نخستین ایرانی گلزن در لیگ برتر انگلیس

آندرانیک تیموریان با دو گلی که شنبه شب در دیدار بولتون با ویگان به ثمر رساند نخستین بازیکن ایرانی لقب گرفت که موفق به گلزنی در لیگ برتر شده است.


آندو در دومین دیداری که به عنوان بازیکن اصلی برای بولتون به زمین رفت، دو گلی زد که سبب شد تیمش با کسب سه امتیاز به اختلاف دو امتیازی آرسنال برسد، آندو تا حدی خوش درخشید که سایت گل با ستایش از تیموریان نوشت که ستاره ایران از سایه بولتون بیرون آمد و دو گل حیاتی برای واندرز به ثمر رساند تا این تیم به صعود به جام یوفا امیدوار باشد.


آندرانیک تیموریان در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره‌ی دیدار با ویگان، گلزنی در این بازی و احتمال صعود بولتون به رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۰۸ – ۲۰۰۷ سخن گفت:


* تبریک آندو! موفق شدی که دو گل حساس برای بولتون به ثمر برسانی.


ممنون. بله، پس از گلی که در دقیقه چهل و سه از حریف خورده بودیم، خیلی‌ها کار تیم ما را تمام شده می‌دانستند اما، خدا را شکر موفق شدیم که این گل خورده را جبران کنیم و حتی توانستیم با نتیجه سه بر یک حریف را از ورزشگاه خانگی‌اش شکست بدهیم.


* درباره‌ی بازی با ویگان بیشتر صحبت کن.


ویگان بازی قبلی‌اش را باخته بود. آنها شرایط چندان مناسبی در جدول ندارند و دوست داشتند که با کسب سه امتیاز این بازی خانگی به وضعیت بهتری برسند. اما، تیم ما هم برای ماندن در میان تیم‌های صدر جدول به این سه امتیاز نیاز داشت. ما پس از گلی که خوردیم، فشارمان را بر روی دروازه‌ی حریف زیاد کردیم و من توانستم در دقیقه‌ی شصت و هفت با بغل پا توپ را وارد دروازه حریف کنم و نه دقیقه بعد هم با ضربه‌ی سر گل دوم بولتون را به ثمر رساندم و خوشبختانه توانستم در دومین دیداری که به عنوان بازیکن اصلی وارد زمین شدم، برای تیم‌ام در لیگ برتر گلزنی کنم. پس از بازی هم به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شدم.


* پس از این دو گل چه احساسی داشتی؟

گلزنی برای من مهم نیست اما، از این که به عنوان اولین ایرانی موفق به گل زدن در لیگ برتر شدم بسیار خوشحالم. ضمن آن که دوست دارم تیم‌ام موفق شود و به لیگ قهرمانان یا حداقل جام یوفا راه پیدا کنیم. خیلی دوست دارم که در یکی از این دو رقابت مهم اروپایی بازی کنم.


*رفتار آلاردایس، بازیکنان و هواداران پس از گل‌های که زدی چگونه بود؟


آنها به من تبریک می‌گفتند و بسیار خوشحال بودند که توانستم این دو گل حساس را به ثمر برسانم. هواداران هم در داخل و بیرون ورزشگاه من را تشویق می‌کردند. اما، این مسائل باعث نمی‌شود که از هدف اصلی خود دوربمانم. دوست دارم بازیکن ثابت بولتون شوم.


* اما، با توجه به اختلاف امتیازتان، صعود به لیگ قهرمانان اروپا هم دور از ذهن نیست.


بله، هم اکنون ما تنها دو امتیاز با ارسنال اختلاف داریم. آنها در بازی شب گذشته هم در خانه به وستهام باختند واین مساله سبب شد که ما با امید بیشتری به آینده نگاه کنیم. طبیعی است که بازی کردن در لیگ قهرمانان اروپا رویایی است.


* بازی بعدتان هم که با اورتون، نزدیک‌ترین رقیب‌تان در جدول است و پس از آن هم که در ورزشگاه امارات با آرسنال بازی دارید.


بله، در این دو هفته دو بازی سخت خواهیم داشت. اورتون بازی این هفته‌اش را چهار بر یک برد و قطعا با شرایط روحی خوبی به مصاف ما می‌آید. امیدوارم که بتوانیم امتیازهای لازم را در ورزشگاه ریبوک بگیریم و شانس خودمان را برای صعود به جام یوفا افزایش دهیم. در این شرایط که بازی‌ها به فاصله چهار روز برگزار می‌شود، ما باید با آرسنال در خانه بازی کنیم. هواداران آرسنال متعصب‌ترین در فوتبال انگلیس هستند و پس از باخت این هفته برابر وستهام آن ها در آینده با انگیزه‌ی بیشتری به مصاف حریفان می‌روند.


* فکر می‌کنی چه چیزی رمز پیشرفت تو در فوتبال جزیره بوده است؟


من در تمرینات تا جایی که می‌توانم تمرین می‌کنم. باور دارم که تمرین سخت دلیل پیشرفتم بوده است. امیدوارم که همین گونه ادامه بدهم تا بتوانم همچون بازی با ویگان به بازیکن اصلی بولتون تبدیل شوم.


* در لیگی که تاکتیک بیشتر تیم‌ها سانتر از جناحین است، زدن ضربات کرنر و ایستگاهی از جناحین توسط یک بازیکن ایرانی در تیم پنجم انگلیس جالب است.


من در طول تمرینات بر روی ضربات کرنر، تمرینات ویژه‌ای انجام می‌دادم و فکر می کنم در این امر هم موفق بوده‌ام. از زمانی که وارد زمین می‌شوم، می‌دانم مهاجمان تیم به چه توپ‌هایی نیاز دارند.


* فکر می‌کنی لیگ جزیره چه چیزی دارد که ما حتی به آن فکر هم نکرده‌ایم؟


شما نمی‌توانید مقایسه‌ای بین شرایط فوتبال دو کشور داشته باشید. همه چیز در اینجا با برنامه پیش می‌رود. آنها به کوچک‌ترین موضوعات هم توجه می‌کنند و این از لیگی که جزو بهترین‌های جهان به حساب می‌آید، دو راز انتظار نیست.


گفت‌وگو از خبرنگار ایسنا:‌ محسن معتمدکیا