نکات بهداشتی درباره ظروف یکبار مصرف

مدیر کل آزمایشگاه ‌های مرجع غذا و دارو تأکید کرد: از گرم کردن مواد غذایی همراه با ظروف یکبار مصرف آن‌ها در وسائل گرم کن و ماکروفر اجتناب شود.

دکتر حسین رستگار بیان داشت: با عنایت به فرا رسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) واستفاده عزاداران حسینی از ظروف یک بار مصرف در هیات وحسینیه ‌ها لازم است مردم عزیز نکات بهداشتی را درتهیه ومصرف غذا در این ظروف رعایت نمایند.

وی گفت: ظروف یکبار مصرف موجود در سطح عرضه در دو گروه ظروف یکبار مصرف غیرمقاوم به حرارت و ظروف یکبار مصرف مقاوم به حرارت تقسیم می‌ شوند. ظروف یکبار مصرف غیرمقاوم به حرارت به شکل ظروف شفاف و نیمه شفاف هنگام تماس با آب جوش و مواد غذایی داغ با آزاد سازی مواد مضر و انتقال آن به مواد غذایی یا آب می‌ تواند سلامت مصرف کنندگان را در مصارف طولانی مدت به خطر اندازد.

رستگار ادامه داد: این گونه ظروف در زمان پر شدن توسط آب جوش و مواد غذایی داغ، کارایی لازم را نداشته و براحتی دچار تغییر شکل می‌ شوند. همچنین نگهداری آن‌ها در دست به علت دمای بالای ظرف نیز آسان نبوده و گاهی مصرف کنندگان با رها کردن آن ‌ها به بدن خود صدمه می‌ زنند.

وی، برای رفع این مشکل گفت: در مقابل ظروف یکبار مصرف مقاوم به حرارت مانند ظروف یکبار مصرف اسفنجی، فوم و کاغذی زمانی که در تماس با آب جوش و مواد غذایی داغ قرار می‌ گیرند، مقدار کمتری مواد مضر به مواد غذایی یا آب منتقل می‌ کنند و تغییر شکل نیز نمی دهند و نگهداری آن در دست برای مصرف به علت انتقال کمتر گرما آسانتر و ایمن تر هستند.

رستگار تأکید کرد: توصیه می‌ شود در مراسم ‌های عمومی به خصوص در ایام محرم، به هنگام عرضه نذورات توصیه ‌های بهداشتی توسط مصرف کنندگان جدی گرفته شود.

مدیرکل آزمایشگاههای مرجع غذا و دارو در همین زمینه ادامه داد: از لیوان ‌های یکبار مصرف شفاف و نیمه شفاف، فقط برای مصرف آب یا سایر نوشیدنی ‌ها با دمای معمولی (غیر داغ) استفاده شود.  از لیوان ‌های یکبار مصرف فوم و یا کاغذی برای مصرف نوشیدنی ‌های داغ استفاده شود. از ظروف یکبار مصرف غذاخوری از جنس اسفنجی یا فوم برای مصرف غذاهای داغ استفاده شود. از گرم کردن مواد غذایی همراه با ظروف یکبار مصرف آن‌ها در وسائل گرم کن و ماکروفر اجتناب شود. به منظور حفظ محیط زیست، پس از مصرف غذا در داخل ظروف یکبار مصرف (به علت زیست تخریب پذیری پایین آن‌ها) نسبت به جداسازی و جمع آوری ظروف به جا مانده از سایر زباله ‌ها اقدام و آن ‌ها را برای انهدام در اختیار مسئولین بازیافت قرار دهند.