نوشابه؛ رژیمی‌اش هم خوب نیست‌این روزها، اکثر خانواده‌ها، ناهار و شام خود را با نوشابه میل می‌‌کنند و اصلا توجهی به توصیه‌های پزشکان ندارند. آنهایی هم که این توصیه‌ها را کمی جدی می‌گیرند به‌دنبال جایگزینی برای آن هستند و به نظر آنها، چه چیزی بهتر از نوشابه‌های رژیمی! ولی واقعا تا به حال فکر کرده‌اید که آیا نوشابه‌های رژیمی مضر نیستند.


متخصصان تغذیه می‌گویند در نوشابه‌های رژیمی برخلاف نوشابه‌های معمولی از قند و ساکاروز استفاده نمی‌شود، بلکه از شیرین‌کننده‌های غیرمغذی و بدون کالری که فقط طعم شیرین دارند، استفاده می‌شود.


یک لیوان نوشابه معمولی حاوی ۱۰۰ کالری انرژی و یک لیوان نوشابه رژیمی حاوی ۲ کالری انرژی است. به طور کلی قندهای مصنوعی موجود در نوشابه‌های رژیمی نظیر: آسپارتام، آسه سولفام پتاسیم و… که امروزه در میان ترکیبات مندرج روی برچسب بطری نوشابه‌های رژیمی به چشم می‌خورد، درواقع نوعی پروتئین کوچک با قدرت شیرین‌کنندگی بالاتر از شکر هستند که گرچه برای افراد با اضافه وزن بالا و بیماران دیابتی کاربرد داشته و از پوسیدگی و فساد زودرس دندان‌ها جلوگیری می‌کنند ولی مصرف مداوم و زیاده از حد آنها نیز مضرات ناگواری را به همراه خواهد داشت.

به طوری که فسفر را از مغز، کلسیم را از استخوان‌ها و دندان‌ها، سدیم را از عضلات و اکسیژن را از معده گرفته و بدن را به مسمومیت تدریجی دچار می‌کند که در پاره‌ای تحقیقات، سرطانزایی برخی از انواع آنها گزارش شده و برخی از کشورها نیز مصرف آن را ممنوع کرده‌اند.

علاوه بر این اگر از اثرات قند مصنوعی نوشابه‌‌های رژیمی بگذریم به وجود ترکیباتی نظیر: رنگ، گاز و مواد افزودنی موجود در آنها می‌رسیم که هر کدام می‌تواند به نوعی برای سلامت افراد خصوصا کودکان مخاطره‌آمیز باشد. این گونه مواد در بدن حالت جمع شونده داشته و در درازمدت به‌تدریج به مقدارشان افزوده شده تا به حد لازم برای ایجاد انواع مسمومیت‌ها یا بروز تنگی نفس، آسم، آلزایمر، سرطان و… بینجامد. در نتیجه استفاده از قندهای مصنوعی در نوشابه‌های رژیمی از مضرات گاز، رنگ و مواد افزودنی آنها کم نمی‌کند.


توصیه‌


۱- برای گروهی از کودکان که به بیماری ژنتیکی فنیل کتونوری مبتلا هستند استفاده از نوشابه‌های رژیمی حاوی آسپارتام ممنوع شده است.

۲- در ترکیب نوشابه‌های رژیمی مشکی رنگ همانند نوشابه‌های معمولی از کافئین استفاده می‌شود که زیاده‌روی در مصرف آن می‌تواند منجر به بروز اضطراب، انقباض عضلات، عصبی بودن، بی‌خوابی، تپش قلب، زخم معده، عدم جذب کلسیم و وابستگی به مصرف مداوم آن گردد. همچنین گاز موجود در نوشابه‌های رژیمی همان عوارض گاز نوشابه‌های معمولی را داشته، از این رو، بهتر است از مصرف مقدار زیاد این نوشابه‌ها در یک زمان و یا نوبت‌های زیاد برای مدت دراز خودداری شود.