نشست ویژه کاخ سفید درباره داعش

نشست ویژه کاخ سفید درباره داعش

جهان > آمریکا – باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، دیروز در نشست ویژه‌ای با فرماندهان ارشد ستاد مشترک ارتش در مورد راهبرد نظامی این کشور برای مقابله با گروه تروریستی داعش و گزینه‌‌های پیش رو برای ایجاد تغییر در آن تشکیل جلسه داد تا شاید با انجام اصلاحاتی از انتقادها در مورد عملکرد ضعیفش در مبارزه با داعش رهایی پیدا کند.

اوباما دیروز پیش از برگزاری این جلسه در کاخ سفید در میان خبرنگاران حاضر شد و اعلام کرد دولتش به‌دنبال راهی است تا بتواند اقدامات نظامی خود در مبارزه با گروه داعش را افزایش دهد. پیش از این، هم در آمریکا و هم در میان برخی کشورهای اروپایی که هم‌پیمانان آمریکا محسوب می‌شوند، انتقادهای گسترده‌ای در مورد عکس العمل ضعیف آمریکا در برابر گسترش داعش در عراق، سوریه و شمال آفریقا مطرح شده بود. جلسه اخیر را که ۷‌ماه پیش از پایان دوره ریاست‌جمهوری اوباما برگزار می‌شود، مهم‌ترین قدم او برای پایان دادن به این انتقادها تلقی کرده‌اند.

اوباما که از ابتدا در سال ۲۰۰۸با وعده خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان و کشورهای خاورمیانه وارد رقابت‌های انتخاباتی شد، اکنون با ادامه حیات پدیده تروریستی داعش، ناچار به تغییر سیاست خود شده تا شاید بتواند آن‌چه او «تهدید امنیتی داعش» علیه آمریکا می‌خواند را کنترل کند. او دیروز بیان کرد:‌ «همانطور که شاهد آن هستیم، از ترکیه تا بلژیک، داعش همچنان توانایی دست زدن به حملات بزرگ تروریستی را دارد، بنابراین با به کار گیری هماهنگی‌های دیپلماتیک، اطلاعاتی و نظامی باید برای مهار و سپس شکست این گروه اقدام کرد.»

۲‌ماه پیش، رسانه‌های آمریکا تصمیم اوباما برای جایگزینی ژنرال جوزف ووتل به جای ژنرال لوید آستین به‌عنوان فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا را نخستین نشانه از تمایل او برای انجام تغییرات در استراتژی نظامی آمریکا در مقابله با داعش دانستند. این مرکز فرماندهی که در اروپا مستقر است مسئولیت هدایت عملیات نظامی آمریکا در اروپا، خاورمیانه و آسیا را برعهده دارد. آستین را عامل اصلی دست‌کم گرفتن تهدید امنیتی داعش در سیاستگذاری‌های نظامی آمریکا از ۲سال پیش دانسته‌اند. در پاییز ۲۰۱۴، آمریکا به همراه ائتلافی متشکل از کشورهای اروپایی و آسیایی اعلام کردند علیه داعش متحد شده اند؛ اتحادی که به‌رغم انجام حملات هوایی به پایگاه‌های این گروه در عراق و سوریه، همچنان در از بین بردن داعش موفق نبوده است.

جزئیاتی از نشست اوباما با فرماندهان ارشد پنتاگون منتشر نشده اما او پیش از جلسه اشاره کرد که یکی از مهم‌ترین برنامه‌های آمریکا قطع ارتباط میان دو پایتخت داعش در سوریه و عراق، یعنی شهرهای رقه و موصل، و همچنین محدود کردن گستره عملیاتی این گروه به این شهرها خواهد بود. شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان دیروز برگرفته از مقام‌های ارشد پنتاگون خـبـر داد که اعزام گروه‌های جدید از نیروهای ویژه آمریکا به خاک سوریه، یکی از موضوعات مورد بحث در این جلسه بوده است.

آمریکا در حال حاضر ۵۰نیروی ویژه در منطقه تحت کنترل کردها در شمال شرق سوریه مستقر کرده است. در عراق اما دولت حیدر العبادی با ورود دوباره نیروهای نظامی آمریکا به این کشور مخالف است. دیروز رسانه‌های آمریکایی از شروع حملات آنلاین این کشور علیه داعش خـبـر دادند. تعطیل‌کردن حساب‌های کاربری این گروه بخشی از این عملیات است.

درحالی‌که گسترش فعالیت‌های داعش و نیروهای طالبان در افغانستان باعث شده دولت آمریکا از تصمیم خود برای افزایش تعداد نیروهای نظامی رزمی آمریکایی در این کشور خـبـر دهد، موضوع مقابله با داعش در عراق و سوریه نیز ممکن است در نهایت به ورود نیروهای آمریکایی به این دو کشور منجر شود؛ آن‌چه از آن به عبور اوباما از وعده‌های اولیه‌اش یاد می‌شود.

مطلب بالا در گروه مطالب عمومی و سیاسی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.