نقد «زیر تیغ» حاج‌مشهدی : خودمانی بودن راز دلنشینی «زیرتیغ» است

مهدی فرجی ـ مدیر اسبق گروه فیلم و سریال شبکه اول ـ گفت: شاه کلید و پیام و محتوی اصلی سریال «زیر تیغ» این دعا که «خدایا ما را یک لحظه به خود وامگذار» بود و طرح اولیه توسط محلوجیان نوشته شد و سرانجام با بررسی سوابق محمدرضا هنرمند به عنوان کارگردان پیشنهاد داده شد. هنرمند نیز پس از خواندن متن کار را قبول کرد و تولید آغاز شد.


به اعتقاد وی سریال‌هایی در شبکه‌های مختلف تلویزیون موفق بوده‌اند که برای تولید و نگارش آن‌ها وقت گذاشته شد که «زیر تیغ» نیز از جمله آنهاست.


محمدرضا هنرمند ـ کارگردان ـ در ادامه‌ی «نقد اول» در پاسخ به پرسش کاردان(مجری) مبنی بر این که چقدر متن


«زیرتیغ» را دوست داشت اظهار کرد: وقتی متن را خواندم ویژگی‌های قصه خوب، شخصیت‌پردازی ودیالوگ‌نویسی خوب و همچنین موقعیت نمایشی خوبی داشت و از کارهایی بود که در آن با جون دل کار کردم.


وی با بیان این مطلب که همه به خوبی با متن ارتباط برقرار کردند اظهار کرد: در ساخت این سریال به طور متوسط ۱۰ -۱۲ ساعت کار مفید و ۷-۸ دقیقه مفید تصویربرداری داشتیم.


حاج‌مشهدی ـ منتقد ـ در ادامه، محتوی، مضمون و پیام‌های اخلاقی مستتر را حسن مجموعه‌ی «زیر تیغ» خواند و گفت: بافت شخصیت‌پردازی سریال به گونه‌ای است که در عمل و رفتار به عینه دیده می شود.


وی نیز با اشاره به این دعا که «خداوند ما را یک آن به خود وامگذار» به عنوان پیام محوری بزرگ مجموعه «زیرتیغ» اظهار کرد: مساله دستگیری از زیر دست، بخشش، لذت عفو دیگر پیام‌های غیرمستقیم مجموعه‌ی «زیر تیغ» بود.


وی با بیان این مطلب که سریال «زیر تیغ» به انتخاب بازیگران که سال‌ها جایش در تلویزیون خالی است توجه کرد گفت: هیچ آدم غیر حرفه‌یی در سریال «زیر تیغ» وجود ندارد و نزدیکی بازیگران با متن و عجین شدن با روحیاتشان در این مجموعه دیده می‌شود.


حاج مشهدی افزود: هنرمند به لحاظ انتخاب قاب،تصویر، نور و رنگ به سلامت کار را به انجام رسانده و مخصوصا جایی که تنهایی محمودرا نشان دهند او در سه کنجی اتاق نشسته و زاویه سرپایین از بالا دارد که نهایت عجز او را نشان می‌دهد.


این منتقد با بیان این که انتخاب لوکیشن‌ها، موقعیت‌های مکانی با زندگی آدم‌های مجموعه‌ی «زیر تیغ» سازگار است گفت: خودمانی بودن یکی از رازهای دلنشینی مجموعه‌ی «زیر تیغ» است و در تمام مجموعه یک مبل آن چنانی و آکسسواری که نچسب باشد دیده نمی شود.


حاج مشهدی افزود: مجموعه عوامل، دکوپاژ، تقطیع نماها، زیبایی‌شناسی آگاهانه و تدوین، موسیقی، تلفیق بهینه صداها در آن کار متین و با وقاری را شکل داده که ویژگی‌های مثبت آن را باید دید.


هوشنگ توکلی (بازیگر نقش دایی) با بیان این مطلب که مردم قصه خودشان را دوست دارند گفت: هر وقت از مردم دور شویم دچار اشتباه می‌شویم.


وی افزود: اگر شخص دیگری به غیر از هنرمند کار را برایم می‌فرستاد، قبول نمی‌کردم متن بسیار سخت، خطرناک بود.


وی با بیان این که پیشنهاد محمدرضا هنرمند این بود که نقش قدرت را بازی کنم اظهار کرد:‌من از ایفای نقش قدرت و این که به او نگاه کنم می‌ترسیدم.


توکلی در پاسخ به پرسش کاردان مبنی بر این که چقدر آقای هنرمند اذیتتان کرد؟ گفت: هنرمند توانایی آزار دیگران را ندارد و بیشتر شاعر و انسان است و تا به حال نشنیدم فردی از ایشان گله داشته باشد.

وی افزود: در این مجموعه با هنرمند تفاهم داشتم و با نگاه و ظرافت خاص محمدرضا هنرمند به لحظات ناب کار رسیدم.


وی با بیان این مطلب که نقش دایی مرز دوگانه‌ای داشت اظهار کرد: نقش دایی حساس بود و اگر شکل معمول به او نگاه می‌کردیم کلیشه‌ای می‌شد.


توکلی افزود: ویژگی نقش دایی این بود که تصور اسطوره‌ای پشت او بود و به گذشته وتاریخ فکری و فلسفی وصل بود و همخوان کردن تیپ تاریخی و اسطوره‌ای خواست محمدرضا هنرمند بود و موفق بودن نقش به خاطر نزدیک کردن این دو وجه است.


مهدی فرجی ـ مدیر کنونی شبکه دو سیما ـ در ادامه‌ی نقد اول سکانسی که در آن دایی وضعیت این دو خانواده را برای ظاهر هوا که گرگ و میش توصیف می‌کند و سکانس پایانی که دایی در آن بازی می‌کند از فصل‌های درخشان بازی توکلی نام برد.


به اعتقاد توکلی، مردم با دیدن سریال «زیر تیغ» به گونه‌ای خاطرات گذشته‌شان برایشان زنده می‌شد و در حوزه عاطفی و اخلاقی توانست تاثیرگذار باشد.