نشست سقوط در ایسنا با حضور فروتن و جلالی

مانند فرماندهان جنگی پس از فروپاشی واپسین سنگرهای امید گرد یک میز محکم اما، ناراحت نشستند. همه‌ی آن صحنه‌های مبارزه را در خلوت شروع گفت‌وگو مرور کردند. شموشک و شهید قندی سقوط کردند، مبارزه بی‌سرانجامی که تا آخرین دقیقه ادامه داشت. چرا چنین شد؟ آنها که تاکتیک‌ها را از بر بودند روانی و فنی. اما شاید به باور خودشان نخواستند از ابزار ناپاک آلوده شوند یا به اندازه کافی مقاومت نکردند. اما، قاعده بازی را پذیرفته‌اند و مانند همه‌ی آن فرماندهان بی‌باک، سرشان را بالا می‌گیرند و خود را گناهکار اصلی از دست دادن سنگرها و البته مردانشان در شمال و مرکز هم کلاهایشان را به نشانه احترام این دو برمی‌دارند. جلالی و فروتن عقب نشینی کردند به امید بازگشت البته شاید به باشگاه دیگری در خط مقدم لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران بپیوندد.


در میزگرد سقوط حرف‌های همیشه تازه و عجیب فروتن با منطق جلالی مناظره‌ای فراموش نشدنی را به وجود آوردند که گوشه‌ای از حقیقت پوشیده‌ی فوتبال ایرانی را عریان کرد.


لیگ پنجم از نگاه سقوط کرده‌ها


مجید جلالی و بهمن فروتن صحبت‌هایشان را با تحلیل پنجمین دوره‌ی لیگ حرفه‌ای فوتبال کشور آغاز کردند، هر چند که نگاه‌شان بسیار متفاوت بود چرا که به قول بهمن فروتن آنها «سقوط کرده‌ها» این لیگ بودند.


مجید جلالی گفت: ذهنیت خوبی از لیگ پنجم ندارم، ترک اجباری صباباتری، رفتاری که پرسپولیسی‌ها با من داشتند، به خاطر این ناملایمات تصمیم گرفتم تا به محیط آرامی رفته و به عشق خودم یعنی فوتبال بپردازم اما، در یزد نیز احساس کردم که عده‌ای راحتم نمی‌گذارند و در نهایت سقوط تیم شهید قندی پیش آمد.


سرمربی شهید قندی این ناملایمات را دلیل سکوتش در مورد لیگ پنجم عنوان کرد.


بهمن فروتن هم در ارزیابی لیگ برتر گفت: لیگ پنجم برای من فصلی خوب و پربار بود، من و جلالی برای پیشرفت فوتبال کشور تلاش کردیم که در قسمت‌هایی موفق بودیم و در بعضی مسایل نیز شکست خوردیم، باور دارم که پیشرفت با غر زدن روشنفکرها به وجود می‌آید، خوشبختانه احساس می‌کنم که شخص رییس جمهور و رییس سازمان تربیت بدنی به دنبال ایجاد تحولات اساسی و مثبت در فوتبال کشور هستند و در این راه به علم افرادی مانند مجید جلالی نیاز است، بنابراین ما نباید عقب نشینی کنیم و باید به تلاش‌ ادامه دهیم.


بهای سکوت، سقوط بود


جلالی دریزد فضای تازه ای از پشت پرده ی فوتبال را تجربه کرد و درک کرد که چگونه حاشیه های فراتر ازمتن تیم نوپای شهرستانی را از پای درآورد.


وی دراین مورد به ایسنا گفت: لیگ پنجم تفاوت عمده‌ای با دوره‌ی چهارم آن داشت چرا که این بار تیم‌های تهرانی توانستند بر شهرستانی‌ها برتری پیدا کرده و مکان‌های اول تا چهارم را به دست آورند. باید دید چرا چنین اتفاقی رخ می‌دهد، این بحث بسیار عمیق است، درواقع بسیاری از اتفاقاتی که در فوتبال رخ می‌دهد خارج از حیطه‌ی فنی این رشته است، البته نمی‌خواهم عناوین سایر تیم‌ها را لوث کنم اما، اکنون من و بهمن فروتن احساس می‌کنیم با سکوت‌ کلاه سرمان می‌رود. این احساس خوبی برای آینده‌ی فوتبال نیست.


وی افزود: زمانی که ساکت هستیم تیغ داوران روی گردن ما است، اما در صورتی که اهل جنجال بوده و ۹۰ دقیقه در کنار زمین اعتراض کنی و یا از ابزارهای آلوده‌ی میزبانی استفاده کنی، موفق هستی.


مجید جلالی که همراه با تیم‌های پاس و صباباتری تجربه‌ی قهرمانی در لیگ برتر و جام حذفی را داشته است، یادآور شد: در شهید قندی لیگ را از دریچه‌ی تیمی محروم که برای بقا می‌جنگید دیدم، این تجربه‌ای است که بدون حضور در یزد به آن دست پیدا نمی‌کردم. بنابراین من شکست نخوردم، شهید قندی نیز شکست نخورد چرا که اکنون آن تیم نیز با تجربه است.


اما، سرمربی شموشک نوشهر با همتای خود اختلاف نظر داشت و به ایسنا گفت: بهمن فروتن و مجید جلالی شکست خوردند چرا که ما باید شموشک و شهید قندی را در لیگ نگه می‌داشتیم اما نتوانستیم، البته این دلیل بد بودنمان نیست، به جرات می‌گویم من و جلالی جز مربیان عالی ایران هستیم و کارمان کیفیت‌ دارد اما، هر دو در این فصل نتیجه‌ی ضعیفی گرفتیم.


فوتبالیست هایی که کتاب نمی خوانند


تنها موضوع ناخوشایند لیگ پنجم از نظر فروتن ، فرهنگ رشد نیافته ی فوتبال داخلی است.


فروتن افزود: با وجود تمامی کمی و کاستی‌ها فوتبال ما رو به توسعه است، اما این فوتبال به ورزشگاه‌های مجهز و تماشایی نیاز دارد و از آن مهم‌تر بحث فرهنگ است، متاسفانه بی‌فرهنگی در فوتبال جهان رسوخ کرده و در فوتبال ایرانی نیز کم‌ترین توجه رسانه‌ها به این موضوع است، اکنون مطبوعات بی‌شمار ورزشی ایران باید به جای پرداختن به اختلافات میان افراد و تیم‌ها، این سوال را مطرح کنند که چند درصد فوتبالیست‌ها کتاب خوان هستند و چرا کسی برای رشد فرهنگی بازیکنان کاری نمی‌کند؟


فروتن در پاسخ به این سوال که آیا شما در شموشک به دنبال فرهنگ‌سازی بودید؟ اظهار کرد: بله، نتیجه‌اش را نیز در بازی برابر برق شیراز گرفتم، به شهادت گزارش ناظر این دیدار با وجود اعتراض بازیکنان و اعضای تیم، هیچ توهینی از سوی هیچ یک از نفرات تیم، کادر فنی و حتی اطرافیان شموشک صورت نگرفت.


چهره ی زشت فوتبال؛ واسطه ها ، نتایج غیر واقعی و……


به گزارش ایسنا، سرمربیان سابق شموشک و شهید قندی در بخش مهمی از اظهاراتشان به برخی نکات منفی موجود در فوتبال اشاراتی داشتند، فروتن ازتاثیر واسطه ها بر بازیکنان گفت و مربیانی که دلالان قدرت اجرایی آنها در تیم هایشان را هیچ می سازند و جلالی از آلودگی هایی که نیاز به تدبیر دارد، سخن به میان آورد.


بهمن فروتن اظهار کرد: متاسفانه وجود واسطه‌ها و تاثیر آنان بر بازیکنان سبب شده است تا نتایج برخی بازی‌ها خارج از زمین رقم بخورد، واقعی نبودن نتایج و کنترل نداشتن تیم‌ها بر بازیکنان‌شان یکی از مشکلات موجود در لیگ است، البته مسایلی چون شرط‌بندی که فوتبال دنیا، از جمله فوتبال آلمان را تحت‌الشعاع قرار داده، هنوز در ایران باب نشده است و به همین دلیل می‌توان به کنترل این ناهنجاری امیدوار بود.


وی افزود: بعضی واسطه های سرشناس به صورت همزمان برای چند تیم فعالیت می کنند و در نهایت درهربازی بازیکنان را باتوجه به وضعیت تیم مورد نظرشان وادار به واکنش می کنند و این گونه است که ناگهان دروازه بانی پس ازیک هفته ی وحشتناک ،درمقابل تیمی دیگر اسطوره می شود.


مجید جلالی نیز با تایید حرف بهمن فروتن به ایسنا گفت: در حال حاضر روند اجرایی لیگ سرعت پیشرفت مناسبی دارد و در زمینه‌هایی چون سرمایه‌گذاری مالی از سوی دولت رشد لازم دیده می‌شود اما این رشد در زمینه‌های فنی دیده نمی‌شود، کیفیت زمین‌های ورزشگاه‌ها تغییری نکرده و اوضاع فرهنگی نزول داشته است.


جلالی با اشاره به حضورش در دیدار تیم‌های پیکان و صنعت نفت آبادان اظهار کرد: فضایی پرالتهاب را شاهد بودم، که برخی مسوولان نگران اتفاقات پیش دروازه‌ی تیم‌شان بودند و مسوول دیگری با تلفن همراه دستور سنگ پرانی به تماشاگران می‌داد.


وی افزود: اگرچه رشد اجرایی، بهبود اوضاع نقل و انتقالات و میزان سرمایه‌گذاری را نکات مثبت غیر قابل انکاری می‌دانم اما به لحاظ فرهنگی و فنی فوتبال ما نه تنها پیشرفتی نداشته بلکه عقب گرد نیز داشته است.


مجید جلالی رشد ناهمگون فوتبال کشور را به فردی ناقص‌الخلقه تشبیه کرد که دارای دست‌هایی بلند اما جمجمه‌ای کوچک است و افزود: تنها راه جلوگیری از رسیدن به چنین وضعیتی رشد و توسعه‌ی پایدار و منظم در تمامی ابعاد فوتبال است.


مربیان خارجی، مستعمره گران قرن ۲۱


مجید جلالی و بهمن فروتن در این فصل جز مدافعان حضور مربی ایرانی بودند.جلالی، مربیان خارجی شاغل در ایران و فروتن، بیشتر مربیان خارجی را مورد انتقاد قرار می دهند.


سرمربی شهید قندی صحبت‌هایش در این مورد را با آمار آغاز کرد و به ایسنا گفت: تا ۵ ماه پیش تعداد مربیانی که تنها از طرف کمیته‌ی ملی المپیک در تمامی رشته‌های ورزشی کشور فعال بودند ۶۶ نفر بوده که اکنون این تعداد به ۱۰۰ نفر رسیده است، سالانه بیش از ۲۰ میلیارد تومان نصیب این مربیان خارجی می‌شود که این آمار مربیان خارجی باشگاهی را شامل نمی‌شود، این در حالی است که یک صدم چنین هزینه‌ای به تربیت مربیان داخلی اختصاص نمی‌یابد.


وی افزود: متاسفانه پس از ۲۷ سال به این نتیجه رسیده‌ایم که تنها در زمینه‌ی مربی مشکل داریم و باید از مربیان درجه‌ی ۸ خارجی استفاده کنیم اما، در همین موضوع که مربی خوب داخلی نیز وجود ندارد باز هم باید مدیریت ورزش کشور را مقصر دانست و بی‌تردید در صورتی که تغییری در روش این مدیریت ایجاد نشود تا ۲۷ سال دیگر نیز باید از مربیان نازل خارجی استفاده کنیم.


بهمن فروتن از جلالی پرسید:« چرا خارجی‌ها به جای مربی برای ما پزشک نمی‌فرستند.» که جلالی پاسخ داد: مستشاران خارجی در بخش‌های اثرگذار و فرهنگساز وارد می‌شوند.


جلالی در مورد استفاده از مربیان خارجی در تیم ملی ژاپن و رشد فوتبال این کشور نیز خاطر نشان کرد: آن زمان که ایران صاحب فوتبال بود، ژاپن حرفی برای گفتن نداشت، ضمن آن که ژاپنی‌ها مدتی است که در بخش آموزش حساب‌شان را از کنفدراسیون فوتبال آسیا جدا کرده‌اند و از سال ۲۰۱۲ حتی مربیان ژاپنی را صادر خواهند کرد.


بهمن فروتن نیز تصریح کرد: نمی‌توانیم تنها مربیان را بی‌استعداد بدانیم، بی‌تردید ۹۰ درصد علمی که اکنون مربیان چون جلالی به آن دست یافته‌اند نتیجه‌ی فعالیت شخصی بوده است.


جلالی ضعف اصلی را در بخش آموزش کنفدراسیون فوتبال آسیا دانست و افزود: طبق اعلام مسوول کمیته‌ی آموزش این کنفدراسیون از مجموع ۲۹ مدرس اسیایی تنها ۷ نفر از آنها از هر نظر در سطح بالایی هستند که هیچ یک از این افراد مربی نبوده‌اند، بی‌تردید لازمه‌ی فوتبال خوب، مربیان خوب و تربیت کننده‌ی مربیان خوب، مدرسان خوب هستند.


در ادامه‌ی گفت‌وگوی ایسنا با بهمن فروتن و مجید جلالی، وضعیت تیم ملی ایران در آستانه‌ی جام جهانی مورد بررسی قرار گرفت.


بهمن فروتن در این مورد اظهار کرد: فوتبال ملی هر کشور در زمان حضور در جام جهانی، نمایشی از تاکتیک‌های جدید، وضعیت فیزیکی، دوندگی وجنگندگی بازیکنان ارایه می‌دهد و بی‌تردید فوتبالی ملی خط دهنده‌ی اصلی به باشگاه‌ها است.


وی افزود: مصطفی دنیزلی و آری هان در صورتی که فرصت لازم به وی داده شود مربیان هستند که می‌توانند در فوتبال ایران تاثیرگذار باشند اما، سرمربی فعلی تیم ملی چنین اثری را نشان نداده است، چرا که فوتبال برانکو از فوتبال ما برتر نیست.


باید به نظر برانکو احترام گذاشت


سوال دیگر این است: آیا تیم ملی ایران نیاز به تغییر و ترمیم بازیکنان دارد؟


فروتن پاسخ داد: هر مربی روشی دارد و بر اساس آن بازیکنان مورد نظرش را انتخاب می‌کند، بنابراین ما نیز باید به این روش و بازیکنان مربی تیم ملی احترام بگذاریم، اما انتقاد این است که برانکو با وجود فرصتی که در اختیار داشت نتوانست الگوی جدیدی به فوتبال ما بدهد.


مجید جلالی نیز خاطر نشان کرد: مربیان در انتخاب نفرات تیم از ۳ اصل، انتخاب بهترین‌ها، انتخاب بر اساس روش بازی و یا تلفیقی از این ۲ را استفاده می‌کنند. در تیم ملی ایران تمرکز بر روی بهترین‌ها است، البته شاید از نظر دیگران گزینه‌های بهتری باشند اما در اینجا حق انتخاب با مربی است.


آرامش ،رمز موفقیت تیم ملی


بهمن فروتن باور دارد که تیم ملی ایران در جام جهانی توانایی کسب نتایج متفاوتی را دارد، وی تصریح کرد: تیم ملی ایران با مصدومیت برخی نفرات اصلی روبه‌رو است که این موضوع می‌تواند سبب شود ما بهترین یا بدترین نتایج را بگیریم.


در جام ملت‌های اروپا در سال ۹۲ تیم دانمارک در تعطیلات بود که با اخراج یوگسلاوی ، جایگزین این تیم شد و با خیال راحت قهرمان شد و گاهی این آرامش روحی به کمک یک تیم می‌آید، شاید با خارج شدن تیم‌ ملی از فشار کسب نتیجه، اوضاع در جام جهانی بهتر شود.


برانکو، آینده فوتبال ملی را نساخت


اما، آینده‌ی فوتبال ملی ایران پس از جام جهانی نگرانی و تردید سرمربیان شموشک و شهید قندی یزد را در پی داشت.


فروتن تاکید کرد: تیم ملی آلمان در سال ۹۶ با مربیگری فوگتس قهرمان اروپا شد، در همان زمان من کار این تیم را مشکل دانستم چرا که این قهرمانی سبب شد برتی فوگتس و افکار قدیمی‌اش ۴ سال دیگر نیز در فوتبال آلمان باقی بماند، اکنون تیم ملی ایران نیز ممکن است حتی از گروه خود در جام جهانی صعود کند اما، باز هم نتیجه‌ی کار غیر واقعی است، شواهد نشان می‌دهد که بازیکنان فوتبال خوبی بازی نمی‌کنند.


وی افزود: مشکلی به نام بازیکن در ایران وجود ندارد،‌عشق و علاقه‌ی ایرانیان به این رشته‌ بسیار زیاد است و استعداد در آن نیز فراوان، اما مشکل درست برنامه‌ریزی نکردن است، انتقادهای به جای برخی رسانه‌ها را گوش نمی‌دهیم و با لجبازی کار را به پیش می‌بریم.


مجید جلالی نیز در مورد افق تیم ملی ایران پس از جام جهانی آلمان اظهار کرد: زمانی که اهداف بر اساس نتیجه و موفقیت ترسیم شود، برای آینده برنامه‌ریزی نشده است و در واقع فوتبال ما پس از جام جهانی بار دیگر باید از همین مرحله کار خود را شروع کند، در جام جهانی ۹۸ تیم ملی ایران ربته‌ی بیستم را به دست آورد و ژاپن در میان ۳ تیم آخر قرار گرفت، اما در جام جهانی بعدی تیم ما حضور نداشت و ژاپن حتی از گروهش صعود کرد.


وی افزود: همواره توسعه‌ی پایدار فوتبال فدای نتیجه‌ی گیری شده است، زمانی که به رقابت‌هایی مانند غرب آسیا می‌رویم نیز تنها به نتیجه فکر می‌کنیم و به همین دلیل به جای میدان دادن به بازیکنان پایه‌ای، نفرات ملی‌پوش را همراه می‌بریم.


جلالی خاطر نشان کرد: سال‌ها است که شروع و پایان فوتبال ما یکی شده است، در هر صورت لازمه‌ی رشد ایجاد فرهنگ پیشرفت است تا پس از آن بتوانیم در پروسه‌های مدت‌دار پیشرفت کنیم.


حرف‌های پایانی سرمربیان شموشک نوشهر و شهید قندی یزد نیز شنیدنی بود.


بهمن فروتن اظهار کرد: هدف من یاد دادن فرهنگ دعوای مسالمت‌آمیز است، تا دیگر با هر اعتراض تعلیق نشوم، ما به خاطر فوتبال ایران تلاش می‌کنیم و بی‌تردید با کنار رفتن فروتن و جلالی، این واسطه‌ها و دلال‌ها هستند که به دردسر فدراسیون فوتبال تبدیل می‌شوند، پس بهتر است مشکل فدراسیون روشنفکران باشند تا واسطه‌ها.


وی افزود: مطمئن هستم که دکتر احمدی‌نژاد و مهندس علی آبادی قصد تغییرات اساسی در فوتبال را دارند، ما نیز آماده می‌شویم تا در آن زمان با آنها باشیم، چرا که عامل موفقیت در فوتبال، وحدت، یکپارچگی، دوستی و رفاقت و حذف حسادت است.


مجید جلالی نیز تصریح کرد: ریشه‌ی تمامی رفتارهای ناهنجار تبعیض‌هایی است که وجود دارد وحتی تروریسم نیز در بستر تبعیض به وجود می‌آید، در صورتی که تیم شهید قندی در لیگ برتر مانده بود در این مورد صحبت‌های زیادی داشتم اما با توجه به سقوط این تیم ترجیح می‌دهم صحبتی نکنم.


وی افزود: از تمامی مسوولان باشگاه شهید قندی، رییس هیات فوتبال و بعضی بازیکنان شهید قندی که صادقانه کار کردند تشکر می‌کنم، البته در استان هیچ مسوولی به تیم شهید قندی کمک نکرد اما مدیران باشگاه تلاش شبانه‌روزی داشتند و مردم یزد طی سه ماه سختی من را با محبت‌هایشان دلگرم ساختند.