“نود” ؛ همه چیز از برنامه دادکان شروع شد!

عصر ایران ورزشی،مهدی مشکوه اولین برنامه ۹۰ در سال ۸۹ در حالی از شبکه سوم سیما پخش می شود که پیش از این دوباره بحث تعطیلی این برنامه مطرح شده بود. البته همه چیز از آخرین برنامه ۹۰ در سال ۸۸ شروع شد.

برنامه ۹۰ در آخرین پخش تلویزیونی خود که در روزهای پایانی سال گذشته روی آنتن رفت، به اعتقاد برخی کارشناسان برنامه ای سرد و بدون جذابیت های همیشگی اش بود. در این برنامه امیر حاج رضایی به عنوان کارشناس روبروی فردوسی پور نشسته بود و موضوع برنامه مرور اتفاقات مهم در سال ۸۸ بود.

 

این برنامه اما طبق معمولی نظرسنجی هم داشت و موضوع آن بهترین برنامه ۹۰ در سال ۸۸ بود. این نظر سنجی سه گزینه داشت که یکی از گزینه ها برنامه ای بود که با حضور محمد دادکان روی آنتن رفت. اتفاقا بیشترین رای را گزینه دادکان آورد. اما نکته مبهم در این برنامه زیرنویش نشدن پرسش نظرسنجی بود. در حالی که در تمامی برنامه های ۹۰ نظرسنجی به طور زیرنویس از دید بینندگان تلویزیونی گذشته بود. اما در آخرین برنامه ۹۰ چنین اتفاقی رخ نداد و این موضوع چهره عادل فردوسی پور را برافروخته بود. طوری که گفت: «ظاهرا در برنامه آخر سال ۸۸ باید همه کارها را خودم انجام دهم.» و مدام خودش پرسش نظرسنجی را اعلام می کرد.


گفته می شود صحبت های محمد دادکان، رئیس سابق فدراسیون فوتبال و کسی که

در این برنامه به محمد علی آبادی، رئیس سابق سازمان تربیت بدنی تاخت، از سوی برخی مسوولان سازمان صدا و سیما مورد توجه قرار نگرفته بود. دادکان البته حرفهای دیگری را هم به زبان آورد؛ از جمله آنکه نام محمد خاتمی را به زبان آورد و گفت: «در دوران ریاست خودم در فدراسیون فوتبال سه افتخار به دست آوردم. یکی حضور در مرحله نهایی جام جهانی بود، بعد اخراجم از فدراسیون فوتبال توسط علی آبادی و دیگری دریافت نشان لیاقت از سوی آقای خاتمی…» 

 

دادکان که بعد از برکناری از فدراسیون کمتر خبری از او بود، با همین صحبتها ناگهان به مردی خبرساز تبدیل شد؛ در برنامه ای که هیچ یک از مسوولان سازمان تربیت بدنی حاضر نشدند در تماسی تلفنی پاسخ صحبت های دادکان را دهند.

 

پس از آن و در آخرین برنامه ۹۰ در سال ۸۸ دوباره نام دادکان مطرح شد. این بار عوامل پخش شبکه سوم سیما سعی داشتند برای نظرسنجی برنامه ۹۰ تبلیغ نکنند.زیرا یکی از گزینه ها اشاره به همان برنامه ای داشت که دادکان میهمان برنامه بود. با این وجود، گزینه دادکان بیشترین رای را از سوی بینندگان تلویزیونی به دست آورد و البته همکاری نکردن برخی عوامل پخش با عادل فردوسی پور ابهامهایی را بوجود آورد.


خبری که تکذیب شد
از جمله این ابهامها خبر روزنامه خبر ورزشی بود که تیتر زده بود: «آیا برنامه ۹۰ به تاریخ می پیوندد؟» و محتوای خبر این بود که احتمالا برنامه ۹۰ در سال جدید پخش نخواهد شد. یکی از عوامل برنامه ۹۰ درباره این موضوع می گوید: «این خبر دوشنبه چاپ شد. در حالی که به ما از سه روز قبل از پخش برنامه ۹۰ اطلاع داده بودند که دوشنبه این برنامه پخش می شود. به همین دلیل ما هم کار را شروع کردیم.» او که نخواست اسمش گفته شود، ادامه می دهد: «البته در آخرین برنامه یکی دو بحث کوچک بود که احتمالا مشکلات از همان جا شروع شده است. معمولا در ایام عید و وقتی که ۹۰ برنامه ندارد، برخی شایعات هم بوجود می آید. اما مطمئن باشید که برنامه ۹۰ با قدرت به کارش ادامه می دهد و مشکل خاصی نیست.»


در عین حال، یکی از دوستان عادل فردوسی پور درباره احتمال تعطیلی برنامه ۹۰ می گوید: «هر چند وقت یک بار بحث تعطیلی این برنامه هست. موضوع جدیدی هم نیست. من وقتی خبر احتمال تعطیلی برنامه در سال جدید را شنیدم بلافاصله با عادل تماس گرفتم. گفت که چیزی نیست و مثل گذشته این برنامه با او روی آنتن می رود.»


صفایی فراهانی شروع کننده ماجرا
بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان و در روزهایی که محمد داکان توسط علی آبادی، رئیس وقت سازمان ورزش برکنار شد، با واکنش فیفا روبرو شد. در اساسنامه فیفا آمده است که دولت نمی تواند در انتخاب و اخراج رئیس فدراسیون فوتبال نقش داشته باشد و برکناری رئیس فدراسیون با نظر مجمع فدراسیون امکان پذیر است. موضوعی که زمینه را برای تعلیق فوتبال ایران فراهم کرد.

 

 این مسئله تا بدانجا پیش رفت که فیفا کمیته ای به نام «کمیته انتقالی» را برای خروج فدراسیون فوتبال ایران از بحران تشکیل داد. محسن صفایی فراهانی به عنوان یکی از اعضای این کمیته اما خیلی زود با سازمان تربیت بدنی به مشکل برخورد. اختلاف علی آبادی و دادکان در این شرایط به پیچیدگی موضوع تعلیق فوتبال اضافه می کرد و اجازه خروج از بحران فوتبال را نمی داد. به همین دلیل، عادل فردوسی پور تصمیم گرفت در برنامه ۹۰ به این موضوع بپردازد. او از صفایی فراهانی برای حضور در برنامه اش دعوت کرده بود و همین طور از نفرات سازمان ورزش. امتناع مسوولان سازمان از حضور در برنامه سبب شد که صفایی فراهانی تنها میهمان برنامه ۹۰ لقب بگیرد؛ در برنامه ای که مدارکی را رو کرد و با دلیل گفت که علی آبادی اجازه نمی دهد که فوتبال از وضعیت بحران خارج شود.

 

پس از آن برنامه تاریخی بود که سازمان تربیت بدنی تصمیم گرفت از پخش برنامه ۹۰ جلوگیری کند. سازمان ورزش جلسه هایی را برگزار کرد ولی حمایت همه جانبه پورمحمدی، مدیر شبکه سوم سیما از برنامه ۹۰ اجازه نداد که برنامه فرودسی پور متوقف شود. در حالی که در همان روزها علی آبادی برای برنامه فردوسی پور چنین کری خوانده بود: «۹۰ که هیچ، ۹۰۰ نفر هم نمی توانند جلوی ما را بگیرند.»


پس از آن و در مقاطع دیگر بارها خبر احتمال برنامه ۹۰ وجود داشته است. بعد از برنامه تاریخی صفایی فراهانی، جنجالی ترین برنامه عادل فردوسی پور همان برنامه ای بود که بعد از حذف تیم ملی از راهیابی به جام جهانی روی آنتن رفت. مچ بندهای سبز اغلب ملی پوشان در بازی با کره جنوبی یکی از مهمترین سوژه ها بود. در این برنامه به طرز غیر منتظره ای اس ام اس برنامه ۹۰ مختل شده بود. به گونه ای که بعد از این برنامه تعطیلی همیشگی این برنامه مطرح شد. این بار موضوع به قدری جدی بود که عادل فردوسی پور به مسوولان شبکه ۳ گفته بود که اگر برنامه اش را محدود کنند، خودش دیگر مجری برنامه نخواهد بود.

 

 یک هفته بعد از این ماجرا و درست روزی که برنامه ۹۰ باید از تلویزیون پخش می شد، مدیر شبکه ۳ با فردوسی پور سه بار جلسه گذاشت. در جلسه ای که مزدک میرزایی هم حضور داشت و گفته می شد که اگر فردوسی پور در برنامه حاضر نشود، از میرزایی استفاده خواهد شد. اما بعد از سومین جلسه پورمحمدی حامی همیشگی فردوسی پور موافقت او را برای حضور در برنامه به دست آورد.

 

در شبی که این برنامه روی آنتن رفت، چهره فردوسی پور دیدنی بود. او با صورتی نتراشیده، بدون گریم و چهره ای آشفته پای به برنامه گذاشت و مدام می گفت: «اگر عمری باشد و برنامه ای در خدمت شما خواهم بود.» که چنین شد و همچنان عادل فردوسی پور با برنامه ۹۰ در زمانبندی برنامه های تلویزیونی شبکه سوم سیما قرار دارد.

۱۶ فروردین ۱۳۸۹