محصولات دانلودی

نگاهی به نحوه مبارزه حزب الله لبنان با ارتش تا دندان مسلح رژیم صهیونیستی


 
images/20060813/hizbollah.jpg
 
جام جم آنلاین: ایستادگی و مقاومت حزب الله لبنان با وجود آتش سنگین شبانه روزی رژیم صهیونیستی کارشناسان سیاسی و نظامی آمریکایی واسرائیلی را به تعجب واداشته است.

صهیونیست ها و آمریکائیها انتظار داشتند تنها پس از چند روز بمباران و آتش سنگین زمینی ، دریایی و هوایی و یک یورش زمینی سراسری ، نیروهای مقاومت اسلامی حزب الله را ضعیف کرده و توانایی آنها در مقاومت و شلیک موشک به سرزمین های اشغالی را درهم بشکنند.

اما یکماه از زمانیکه اسرائیل بدون وقفه با استفاده از توپخانه پر قدرت و جنگنده های خود مواضع حزب الله در جنوب لبنان را می کوبد بازهم نیروهای حزب الله قادرند شهرک های اسرائیلی را هدف موشک های کاتیوشا قرار دهند و عجیب تر اینکه در لابلای تپه ها در برابر حملات زمینی اسرائیل نه تنها به خوبی مقاومت کنند بلکه ضربات هولناکی بر آنها وارد آورند.
روزنامه کریستین ساینس مانیتور در گزارش مبسوطی که از نحوه مقاومت و جنگیدن نیروهای مقاومت اسلامی لبنان منتشر کرده ، می نویسد:”حتی کارشناسان زبده سازمان ملل نیز که در قالب نیروهای حافظ صلح موسوم به UNIFIL در تمام این سالها در جنوب لبنان بوده اند از پایداری و توانمندی حزب الله ابراز تعجب و شگفتی کرده اند.
یکی از انها در این باره می گوید: چریک های حزب الله همه را متعجب کرده اند و آنها که از نزدیک با روحیه و روش زندگی و تمرینات نظامی آنها آشنا نیستد می پرسند این ها چگونه توانسته اند در زیر این اتش سنگین و بی وقفه زنده بمانند ، دوام بیاورند و تازه بتوانند آتش خود را همچنان بر سر شهرک های اسرائیلی روشن نگه دارند.”

تیمور گوکسل که از ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۳ به عنوان یکی از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در جنوب لبنان بوده در ادامه به روزنامه کریستین ساینس مونیتور می گوید: حزب الله در همه این سالها به جای آسودگی و راحت طلبی به تحلیل و بررسی توانمندی ها و داشته های ارتش اسرائیل پرداخته و هم زمان با ان نیروهای خود را تا حد ممکن بیدار ، هوشیار و آماده به رزم نگه داشته است. در نتیجه این تلاش مستمر آنها توانسته اند آگاهی بسیار زیادی نسبت به نقاط ضعف و قوت ارتش اسرائیل به دست بیاورند و نیز نیروهای خود را بر اساس این آگاهی عمیق و دقیق تجهیز و تربیت کند.

این پاسدار صلح دو دهه تمام شاهد بوده است که چگونه حزب الله قدم به قدم به دشمن خود نزدیک شده و آن را به خوبی ارزیابی کرده و شناخته است و برای هر مرحله از توانایی و ناتوانی حریف نقشه و برنامه داشته است.
از نگاه این پاسدار صلح انچه اسرائیل را مبهوت و گیج کرده است خودستایی و اتکاء تمام و کمال به تجهیزات و ادوات پیشرفته جنگی بوده و اعتقاد بسیار راسخ به این شعار که ارتش اسرائیل قوی ترین ، مجهزترین و شکست ناپذیر ترین ارتش موجود در خاور میانه است.

او می گوید:”آنها که خود را بدون تردید قوی ترین ارتش منطقه می پنداشتند واقعا بر این باور بودند که در یک حمله برق اسا که ممکن است نهایتا چند روز طول بکشد نیروهای حزب الله را در هم شکسته وانها را به پشت رودخانه لیتانی در ۳۰ کیلومتری خاک لبنان عقب می رانند”.


حزب الله چگونه می جنگد


گذشته از اینکه حزب الله در طول یک ماه گذشته با تکیه بر ایمان به خدا ، حب وطن و فرمانبری از رهبری قاطع و هوشمندانه سید حسن نصرالله با متجاوزان صهیونیست جنگیده است و فارغ از اینکه هر یک از این عوامل نقشی بسیار موثر در پیروزی او بر اسرائیل داشته ، این سوال برای بسیاری از کارشناسان نظامی همچنان مطرح است که چه تکنیک ها و تاکتیک های نظامی ویژه ای توسط نیروهای مقاومت اسلامی در جنگ با رژیم تا دندان مسلح اسرائیل مورد استفاده قرار گرفت که دشمن تصور آن را نمی کرد و یا اطلاعات صحیحی نسبت به آن نداشت.

ساینس مونیتور در این باره می نویسد:”استفاده دقیق و علمی از موشک های ضد تانک ، مین گذاری و بمب گذاری به موقع و صحیح در مسیرهایی که حزب الله به درستی آنها را برای گذشتن تانک های اسرائیلی پیش بینی و شناسایی کرده بود ، استفاده از تک تیرانداز های حرفه ای که بسیار خوب آموزش دیده و توانایی و تحمل شرایط سخت را دارا بودند ، استفاده بسیار مناسب از عوارض زمین برای استتار ، اختفا و کمین ، ایجاد شبکه های بسیار پیچیده ای از تونل ها و کانال های زیرزمینی در عمق دشت های جنوب لبنان و ورزیدگی و چابکی نیروهای انسانی همگی سبب شد تا همه پیش بینی های ارتش اسرائیل برای یک سره کردن کار حزب الله نقش بر اب شود.”
یک افسر ارشد ارتش اسرائیل می گوید:”آنها بسیار چابک تر از سربازان اسرائیلی که انباشته از تجهیزات جنگی هستند ظاهر شدند و به دقت توانسته بودند پایگاه های نظامی خود را از دید هواپیماهای شناسایی مخفی نگه دارند. آنها نیرو و قرارگاه های فرماندهی خود را به خوبی توزیع کرده بودند که این سبب می شد تلفات آنها به حداقل کاهش یابد. ما سنگرهای بتونی آنها را تا زمانیکه به نزدیکی آنها می رسیدیم تشخیص نمی دادیم.”

حزب الله از پنج سال پیش تاکنون صدها شبکه زیرزمینی بسیار پیچیده و امن برای زندگی و انبار آذوقه و مهمات دور از مرز ایجاد کرده است. اکثر غارهای طبیعی توسط نیروهای انسانی و در دل شب تراشیده شده و توسعه یافته اند و دهها غار مصنوعی توسط آنها برای چنین روزهایی سنگر سازی شده اند.
حزب الله با استفاده از تجربیات گذشته خود هرگز به انبار کردن اذوقه و مهمات و نیروی انسانی در یک منطقه و چند منطقه اقدام نکرده بلکه تمام داشته های خود را به نحو مناسب در سراسر لبنان و در مکان های امن و قابل دسترسی توزیع کرده است.


یک گروه کم در برابر یک گروه زیاد


به اعتراف رژیم صهیونیستی بالغ بر ۳۰ هزار سرباز اسرائیلی هم اکنون در خاک لبنان به سر می برند اما آنچه شگفتی ساز است اینکه حزب الله تنها با هزار چریک ورزیده در خط مقدم جبهه در برابر انها ایستادگی می کند و تاکنون تلفات زیادی از انها گرفته است.یک تک تیرانداز حزب الله به خوبی می داند که در کجا ۳ روز تمام با اندکی آب و غذا و گاه بدون آنها ، خود را از گزند هر بمباران و انفجاری در امان نگه دارد و آنقدر صبر کند تا سربازان اسرائیلی به حوالی او برسند و او پیش از اینکه مکانش لو برود و نهایتا شکار شود با حوصله و دقت تمام دانه دانه آنها را نقش زمین کند

کریستین ساینس مونیتور در این باره می نویسد:”هیچ کس باور نمی کند که حزب الله در خط اول مبارزه با اسرائیل تنها کمتر از هزار چریک را سازماندهی کرده است اما همین تعداد نیرو آنقدر کار خود را به خوبی انجام می دهند که تا کنون دههاحمله گسترده اسرائیل را ناکام گذاشته اند.”
مزیت این گروه کم ، علاوه بر ایمان و شجاعت این است که: “آنها به خوبی از گذرگاه ها ، دشت ها ، کوره راه ها و هر آنچه به طبیعت و محل زندگیشان است اگاهند و یک تک تیرانداز حزب الله به خوبی می داند که در کجا سه روز تمام با اندکی آب و غذا و گاه بدون آنها ، خود را از گزند هر بمباران و انفجاری در امان نگه دارد و آنقدر صبر کند تا سربازان اسرائیلی به حوالی او برسند و او پیش از اینکه مکانش لو برود و نهایتا شکار شود با حوصله و دقت تمام دانه دانه آنها را نقش زمین کند و حتی گاه از دست آنها بگریزد و جای دیگری در کمینشان بنشیند.”


آنچه فقط آنها می دانند


تاکی واکی ها در نزد حزب الله کاربردی به مراتب بیشتر از گیرنده و فرستنده های پیشرفته اسرائیلی دارند که گاهی حتی رمز و فرکانس آنها را حزب الله کشف کرده است اما آنچه نیروهای حزب الله پشت این تاکی واکی ها به هم می گویند رمزهایی فوق العاده محلی و محدود بین اعضای حزب الله است که مرتب برای در امان ماندن از لو رفتن توسط جاسوس های اسرائیل عوض می شوند.
آنها گاهی از طریق علامت های عجیب و غریبی که خودشان از معنا و مفهوم آنها مطلعند با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند حتی بسیاری از غیر نظامی های محلی که عمدتا وفادار به حزب الله هستند ازاین رمز های عملی ، کلامی و رفتاری اطلاع دارند و می دانند که در چه موقعیتی حزب الله به چه چیزی نیاز دارد و یا باید چه اقدامی صورت بگیرد.


دفاع لایه به لایه


اگر خط اول حزب الله به هر دلیلی مجبور به عقب نشینی شود در روستای بعدی آنها نیستند که منتظر اسرائیلی ها هستند. لایه بعدی با همه توانمندی های لایه اول بدون آنکه انرژی خود را از دست داده باشد با روحیه ای عالی و بسیار سرحال در انتظار اسرائیلی ها است.
حال آنکه سربازان اسرائیلی نه تنها روحیه مناسبی برای جنگیدن ندارند بلکه با پیشروی بیشتر به خاک لبنان خسته ، ضعیف و نا امید شده به محض برخورد با لایه قدرتمند دوم حزب الله ترجیح می دهند عقب نشینی کنند. به همین دلیل در طول یک ماه گذشته بارها و بارها یک منطقه میان اسرائیل و حزب الله تعویض شده و تلفات اسرائیلی ها به مراتب بیشتر از نیروهای حزب الله بوده است.
کوسکل از مشاهدات خود در دو دهه حضور در جنوب لبنان می گوید:”برخی از نیروهای حزب الله اساسا در این یکماه وارد جنگ نشده اند و همچنان آماده و پر انرژی در انتظارند. حتی نیروهایی که در لایه های مختلف با اسرائیلی ها جنگیده اند همه داشته ها و آموخته ها خود را در برابر اسرائیلی ها پیاده نکرده اند”.


فن آوری های ساده در اختیار نیروهایی پیچیده


آنچه سبب شده است تا حزب الله ضربات هولناکی به ماشین جنگی اسرائیل وارد کند استفاده از فن آور های پیچیده نظامی نیست.
ساینس مونیتور در این زمینه می نویسد:”آنها در طول سالهای گذشته از هر فن آوری جدید نظامی که بتوانند حداکثر و بهترین استفاده را از آن ببرند استقبال کرده و درباره آن بهترین آموزش ها را دیده اند اما انچه مهم است اینکه حزب الله در قیاس با ارتش مجهز اسرائیل عملا فن آوری پیچیده و حیرت انگیزی ندارد. از این رو دلیل موفقیت او را باید در استفاده بسیار دقیق از حداقل تجهیزات موجود دانست”.
یکی از ضربات مهلکی که حزب الله توانست در طول یک ماه گذشته به اسرائیل وارد کند انهدام دست کم ۶۰ تانک فوق پیشرفته مرکاوا در خاک لبنان بود که علاوه بر خسارات شدید مالی و جانی به اسرائیل وجهه نظامی ارتش این رژیم را به شدت مخدوش کرد.
حزب الله برای از بین بردن این تانک های پیشرفته از فن آوری چندان پیچیده ای بهره نمی برد بلکه آنها به خوبی توانسته بودند مسیر حرکت تانک ها را از پیش تعیین کنند و در میان راه آنها به خوبی از مین های ضد تانک و بمب های جاده ای استفاده کنند.
در همین حال آنها با مهارت تمام توانستند از موشک های ضد تانک برای انهدام مرکاوا های قبلا نابود نشدنی اسرائیل بهره ببرند.
همه این ضربات مهلک تنها توسط گروههای چریکی بسیار چابک و تعلیم دیده ای صورت می گرفت که قدرت مانور بسیار زیادی داشتند و همین اسیب پذیری آنها رابسیار پایین می آورد.
ساینس مونیتور در گزارش خود ادعا کرده است که حزب الله برای نابودی تانک های مرکاوا در این جنگ برای اولین بار از فن آوری موشک های ضد تانک Metis-M ساخت روسیه استفاده کرده است.
این موشک ها به خوبی قادرند یک مرکاوای پیشتر نابود نشدنی ارتش اسرائیل را منفجر کرده و همه نفرات داخل آن را نابود کنند. برد این موشک ها یک مایل است اما مهمتر از داشتن این تجهیزات استفاده صحیح از انها است که تعداد تانک های نابود شده اسرائیلی نشان دهنده این است که حزب الله به خوبی استفاده از این فن آوری ها را یاد گرفته است.
در همین حال گفته می شود که حزب الله از فن آوری جدید دیگری برای نابود کردن تانک های اسرائیلی استفاده کرده است که موشک های ضد تانک Kornet-E از آن جمله است که با لیزر هدایت می شوند و برد آنها تا ۳.۵ مایل است.
به همه این ها آرپیجی ۲۹ قابل حمل بر روی دوش چریک ها را که بسیار پیشرفته تر از آرپی جی ۷ های رایج در جنگ های دهه های گذشته و خصوصا دهه شصت است ، اضافه کنید.
استفاده عالی حزب الله از این موشک های ضد تانک تمام استراتژی قدیمی اسرائیل مبنی بر اشغال سریع سرزمین های جنوبی لبنان در پناه ادوات پیشرفته زرهی را ناکام گذاشت و خسارات سختی را برای آنها برجای گذاشت.

بمب های جاده ای که شاید بیش از هر سلاح دیگری در دهه نود از اسرائیلی ها قربانی گرفت در این جنگ نیز به خوبی توسط حزب الله به کار گرفته شد حتی درآن زمان نیز اسرائیلی ها به پیچیدگی نوع ساخت و نحوه منفجر کردن این بمب های جاده ای اعتراف کرده بودند.
نکته دیگر اینکه استفاده از موشک های کاتیوشا که تقریبا اسرائیلی ها را به شدت عصبانی کرده و به تنگ اورده است آنقدر حرفه ای و با سرعت انجام می شود که تقریبا تمام تلاش های اسرائیل برای ردیابی و نابود کردن انها با استفاده از جنگنده های اف ۱۶ و هلی کوپترهای پیشرفته آپاچی ناکام ماند.
همین یک هفته پیش آنها ساختمانی را که مطمئن شده بودند از آنجا موشک های کاتیوشا به سمت شهرک های اسرائیلی شلیک می شود را با استفاده از جنگنده های خود با خاک یکسان کردند اما هنوز یک ساعت از رفتن جنگنده ها نگذشته بود که کاتیوشاها درست از همان نقطه مجددا به سمت شهرک ها شلیک شدند.


ایا حزب الله دست کم گرفته شده بود؟


اگر دو روز پیش از حمله سراسری اسرائیل به لبنان از صهیونیست های ساکن در سرزمین های اشغالی سوال می شد چقدر طول می کشد تا ارتش اسرائیل لبنان را اشغال کرده و حزب الله را به طور کل نابود کند نظر سنجی ها عددی بیش از ۳ روز و یا نهایتا یک هفته را نشان نمی داد.” اصلی ترین عامل پیروزی حزب الله این است که آنها از اسرائیل نمی ترسند. پس از ۱۸ سال مبارزه ، نیروهای حزب الله فهمیده اند که اسرائیلی ها نیز مانند هر انسان دیگری نقاط ضعفی دارند و از همه مهمتر اینکه از حزب الله می ترسند.”

آسوشیتد پرس با اعلام این موضوع می نویسد:”باور مردم اسرائیل به توانمندی ارتش آنقدر زیاد بود که هیچ کس تصور به دردسر افتادن ارتش در جنگ با حزب الله را نمی کرد اما ارتش اسرائیل مردم خود را ناامید کرد.”
درواقع حزب الله ثابت کرد که شکست ناپذیری ارتش اسرائیل افسانه ای بیش نیست و این رژیم تنها بر حباب تبلیغاتی رسانه های تحت حاکمیت یاوران خود در غرب نشسته است.
علی رغم ادعای اینکه اسرائیل پیچیده ترین و بهترین سازمان جاسوسی و امنیتی را داراست بدون شک آنچنانکه باید و شاید حزب الله را نشناخته اند و همین باعث شده تا برخی از منابع خبری غربی و حتی کارشناسان خبره نظامی غرب به این نتیجه برسند که حزب الله را بسیار دست کم گرفته اند و یا ارتش اسرائیل را بسیار بیشتر از حد واقعی اش جدی گرفته و توانمند تصور کرده اند.
به هر جهت از نگاه خیلی از کارشناسان و ناظران خارجی این عامل ، در پیروزی حزب الله چندان اهمیتی ندارد.

آنچه مهم است از زبان تیمور گوکسل در کریستین ساینس مونیتور اینگونه نقل شده است:”اصلی ترین عامل پیروزی حزب الله این است که آنها از اسرائیل نمی ترسند. پس از ۱۸ سال مبارزه ، نیروهای حزب الله فهمیده اند که اسرائیلی ها نیز مانند هر انسان دیگری نقاط ضعفی دارند و از همه مهمتر اینکه از حزب الله می ترسند.”


محمدرضا نوروزپور
noroozpour@jamejamonline.ir

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

  • گروه اینترنتی خبرینه
  • هیچ
  • 98
  • ۲۳ مرداد ۸۵
گروه اینترنتی خبرینه
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، فایل دانلودر، مُجازی و ایرونیا با هم ادغام شدن و خبرینه رو تشکیل دادن! بیش از 17 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از مجازی‌کده و عمومی و سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه خبرینه، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما