زیباکلام: تار موی محمد‌ (ص) را به صد لشگر کوروش و داریوش نمی‌دهم

دکتر صادق زیباکلام شهره به اتخاذ مواضع شاذ است.و بی شک در هر مسئله ای وارد شود جنجالی به پا خواهد شد . از او در باره دفاعش از مشایی پرسیدیم. در پاسخ ،  زیباکلام خود را طرفدار حقوق مدنی افراد می داند که یکی از آنها مشایی است، او ضمن رد اظهارات جنجال برانگیز مشایی، خصوصا بحث ایرانگرایی، می گوید که سیاسیون این ادعاها را در گوشه و کنار کشور از سوی دیگر چهره های نام آشنا می شنوند و هیچ اعتنایی نمی کنند اما چون نسبت به مشایی حساسیت ایجاد شده است، هر کلام او باعث جنجال و بگو مگو در بین رسانه ها و شخصیت ها می شود.
صادق زیباکلام که با «فردا» گفتگو می کرد، گفت: در بحث ایرانگرایی مشایی ۲ بحث مطرح است، نخست اینکه او از صمیم قلب به این ادعاهای خود پایبند است و آن را قبول دارد، دوم اینکه به آن اعتقادی ندارد و تنها برای جمع آوری رای و محبوب شدن در بین جوانان و عده ای دیگر از روشنفکران این سخنان را بیان می کند.
وی ادامه داد: البته ما نمی توانیم هیچ یک از این گزینه ها را به صورت صد در صد قبول کنیم. هیچ کس هم نمی تواند چنین ادعایی کند، مگر اینکه الکترودهای دستگاه حقیقت سنج را به مشایی وصل کرده باشند و متوجه شوند که او دورغ می گوید یا راست. اینگونه باید میلیون ها دستگاه بیاوریم تا ببینیم که ادعاهای دیگران هم سنخیتی با اعتقادات واقعی آنها دارد یا خیر.
زیباکلام همچنین با اشاره به تهمت هایی که دفاع او از مشایی در دل آن نهفته است، گفت: من هیچ زمانی از مشایی دفاع نکرده و نخواهم کرد. به هیچ وجه هم مواضع مذهبی و سیاسی او را نمی پسندم. هیچ زمان یک تار موی محمد‌بن‌عبدالله(ص) را به صد لشگر کورش و داریوش نمی دهم. پس اینجا حجت را بر همگان تمام می کنم که هیچ تعاملی با جریانات پارسی گرایی و ناسیونالیسم ندارم. من به لیبرالیسم معتقدم. من از حق افراد دفاع می کنم نه از خود آنها.
وی گفت: چون هیچ وقت به مشایی توهین نکرده ام گفته اند تو طرفدار او هستی، من هیچ طرفداری از مشایی نکرده ام، فقط گفته ام که او بعد از خرداد ۸۸ به کسی توهین نکرد. هیچ وقت نگفت که فلانی فتنه گر و نیروی آمریکایی است. بخاطر همین واقعیات به من گفتند “باند مشایی”.
این فعال سیاسی بیان داشت: از سوم تیرماه سال ۸۴ نوشته های زیباکلام را بخوانید، بیشترین و علنی ترین انتقادات را نسبت به عملکرد احمدی نژاد و اطرافیانش داشته ام. انتقاد من از احمدی نژاد، انتقاد از مشایی هم هست. زمانی که من نسبت به آنها انتقاد می کردم خیلی از همین آقایان احمدی نژاد را معجزه هزاره سوم می خواندند. حال امروز همان آقایان شده اند مخالف صد در صد احمدی نژاد. در چنین شرایطی اگر کوچکترین دفاعی از حق مدنی -نه فعالیت های سیاسی- او بکنیم می گویند: تبریک! شدید آدم احمدی نژاد.
این تحلیلگر مسائل سیاسی همچنین به اعتقاد ویژه احمدی نژاد نسبت به مشایی اشاره کرد و در اینباره توضیح داد: دلایل این اعتقاد متافیزیکی بسیار پیچیده است، هیچ وقت هم کسی نمی تواند سر از کار او دربیاورد. البته احمدی نژاد اولین و آخرین فردی نیست که چنین حسی نسبت به دیگری دارد. این را هم بگویم که اگر احمدی نژاد این نزدیکی را نسبت به کسی پیدا می کرد که به لحاظ سیاسی نزدیک ما بود، آن وقت آن را به عنوان یکی از صفات خوبش قلمداد می کردیم.
وی ادامه داد: چرا مشایی؟ چرا او همیشه در چشم ها است؟ مگر دولت حاشیه سازان دیگری ندارند که احمدی نژاد خود را به پای آنها سوزاند؟ رحیمی و بقایی یکی از آنها هستند. واقعیت این است که آنها فکری ندارند که بخواهند نظر دیگران را به خود جلب کنند؛ نمی خواهم توهین کنم اما رحیمی چه فکر خاصی دارد؟ او تنها یک نیروی اجرای است که هم در زمان هاشمی و هم در زمان خاتمی در گوشه و کنار دولت مشغول کار بود. حال چه کسی می خواهد به او توجه کند؟
زیباکلام گفت: مشایی کمی بعد از به ریاست رسیدن احمدی نژاد سیبل شد. چون رئیس جمهور به او علاقه و ارادت خاصی داشت به او حمله کردند. شاید قبل از این هم مشایی حرف های ناپخته ای می زد اما چون از نظر سیاسی ناشناخته بود کسی اهمیت نمی داد. مشایی در زمان استانداری احمدی نژاد هم در کنار او بود، آن زمان هند هم می رفته و هم اعتقادات خاص خود را داشته است.
وی اضافه کرد: قضیه مشایی با اینها زمین تا آسمان تفاوت دارد. درست است که ما حرف های مشایی را قبول نداریم، اما بالاخره درست یا غلط حرف که می زند. خیلی ایرادات از مشایی گرفته شد. به جن گیری و رمالی هم متهم شد، این موضوعات کم کم دست به دست هم داد تا مشایی خود را صحنه کنار بکشد. به همین دلیل است که مدت ها جایی آفتابی نمی شود و هر از چندگاهی با دفاعی هر چند کوچک از احمدی نژاد و دولت به میدان می آید. باز هم از او انتقاد می کنند و باز هم او به سایه می رود.