نگاهی به مصدومیتهای حوادث چهارشنبه سوری امسال پایتخت
انفجار مواد محترقه در شرق تهران یک مصدوم بر جای گذاشت


نوجوانی که درمنزل مسکونی خود اقدام به ساخت نارنجک دستی می‌کرد پس از انفجار دچار سوختگی شدید شد.


به گزارش خبرنگار«حوادث» ایسنا، این نوجوان حدود ساعت ۱۸:۲۰ حین ترکیب مواد محترقه در طبقه دوم منزل مسکونی واقع در خیابان تهرانپارس دچار حادثه شد.


در پی این انفجار، آسیب جدی به ناحیه دست و صورت این نوجوان وارد شد که بلافاصله به بیمارستان انتقال یافت.انفجار نارنجک دستی به سوختگی دو برادر جوان منجر شد


دو برادر جوان حین ساخت نارنجک دستی با اکلیل و سرنج دچار سوختگی شدند.


این حادثه حدود ساعت ۱۲ ظهر امروز زمانی که دو برادر جوان به نامهای «غلامحسین» ۲۱ ساله و «مجید» ۱۸ ساله در حال ساخت نارنجک دستی بودند، رخ داد.


بر اثر وقوع انفجار ناشی از ترکیب اکلیل و سرنج به منظور ساخت نارنجک دستی، «مجید» دچار ۴۰ درصد سوختگی و «غلامحسین» دچار ۱۰ درصد سوختگی در ناحیه دست و صورت شدند که به محض اعزام اورژانس تهران به بیمارستان ۱۵خرداد منتقل شدند.


در این میان «مجید» به دلیل احتمال مشکل در مجاری تنفسی به بخش ICU بیمارستان سوانح سوختگی انتقال یافت و برادرش به طور سرپایی در بیمارستان ۱۵ خرداد مورد مداوا قرار گرفت.مأمور پلیس حین انتقال مواد محترقه مکشوفه مجروح شد


یک مامور پلیس حین انتقال مواد محترقه کشف شده از ۴ تن، از ناحیه دست، پای راست و صورت دچار آسیب‌دیدگی شد.


به گزارش ایسنا، استوار دوم سید حسن سبحانی، از ماموران پاسگاه انتظامی گلدسته اسلامشهر پس از انجام عملیات پلیسی و دستگیری چهار تن از تولیدکنندگان مواد محترقه اکلیل و سرنج، حین انتقال حدود ۲ کیلوگرم مواد بسته‌بندی شده، هنگامی که قصد انتقال دستی این مواد را داشت، پس از آن که پایش بر روی یکی از بسته‌های بزرگ نارنجک دست‌ساز قرار گرفت، گرفتار حادثه و به علت پرتاب شدن، از ناحیه‌ دست دچار شکستگی شد.


این در حالیست که این مامور پلیس از ناحیه‌ صورت نیز دچار سوختگی سطحی شد.


مواد محترقه دست‌ساز سر انگشتان کودک ۶ ساله را قطع کردنارنجک دست‌ساز که به نظر بی‌خطر می‌رسید، سرانگشتان کودک شش ساله را قطع کرد.


به گزارش خبرنگار «حوادث» ایسنا در حادثه دیگری که چهارشنبه سوری امسال رخ داد، کودک ۶ ساله‌ای به نام «امیررضا موسوی» در حالی که به همراه چند تن از کودکان همسن و سال خود در پشت‌بام منزل مادر بزرگش در حال بازی با مواد محترقه و نارنجک‌های دست‌ساز بود، دچار حادثه شد.


این کودک شش ساله در حالی که هیچ‌یک از والدین یا افراد بزرگسال بر کار این کودکان نظارت نداشتند، در پشت‌بام منزل مادر بزرگش در حال بازی با مواد محترقه بود که پس از روشن کردن یک دینامیت، این وسیله محترقه از دستش به داخل جعبه شصت‌تایی دینامیت‌ها افتاده و بر اثر شدت انفجار مواد که به نظر بی‌خطر می‌رسید، بند سه انگشت دست راستش از بین رفت.


به گفته پدر کودک مصدوم، هیچ‌یک از افراد بزرگسال در منزل حضور نداشته و تنها با بستن درب منزل و محدود کردن این کودک در پشت‌بام جهت بازی با همسالانش، قصد پیشگیری از وقوع حادثه را داشته‌اند.یک سرباز کلانتری حین بررسی بسته مشکوک دچار حادثه شد


در جریان حادثه دیگر چهارشنبه سوری، یک مامور کلانتری از ناحیه دو دست دچار آسیب جدی شد.


«سعید توکلی»، سرباز ۲۰ ساله‌ کلانتری ۲۰۷ «شهرک پردیس» واقع در جاده دماوند با مشاهده سه جوان در یکی از خیابان‌های پرتردد که با انداختن بسته‌ای نایلونی به زمین متواری شده بودند، به موضوع مشکوک شده و به قصد بررسی بسته به سمت آن رفت و بسته نایلونی مشکی رنگ را از روی زمین برداشت اما به محض این که این سرباز قصد بررسی محتوای بسته مشکوک را داشت، در دستانش منفجر شد.


به گفته ماموران نیروی انتظامی، این بسته نایلونی حاوی مواد محترقه اکلیل وسرنج بوده که با روشن کردن مواد محترقه زمان‌دار در آن منفجر شده است.


همچنین بنا بر اظهارات فرد مصدوم، وی از ۱۸ عصر امروز که دچار مصدومیت شده، به دلیل نبود آمبولانس برای انتقال به بیمارستان سوانح سوختگی تهران از طریق خودروهای شخصی اقدام کرده و به سبب دیر رسیدن به مرکز درمانی ، آسیب‌دیدگی صورت مصدوم جدی‌تر شده است.قطع مچ دست عابر ۱۶ ساله بر اثر اصابت نارنجک


نوجوان ۱۶ ساله حین عبور از خیابان نازی‌آباد به دلیل پرتاب نارنجک دست‌ساز از طرف فردی از ناحیه مچ دست مجروح و راهی بیمارستان شد.


به گزارش خبرنگار «حوادث» ایسنا پزشکان به دلیل شدت جراحات دست این نوجوان که «رامین» نام دارد‏، تصمیم به قطع مچ دست وی گرفتند. این در حالیست که برادر وی مدعی است ضارب را که یکی از همسایگانشان بوده، شناسایی کرده است.


بدین ترتیب پرونده‌ شکایت این مصدوم به کلانتری نازی‌آباد منتقل شد.ساخت مواد محترقه در انبار منزلی به مصدومیت شدید نوجوان ۱۷ ساله‌ منجر شد


نوجوان ۱۷ ساله‌ای که در حال ساخت مواد محترقه در انباری منزلشان واقع در ایرانپارس جنت آباد بود به علت انفجار مواد محترقه به شدت زخمی شد.


به گزارش ایسنا، «پویا مددی»، نوجوان ۱۷ ساله‌ای که به دور از چشم والدین در حال ساخت مواد محترقه بود، به علت انباشت و انبار کردن مواد محترقه در یک مکان و وقوع جرقه‌ای کوچک، هنگام بسته بندی نارنجک دست ساز اکلیل سرنج دچار حادثه شد.


در این حادثه مصدوم نوجوان دچار ۳۵ درصد سوختگی شد که از صبح امروزتاکنون بیشترین حجم مجروحیت بوده است.


همچنین به گفته پزشکان این نوجوان به دلیل پرتاب شدن بر اثر موج انفجار دچار چندین شکستگی در اعضاء بدنش شد.جوان ۲۵ ساله بر اثر انفجار مواد محترقه نابینا شد


جوان ۲۵ ساله‌ای بر اثر انفجار مواد محترقه نابینا شد.


به گزارش خبرنگار «حوادث» ایسنا این حادثه در خیابان خواجه عبدالله رخ داد که بر اثر آن جوان ۲۵ ساله‌ای با هویت نامعلوم به شدت از ناحیه دو چشم و سر مصدوم شد.


شدت حادثه به حدی بود که این شخص بینایی خود را ازدست داد.آسیب دیدگی چشمان جوان ۱۸ ساله بر اثر انفجار نارنجک


انفجار نارنجک دست‌ساز موجب مجروحیت شدید جوانی از ناحیه چشم شد.


مقارن ساعت ۲۰:۲۰ این جوان که «محمد» نام دارد، در حالی دچار مجروحیت از ناحیه چشم شد که حین در دست گرفتن نارنجک دست‌ساز در منطقه‌ سعادت‌آباد، دست، صورت و چشم‌هایش دچار آسیب جدی شد.


با انتقال این نوجوان به بیمارستان ۱۵ خرداد، تلاش پزشکان برای مداوای وی آغاز شد.قرار دادن گاز پیک نیکی داخل آتش حادثه آفرید


ساعتی قبل جوان ۲۶ ساله‌ای که قصد عبور از میدان امام حسین (ع) را داشت بر اثر انفجار ناشی از قرار گرفتن گاز پیک نیکی داخل آتش دچار حادثه شد.


به گزارش خبرنگار «حوادث» ایسنا، به گفته‌ این مصدوم که «حمید» نام داشته و بیش از ۲۰ درصد دچار سوختگی در دست‌ها و صورت شده، تعدادی از افراد حاضر در میدان امام حسین (ع) با انداختن یک گاز پیک‌نیکی به داخل آتش این انفجار را صورت دادند و در پی آن وی که قصد فرار داشت، بر اثر شدت آتش ناشی از انفجار در ناحیه صورت ودست‌ها دچار آسیب دیدگی جدی و عمیق شد.


در حالی که همراهان این بیمار در بیمارستان به شدت اضطراب داشتند، فضای بخشی از بیمارستان به دلیل نزاع بین همراهان مصدوم بر اثر استرس ناشی از وقوع این حادثه با تعدادی از طرفداران بخش اورژانس ناآرام شد.


این درگیری زمانی رخ داد که براساس قوانین بیمارستان، میزان مصدومیت فرد حادثه دیده در حدی نبوده است که در بیمارستان بستری شود، همراهان این بیمار بدلیل شدت درد و سوختگی در فرد حادثه دیده، فضای اورژانس سوانح سوختگی را دچارتشنج کردند.مصدومیت دختر ۱۹ ساله تهرانی از ناحیه چشم در حوادث آخرین چهارشنبه سال


نوجوان ۱۷ ساله به نام «مجید بوربور» که در منطقه پونک در حال استفاده از نارنجک‌های دست ساز بود، به علت انفجار نارنجکی که به پایش برخورد کرد، دچار ۳۷ درصد سوختگی سطحی در ناحیه نیم تنه و پاهایش شد.


به گزارش خبرنگار «حوادث» ایسنا، این نوجوان ۱۷ ساله،۱۱عدد نارنجک دستی در جیب شلوارش داشت که با برخورد مواد محترقه با پاهایش،همزمان همه مواد محترقه داخل جیبش منفجر شد و از ناحیه دو پا به شدت آسیب دید.


به گفته پزشکان معالج، این نوجوان به دلیل شدت موج انفجار از ناحیه شنوایی نیز دچار آسیب جدی شده است.


همچنین در حادثه‌ای دیگر دختر ۱۹ ساله‌ای که به قصد تفریح در شب چهارشنبه سوری قصد سوار شدن به یک دستگاه موتورسیکلت را داشت به دلیل پرتاب نارنجک به سمت چشمش دچار مجروحیت شد، به طوریکه چشم راست وی به دلیل پرتاب مواد محترقه دینامیتی از ناحیه قرنیه دچار پارگی شد.پرتاب کپسول انفجاری داخل آتش جوانی را در آستانه مرگ قرار داد


جوان ۲۶ ساله‌ای به نام «مجید صقائیان» که در مراسم چهارشنبه آخر سال شرکت کرده بود، بر اثر انفجار کپسول انفجاری در آتش، از ناحیه چشم دچار آسیب دیدگی۱۰۰ درصدی شد.


به گزارش ایسنا، به گفته همراهان این جوان، وی در حالی که در کنار آتش ایستاده بود، بر اثر پرتاب یک عدد کپسول انفجاری به داخل شعله‌های آتش و انفجار ناشی از آن دچار آسیب جدی شد.جوان ۱۷ ساله در پی زبانه کشیدن شعله‌های آتش بدلیل ریختن بنزین روی آن گرفتار شد


پسر جوانی به نام «مجید فیضی» در حالی که قصد پریدن از روی آتش را داشت، با ریختن بنزین از سوی همسایه‌ها و زبانه کشیدن شعله‌های آتش گرفتار شعله‌های آتش شد.


به گزارش خبرنگار «حوادث» ایسنا، در این حادثه که ساعت ۲۱:۱۵ شب چهارشنبه آخر سال در خیابان «مولوی» تهران رخ داد،آتش گرفتن لباس «مجید» موجب سوختگی تمام اعضای بدن و صورتش شد.


همراهان این جوان در حالی که وی را به بیمارستان ۱۵ خرداد منتقل کرده‌ بودند، به خبرنگار ایسنا گفتند: به علت خراب بودن آژیر آمبولانس اورژانس تهران، مجبور شدیم از اورژانس خصوصی برای انتقال فرزندمان به بیمارستان استفاده کنیم.


بر این اساس این جوان که از ناحیه مجرای تنفسی نیز دچار مشکل شده بود، در بخش سوختگی حاد بیمارستان «۱۵ خرداد» بستری شد.چشم جوان ۲۴ ساله بر اثر انفجار نارنجک دستی دچار مصدومیت شدید شد


«سعید ـ ق» که ۲۴ سال سن دارد، در حالی که بر اثر پرتاب نارنجک در «تهرانپارس» دچار سوختگی از ناحیه صورت و مصدومیت شدید چشم چپ شده بود، توسط اورژانس تهران به بیمارستان «۱۵ خرداد» منتقل شد.


این جوان در حالی ساعت ۲۱:۳۰ شب گذشته به این بیمارستان منتقل شد که مسوولان بیمارستان از انتقال برخی حادثه دیدگان بدون هماهنگی به بیمارستان گله‌مند بودند.


بنابراین گزارش برخی حادثه دیدگان شب چهارشنبه آخر سال، به دلیل عدم هماهنگی هنگامی که به این بیمارستان منتقل می‌شدند به علت تخصصی نبودن این بیمارستان برای حادثه دیدگان چشم، سوختگی ریه و مجاری تنفسی به بیمارستانهای تخصصی مربوطه ارجاع ‌شدند.
انفجار ناگهانی کپسول دستی به کوتاه شدن نوک انگشت پسربچه۱۰ ساله منجر شد


کودک ۱۰ ساله به نام «داوود ـ ق» در حالی ساعت ۲۲ شب گذشته از کرج به تهران منتقل شد که از طرف خانواده وی عنوان شد: هنگامی که ماده محترقه کپسول را در دستش گرفته بود، بر اثر برخورد آتش فشفشه به کپسول ناگهان انفجاری رخ داد.


بدین ترتیب نوک انگشت اشاره این کودک بر اثر انفجار کمی کوتاه شد.


به گزارش ایسنا، در حادثه‌ای دیگر که شب گذشته رخ داد، دست و سینه نوجوان ۱۴ ساله با جراحت شدید مواجه شد.


این نوجوان که «علیرضا حسین‌زاده» نام دارد به خبرنگار ایسنا، گفت: هنگامی که در حال تماشای ترقه بازی در خیابان راه‌آهن بودم، فرد ناشناسی یک نارنجک دستی به طرف من پرتاب کرد که به داخل لباسم افتاد و وقتی قصد خارج کردن آن را داشتم ناگهان منفجر شد.ابتکار جالب یک پدر برای نشان دادن عواقب جبران ناپذیر حوادث چهارشنبه سوری


در این میان پدری ۴۲ ساله در اقدامی بی نظیر در شب چهارشنبه آخر سال، زمانی که با درخواست پسر ۱۴ ساله‌اش برای شرکت در آتش بازی و استفاده از مواد محترقه روبه‌رو شد، برای نشان دادن حوادث واقعی و عواقب جبران ناپذیر چهارشنبه ‌سوری، پسرش را به دو مرکز اورژانس بیمارستان فارابی و سوانح سوختگی تهران برد.


به گزارش خبرنگار «حوادث» ایسنا، این پدر ۴۲ ساله که دبیر آموزش و پرورش است در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص انگیزه این اقدام ابراز کرد: زمانی که پی بردم، نمی‌توانم صرفا با توصیه کردن و حتی ترساندن فرزند ۱۴ ساله‌ام، او را از شرکت در مراسم چهارشنبه آخر سال که همراه با استفاده از مواد محترقه منفجره بود، منصرف کنم، تصمیم گرفتم با بردن او به دو مرکز سوانح و سوختگی تهران، این بار از نزدیک او را با عمق فاجعه مواجه کنم.


در این میان، زمانی که در جریان بازدید این پدر و پس از مصدومان حوادث چهارشنبه سوری از «امیرمحمد» سؤال شد، آیا باز هم قصد شرکت در آتش بازی و استفاده ازمواد محترقه را دارد؟، پاسخ داد: قطعاً دوست ندارم برای همیشه جای سوختگی، صورت و دستانم را بپوشاند و از لذت تفریح یک شب، داغی بر دل پدر و مادرم بگذارم.


او می‌گوید: اگر از نزدیک این حوادث را نمی‌دیدم، شاید هنوز آرزوی استفاده از نارنجک دستی و یا پرتاب کردن یک نارنجک را داشتم اما حالا بزرگترین آرزوی من این است که همسالان را به وجود چنین حوادثی آگاه کنم، به طوری که از استفاده از این مواد خود به خود منصرف شوند.