نیویورک، در چنبره موش‌های قهوه‌ای


شاید برای بسیاری سنگین باشد که بدانند، نیویورک، شهری که بلندپایه‌ترین دیپلمات‌های جهان را در خود جای داده و به صورت مداوم پذیرای شمار زیادی از سران کشورهای دنیاست، گرفتار معضلی به نام «موش» است.

به گزارش سرویس بین‌الملل «بازتاب»، «لوس‌آنجلس‌تایمز» نوشت: از یک سرایدار سی ساله پارکینگ پرسیده می‌شود که آیا به تازگی موشی را دیده است؟ «ویکتور» می‌‌گوید: «موش؟ اینجا پر از موش است. همه جا».

به نظر، افزایش جمعیت موش‌ها، نیویورک را در وضعیت خطرناکی قرار داده است. هفته گذشته، اداره بهداشت و سلامت روانی نیویورک، به مقامات نیویورکی هشدار داد که باید با این وضعیت مقابله کنند.

آنها می‌گویند: البته دلایلی برای مبارزه نکردن با موش‌ها وجود دارد: پس از این‌که شهرداری ۳۱۱ مورد شکایت را در بهار ۲۰۰۴ در مورد موش‌ها پذیرفت، ناگهان تعداد شکایات درباره موش‌ها ۴۰ درصد افزایش یافته و در سال ۲۰۰۵ به ۳۱ هزار مورد رسید. به نظر امسال نیز چنین میزانی تکرار بشود.
این تلاش‌ها، بخشی از فعالیت‌های پایان‌ناپذیر نیویورکی‌هاست که نزدیک به یک قرن است، در مبارزه علیه موش‌های قهوه‌ای ادامه دارد.

آمار قبلی حدود یک موش برای هر هشت میلیون نیویورکی بود، ولی کارشناسان این آمار را رد کرده و آن را بسیار بیشتر می‌دانند. موش‌های قهوه‌ای، که به موش‌های نروژی نیز معروفند، نخستین بار در سفرهای دریایی در زمان جنگ‌های استقلال آمریکا و با کشتی از اروپا به آمریکا و نیویورک منتقل شدند.
این شهر جوان، با جمعیتی متراکم، توده‌های بزرگ زباله و پلکان‌های مارپیچ و تونل‌های مترو و لوله‌های فاضلاب محیطی مناسب برای آنها بود.

از زمان ورود موش‌ها به نیویورک، مقامات این شهر به هر روشی به مقابله با آنها پرداختند؛ دام، سم، آموزش جمعی، اما مقامات می‌گویند، با وجود بندر بزرگ نیویورک، نابودی این موجودات، ناممکن است.

مشکل اصلی، تناسل موش‌هاست. موش‌ها در روز می‌توانند بیست بار جفت‌گیری کنند؛ به این معنی که یک جفت از آنها می‌توانند در طول یک بهار، پانزده هزار بار جفتگیری کنند.

سه سال پیش، مقامات نیویورک برنامه‌ای را برای مبارزه با موش‌‌ها با همکاری نوزده سازمان شهری اجرا کردند که در آن، نحوه مقابله با موش‌ها را به ساکنان آموزش می‌دادند.

اما زمانی که جلوگیری مؤثر واقع نشد، شهر با تله‌موش به مبارزه با آنها پرداخت، به گونه‌ای که سال گذشته، حدود ۸۸ هزار موش را از بین بردند.
یکی از ساکنان نیویورک می‌گوید: سال گذشته که شهرداری سطل‌‌های زباله مخصوص را توزیع کرد، تعداد موش‌ها به شدت کاهش یافت، اما با ساخت‌وسازهای جدید در‌ منطقه، تعدادشان باز هم افزایش یافت.
او می‌گوید: موش‌ها به یک اپیدمی تبدیل شده‌اند و هر روز دوستان و همسایه‌های ما از مشاهده آنها در خیابان‌ها حرف می‌زنند.

مقامات می‌گویند: صرف‌نظر از تلاش‌های آنان، ساکنان و کسبه شهر نیز باید با نگهداری مناسب از زباله‌ها، برای کنترل موش‌ها به ما کمک کنند.
اما گشتی در شهر و دیدن توده‌های عظیم زباله در گوشه و کنار آن در محله‌های گوناگون،‌ این امید را از بین می‌برد.