نخستین باغ موزه هنر ایرانی راه‌اندازی شد

نخستین باغ موزه‌ی هنر ایرانی در باغ امیر احمدی میدان تجریش با رونمایی ماکت هایی از آثار باستانی و مجسمه‌های چوبی و فلزی معاصر راه‌اندازی شد.


به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، باغ موزه هنرهای ایرانی در حالی گشایش یافت که جمشید مرادیان و برادران شریف – کامبیز و کامران – در حال خلق تنه‌ای از سه درخت راش در حضور شهردار تهران، مدرسان و هنرمندان ایرانی و خارجی بودند.


در این باغ ۱۱ ماکت از آثار معماری قدیمی ایران چون سی‌وسه پل، چهل ستون، هشت بهشت اصفهان، شمس‌العماره تهران، قره کلیسای آذربایجان غربی، کاروان‌سرای مهیار، باغ فین کاشان، شوش دانیال، گنبد کاووس گرگان، نقش رستم مرودشت و برج آزادی و میلاد به‌همراه سه مجسمه‌ی برگزیده‌ در نخستین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران عرضه شده است.


مراسم گشایش این باغ موزه با سخنان بهروز دارش – هنرمند نوگرای مجسمه‌ساز – آغاز شد. او عملکرد شهرداری تهران را در دو ساله اخیر مثبت ارزیابی کرد و گفت: هنرمندان از فعالیت‌هایی که شهرداری در این مدت انجام داده است حمایت می‌کنند.


دارش اضافه کرد: باغ موزه هنرهای معاصر با معماری سنتی خود و آثار مدرنی که در اختیار دارد، مخاطب را در فضای متفاوت قرار می‌دهد که پتانسیل بالایی را ایجاد می‌کنند.


این هنرمند مجسمه‌ساز، سپس از تاثیر آثار حجمی بر عقلانیت شهروندان سخن گفت و تصریح کرد: ما در جامعه‌ی بصری زنگی می‌کنیم که تصویر عقلانیت انسان‌ها را می‌سازد و علایم و نشانه‌ها به‌طور مستقیم بصریت شهروندان را نشانه می‌روند.


وی همچنین از شهردار تهران خواست تا برای مجسمه‌سازانی که مکانی را برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی ندارند، حتا نه به‌صورت رایگان، اختصاص دهد.


محمدمهدی عسگرپور – معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری – نیز راه‌اندازی باغ موزه را فرصتی بسیار استثنایی برای افزایش هنرهای تجسمی تهران و ایران دانست.


وی درباره‌ی تاریخچه ماکت‌های نصب‌شده در این باغ موزه عنوان کرد، ماکت‌ها در دهه ۴۰ شمسی توسط دولت ایران سفارش داده شده و تا این مدت در انبار نگهداری می‌شده و کسی از وجود آنها اطلاعی نداشته است.


او مدت زمان شناسایی، ترمیم و چینش آنها شش ماه عنوان کرد که به مدت ۴۵ روز نصب آنها به‌طول انجامیده است.


پس از سخنان وی شهردار تهران سخنرانی کرد و از کسانی که باغ موزه را آماده کرده‌اند تا مردم تهران از آن به‌طور مناسب و مفید استفاده کنند سپاس‌گذاری کرد و سالروز آزادسازی خرمشهر را تبریک گفت.

وی همچنین توجه جدی به‌موزه تعلیم و تربیت و فرهنگ را از فعالیت‌های اصلی شهرداری خواند و اظهار امیدواری کرد تا با کمک نخبگان و اندیشمندان کشور به مسائل ترتبیتی و بالابردن سطح آگاهی شهروندان غافل نشویم.


وی سپس نگارخانه‌ی پردیس را که در آن نقاشی‌هایی از چند هنرمند معاصر به‌نمایش گذاشته شده بود، افتتاح کرد.


این آثار مدرن بدون شناسنامه ارایه ‌شده بودند.


باغ یادشده در مساحتی حدود یک‌هکتار، به همسر امیر احمدی – نخستین سپهسالار ایرانی در دوره‌ی پهلوی اول – تعلق داشته که پس از انقلاب اسلامی در اختیار خانه‌ی سینما قرار گرفته بود.


گفته می‌شود ماکت بناهای معماری ماندگار و شناخته‌شده‌ی ایران که در این باغ به‌نمایش درآمده، در زمان رژیم گذشته توسط مجسمه‌سازان ایتالیایی ساخته شده است.