“نصرت خان ولی‌اف” ازبکستانی رسما سرمربی تیم ملی جودوی ایران شد

“نصرت خان ولی‌اف” ازبکستانی رسما سرمربی تیم ملی جودوی ایران شد

ورزش > کشتی و رزمی – همشهری آنلاین:
پس از تایید فدراسیون جودو و موافقت وزارت ورزش و جوانان، نصرت خان ولی‌اف به عنوان سرمربی تیم ملی جودوی ایران تا المپیک رویودوژانیرو انتخاب شد.

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از روابط عمومی فدراسیون جودو و کوراش، نصرت خان ولی اف ازبکستانی که به همراه تیم ملی ازبکستان اولین بار پس از استقلال این کشور به عنوان سرمربی تیم ملی جودوی کشورش راهی المپیک ۹۶ آتلانتا شد، با یک مدال نقره که شاگردانش در المپیک گرفتند خود را به عنوان یک مربی با قابلیت‌‌های بالا نشان داد.

اگر چه او در المپیک ۹۲ بارسلون هم در تیم مربیگری جودوی شوروی سابق بود و از آنجا که شاگردان زیادی در تیم ملی داشت به عنوان یک مربی درجه یک نیمکت مربیگری شوروی را هم در المپیک تجربه کرده بود، اما برای ازبک‌‌ها در المپیک آتلانتا به یک چهره دوست داشتنی تبدیل شد، چرا که شاگردانش یک مدال نقره بسیار ارزشمند گرفته بودند.

او ۶ سال مربی ازبکستان بود و سپس هم به عنوان مدرس سولیداریتی کمیته بین‌المللی المپیک در نقاط مختلف جهان مربیان را آموزش میداد و هم در تیم‌‌های ملی عراق و سوریه و لبنان به عنوان سرمربی کارش را دنبال کرد.

نصرت خان در مسابقات آسیایی امسال (۲۰۱۶) که در تاشکند برگزار شد مورد توجه مسئولین فدراسیون جودو قرار گرفت و برای اطمینان از مدیریت و قدرت مربیگری وی، به صورت آزمایشی به ایران دعوت شد و همراه جودوکاران المپیکی کشورمان در دو تورنتمنت باکو و آلماتی حضور یافت.

پس از بازگشت از آلماتی و با توجه به رپرتاژ خبرینه و به نقل از مدیر تیم‌‌های ملی و تایید کمیته فنی، وی برای عقد قرارداد به دفتر معاونت قهرمانی وزارت ورزش معرفی شد و بعد از این که دکتر سجادی مهر تایید بر حضور وی زد، فدراسیون جودو رسما وی را به عنوان سرمربی تیم ملی جودوی ایران تا بازی‌‌های المپیک ریو معرفی کرد.

قراراست به زودی و پس تایید برنامه‌‌های نصرت خان، تمرینات و اردوهای تیم ملی جودو زیر نظر این مربی ۶۴ ساله ازبکستانی آغاز شود.

بنا به پیشنهاد نصرت خان ولی‌اف و تایید فدراسیون جودو، حامد ملک‌محمدی نیز به عنوان مربی و دستیار در کنار وی حضور خواهد داشت.