نظرات مختلف در مورد جایزه اسکار اصغر فرهادی

جایزه اسکار فرهادی که از نظر سینمایی بزگترین جایزه ممکن در عالم سینماست بازتاب های مختلفی را از سوی افراد مختلف به همراه داشت. گفتنی است این اتفاق کمرنگ ترین و خفیف ترین نمایش را در صدا و سیما داشت و از بین بخش های خبری تنها چند مورد به آن پرداختند. و بعضی از بخش های خبری از جمله خبر ساعت ۲۲ شبکه ۳ هیچ اشاره ای به این اتفاق بزرگ نکردند. البته همان اشاره های کوچک سایر بخش ها هم در حد یک دقیقه و تنها اعلام خبر گرفتن اسکار توسط فرهادی بود. و گفته های فرهادی پس از گرفتن اسکار پخش نشد و به جای آن به گرفتن جایزه سیمرغ بهترین کارگردانی اصغر فرهادی در جشنواره فیلم سال قبل اشاره شد تا تلویحا ذکر شود که فیلم فرهادی فیلم توقیف شده در ایران نبوده و اولین جایزه را در جشنواره فجر ایران گرفته است.

نظر سارکوزی درباره فیلم فرهادی

دو ساعت بعد از پایان مراسم اسکار، نخستین سیاست مدار غربی به “اصغر فرهادی” برای گرفتن جایزه اسکار به خاطر فیلم جدایی نادر از سیمین تبریک گفت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، نیکلا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه، در مصاحبه با برنامه صبحگاهی رادیو آر تی ال ساعت هفت و نیم صبح به وقت فرانسه بعد از اینکه موفقیت فیلم “آرتیست” و بازیگر فرانسوی آن را تبریک گفت، اضافه کرد: در مراسم اسکار امسال فیلمی بود که نباید از آن غافل شویم.

وی ادامه داد: “یک جدایی”(جدایی نادر از سیمین) فیلمی تکان دهنده و فراموش نشدنی بود.

گفتنی است، در جشنواره سینمایی اسکار فیلم جدایی نادر از سیمین در بخش بهترین فیلم خارجی با یک فیلم کمدی از رژیم صهیونیستی رقابت می کرد که آنرا از دور خارج کرد.

 

پیام تبریک خاتمی به اصغر فرهادی

سید محمد خاتمی ساعاتی پس از انتشار خبر دریافت جایزه اسکار اصغر فرهادی،‌ با ارسال پیامی این موفقیت را به وی و همکارانش تبریک گفت.

به گزارش قانون متن پیام به این شرح است:

به نام خدا

هنرمند گرانقدر جناب آقای اصغر فرهادی

موفقیت چشمگیرتان را در پرآوازه ترین حادثه و مراسم سینمایی که نشانگر شایستگی های شما و هنرمندان عزیز و همکاران ارجمندتان در فیلم”جدایی نادر از سیمین” است صمیمانه تبریک می گویم.

اقبال مردمی در ایران و اهتمام جشنواره‌های گوناگون و صاحب نظران معتبر در سراسر جهان، پیش از این نیز توانمندی و جایگاه والای سینمای اندیشمند و صاحب سبک ایران را به خوبی نشان داده است و آنان که به ایران و به آیین و فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم دلبستگی دارند و احترام می‌گذارند، توفیق بزرگ شما را بار دیگر ارج می‌نهند.

این حادثه را باید نشانه‌ای روشن بر آن دانست که هنر به طور عام و سینما به طور خاص از مهم‌ترین ابزارهایی است که می‌تواند در جهان ناامن، جنگ زده و پر از تبعیض و ناروایی و خودکامگی، موجب نزدیکی دلها و چیرگی انسانیت و محبت بر خشونت شود و گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها را به جای تنش و درگیری بنشاند.

پیام مجید مجیدی خطاب به اصغر فرهادی

مجید مجیدی با انتشار پیامی به بهانه توفیق اصغر فرهادی در مراسم اسکار تأکید کرد: امید است این دست‌آورد بزرگ هنری را پاس بداریم و به آن به‌عنوان یک اتفاق ملی نگاه کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر در متن این پیام آمده است:

برگزیده شدن فیلم “جدایی نادر از سیمین” در مراسم اسکار را که به عنوان بهترین فیلم خارجی زبان برنده جایزه شده است، اولاً به اصغر فرهادی و همه عوامل فیلم و سپس به اهالی سینمای ایران تبریک می‌گویم. امید است این دست‌آورد بزرگ هنری را پاس بداریم و به آن به‌عنوان یک اتفاق ملی نگاه کنیم.

یک اثر، چه در حوزه علمی و چه هنری، وقتی جهانی می‌شود، دیگر از قالب فردی خارج و به‌عنوان یک کلیت دیده می‌شود که آن هم نام عزیز کشور اسلامی ایران است.

ضمناً نباید فراموش کنیم که این فیلم اتفاقاً جزو فیلم‌های معدودی بود که ابتدا در جشنواره فیلم فجر درخشید و برنده ۵ سیمرغ بلورین شد و با مخاطب داخلی ارتباط گسترده‌ای پیدا کرد و سپس در محافل جهانی نیز درخشید. این خود، دست‌آوردی بزرگ برای سینمای ملی است .

 

نظر شمقدری درباره اسکار فرهادی

جواد شمقدری درباره موفقیت اخیر «جدایی نادر از سیمین» در اسکار هشتاد و چهارم تصریح کرد: خوشبختانه راه برای این فیلم باز شد و داوران نتواستند «جدایی نادر از سیمین» را نادیده بگیرند.

رییس سازمان سینمایی و معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگویی با ایسنا در پاسخ به سوالی پیرامون تاثیر جایزه اسکار«جدایی نادر از سیمین» بر روند کلی سینمای ایران‌، بیان کرد: به نظرم سینمای ایران راه خودش را مستقل از این جوایز جلو می‌برد.

وی ادامه داد: معتقد هستیم نباید برنامه‌های خودمان را در سینما به جوایز متصل کنیم. کافی است ما در محور اخلاق‌، معنویت و فیلم‌های پاک که پیام‌هایی انسانی دارند، راهمان را ادامه دهیم؛ در آن صورت خواهیم دید که غربی‌ها با توجه به شرایط خاصی که دارند توجه‌شان به سمت این فیلم‌ها جلب می‌شود.

شمقدری در عین حال خاطرنشان کرد: البته طبیعی است که در این جهت استفاده از زبان سینمایی برای ارائه آثار جزو لوازمی است که باید وجود داشته باشد و خدا را شاکر هستیم که خیلی از کارگردانان ما چنین توانایی را دارند.

وی عرضه و نمایش فیلم در میان بینندگان خارجی را بسیار مهم دانست و بیان کرد: مهمترین موضوع عرضه فیلم است که باید در معرض دیدگان افراد قرار گیرد. خیلی از فیلم‌ها چون در معرض دید قرار نمی‌گیرند مهجور می‌مانند. باید برنامه‌ریزی‌ کنیم که فیلم‌ها دیده شوند. فکر می‌کنم برخی از فیلم‌های ایرانی اگر دیده شوند مورد توجه قرار می‌گیرند.

رئیس سازمان سینمایی و معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنانش تاکید کرد: معتقد هستم ما هر سال تعدادی فیلم داریم که ویژگی‌هایی برای دیدن شدن دارد اما چون راه باز نمی‌شود مهجور می‌مانند. خوشبختانه راه برای «جدایی نادر از سیمین» باز شد و نتوانستند آن را نادیده بگیرند و دیدیم که این فیلم جوایز بسیاری را کسب کرد.

همچنین جواد شمقدری ـ رئیس سازمان سینمایی ـ در پیامی موفقیت سینمای ایران در اسکار را تبریک گفت.

در پیام تبریک جواد شمقدری آمده است:

«با موفقیت فیلم «جدایی نادر از سیمین» در اخذ اسکار، ذائقه جامعه سینمای ایران که در جشنواره سی‌ام فجر شیرین شده بود، کامل شد.

این جایزه گواهی دیگر بر آغاز فصل جدید سینمای ایران است که در قالب سازمان سینمایی به افق‌های بلندتری می‌اندیشد.

قضاوت آمریکایی در مقابل فرهنگ ایرانی سر تعظیم فرود آورد و رای دهندگان آکادمی اسکار در مقابل لابی صهیونیستی که بر طبل جنگ می‌کوبد واکنش متفاوتی نشان دادند و این ترک آغاز فروپاشی استیلای لابی صهیونیستی بر جامعه و همه نهادهای آمریکایی است.

امروز غرب تشنه چشیدن معنویت و طعم اخلاق و تجربه محبت ،عاطفه و رفتار انسانی است. زخم‌های شیطانی نیاز به مرهم الهی دارد و سینمای ایران در پرتو فرهنگ اسلامی پاسخگوی این نیاز است.

موفقیت آقای فرهادی در دریافت جایزه اسکار حلقه‌ای از موفقیت‌های ملت بزرگ ایران است که آن را به وی و گروه همکارش و سینمای ایران و همه سینما دوستان ایرانی تبریک می‌گویم.»

 

سلحشور: از تبریک دخترم به فرهادی متاثر هستم

به گزارش اوج نیوز،در پی انتشار پیام تبریک دختر سلحشور به اصغر فرهادی وی در اینباره با خبرنگار اوج گفتگویی انجام داد که مشروح آن را در زیر می خوانید:

دختر شما نیز با پیامی افتخار آفرینی فرهادی را تبریک گفت،آیا شما از این اقدام با خبر هستید ؟

بله در جریان این تبریک هستم.

این حرکت را تایید می کنید ؟

خیر بنده به هیچ عنوان این اقدام فرزندم را تایید نمی کنم واز این کار متاثر هستم واعتقاد دارم وی مانند سینماگرانی که هالیوود برای آنها تبدیل به بت شده است ،او نیز به این درد و مشکل دچار شده است وبرای همین باید دنبال چاره بگردم.

پس با این اوصاف شما برای آزادی فکر ارزش قائل هستید وبه نظر وی احترام می گذارید؟

خیر،بنده برای هر فکر وآزادی فکری ارزش قائل نیستم و من فقط برای آزادی های فکری که دارای ارزش باشند ودر راستای انقلاب و دین قرار داده شده باشند ارزش قائل هستم و به نظر بنده نام واصطلاح آزادی فکر فقط در ظاهر قشنگ است.

با این رویکردی که دختر شما نشان داده است به نظر می رسد ضدیت شدید فکری ما بین شما و دخترتان باشد وایشان طرفدار تجلیل از فرهادی واحتمالا شما مانند همیشه مخالف تجلیل از وی باشید. نظر شما درباره بازگشت وتجلیل از فرهادی چگونه است؟

بنده نظر خود را زمان گلدن گلوب دادم ولی یک سئوال دارم که چرا اصغر فرهادی مانند ورزشکاران ودیگر مردم هنگامی که نام رژیم صهیونیستی در میدان رقابتی و دیگر میادین به زبان آمد صحنه را ترک نکرد وانصراف نداد؟آیا این نشان از حمایت وی از اسرائیل نیست؟به نظر بنده وی اصلا نباید اجازه می داد فیلمش در اسکار حضور یابد چون تمام سینمای هالیوود و اسکارمتعلق به رژیم صهیونیستی است .

اگر اسکار متعلق به رژیم صهیونیستی است چه دلیلی داشت که یک ایرانی را برنده اعلام کنند در حالی که نماینده خود آنها در بین نامزد ها حضور داشت؟

سئوال به جا ودقیقی است،شما و مردم فکر می کنید اسرائیل وآمریکا عاشق ما هستند و مواضعشان نسبت به ما تغییر کرده است که ما را برنده اعلام کرده اند؟اگر جوابتان به این سئوال مثبت است بسیار ساده هستید.

این سئوال باقی می ماند که دلیل این که اسکار وهالیوود در بین مردم وسینمایی های سرتاسر دنیا از جمله کشور عزیزمان از اهمیت وارزش بالایی قرار دارد چیست؟

شما به این مطلبی که من می گویم خوب دقت کنید، از یک مومن سئوال می کنند که چرا عمل صالح انجام می دهی واو در جواب می گوید: عمل صالح انجام می دهم تا به خدا نزدیک تر شوم ودرک و مقام قرب الهی خود را نزد خدا افزون کنم ولی اگر از یک سینماگر سئوال کنی که چرا فیلم می سازی در جواب می گوید: فیلم می سازم برای رسیدن به قرب عند آمریکا و اخذ جایزه در آن ، اگر بخواهم کلی تر بگویم این است آمریکا معبد سینمایی های جهان از جمله ایران است ومعاد این جامعه سینمایی جایزه گرفتن در اسکار است.

 

واکنش سامی‌ یوسف به دریافت جایزه اسکار توسط فرهادی

سامی یوسف خواننده مشهور و مسلمان ایرانی الاصل در صفحه رسمی فیس بوکش در واکنش به دریافت جایزه اسکار توسط اصغر فرهادی نوشت :

I can’t help but express how very proud I am of IRAN for this monumental and great honour — on receiving the Oscars 2012 award for Best Foreign Language film “A Separation”! Well done — you never cease to amaze! Praying for Iran, her beautiful people and the entire region as a whole!
نمی توانم بگویم بخاطر این افتخار بزرگ و بیاد ماندنی -دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی اسکار ۲۰۱۲ -چقدر افتخار می کنم به ایران .نمی توانی متعجب نباشی-برای ایران و مردمان مهربان در تمام نقاطش دعا می کنم