱۲- قبل از انجام محاسبات، مسئله را تجزیه و تحلیل کنید و با جزئیات طرح کنید.

۱۳- برآوردی از پاسخ خود داشته باشید تا از طی کردن مسیر اشتباه، جلوگیری شود. مثلاً برآورد کنید که اگر از این راه‌حل استفاده کنید به فلان جواب می‌رسید. در این صورت آیا جواب مسئله درست خواهد بود؟

۱۴- از بازنمایی ذهنی استفاده کنید. این کار باعث از بین رفتن وقفه‌ی ذهنی می‌شود؛ یعنی تصویر مراحلی را که می‌خواهید انجام دهید، در ذهن خود ترسیم کنید و تصاویرِ ذهنیِ  مسائل مشابه را در ذهن خود بازسازی کنید.

۱۵- جوابی را که می‌دهید مرتب بررسی کنید که آیا مسیر را درست می‌روید یا خیر؟

۱۶- هنگام مطالعه، تمرین‌ها را به صورت کتبی انجام دهید. از این‌که مسائل را ذهنی حل کنید، بپرهیزید؛ زیرا سبب اشتباه می‌گردد.

۱۷- از این‌که در آخرین لحظه، جواب خود را تغییر دهید بپرهیزید؛ مگر این‌که صددرصد از جواب خود مطمئن باشید.

۱۸- فرمول‌های ریاضی را قبل از امتحان مرور کنید و با شروع امتحان آن‌ها را در حاشیه‌ی برگه بنویسید که هر وقت به آن‌ها نیاز داشتید به راحتی در دسترس باشند. اگر زمانی که مسئله را حل می‌کنید فرمول را بازیابی کنید، احتمال این‌که اشتباهی پیش آید، وجود دارد.

۲۰- مسائل را مشابه مسائلی که قبلاً یاد گرفتید و حل کردید، در نظر بگیرید. هم‌چنین شباهت‌های آن را با مسائل دیگر پیدا کنید. این امر موجب از بین رفتن نگرانی می‌شود.

۲۱- برای آمادگی بیش‌تر سر جلسه‌ی امتحان، مسائل زیادی حل کنید. از مثال‌ها و تمرین‌های کتاب غافل نشوید.

۲۲- همه‌ی وقت خود را صرف چند مسئله‌ ی سخت نکنید. ابتدا مسائل آسان را حل کنید. اگر دیدید مسئله‌ای سخت است از آن عبور کنید و بعد از پاسخ به تمام مسائل به آن برگردید.

۲۳- در صورتی که در حل بعضی مسائل مشکل دارید، قبل از امتحان از معلم خود کمک بخواهید تا یک بار دیگر برای شما توضیح دهد.

۲۴- اگر نمی‌دانید از کجا شروع کنید، سؤال را دوباره بخوانید.

۲۵- مواظب اشتباهات پیش‌پاافتاده باشید؛ زیرا هر چه‌قدر هم مسیر را درست بروید؛ ولی در یک محاسبه‌ی کوچک (جمع و تفریق) اشتباه کنید، جواب شما غلط می‌شود.

 

برچسب‌های کلیدی: مهارت ریاضی خواندن، چطور ریاضی بخوانیم، مطالعه درس ریاضی، نحوه مطالعه درس ریاضی، آیا ریاضی درس شیرینی است؟ مهارت های مطالعه‌ی ریاضی برای دانش آموزان، کسب مهارت در خواندن ریاضی دبستان، ریاضی دبیرستان را چطور بخوانیم، چگونه ریاضی را مطالعه کنیم، شیوه‌های مطالعه درس ریاضی