هجوم معترضان به پارلمان عراق

هجوم معترضان به پارلمان عراق

جهان > خلیج‌ فارس – سرانجام بعد از روزها تحصن و هشدار و تهدید، معترضان عراقی هوادار مقتدی‌صدر روحانی شیعه عصر دیروز با عبور از موانع نیروهای امنیتی در منطقه حفاظت‌شده سبز بغداد، وارد ساختمان پارلمان شدند.

مقتدی‌صدر در روزهای گذشته بارها هشدار داده‌بود اگر نشست پارلمان برای بررسی کابینه پیشنهادی جدید عراق و خروج کشور از بلاتکلیفی سیاسی تشکیل نشود، از هوادارانش خواهد خواست ساختمان پارلمان را اشغال کنند. عراق از سال گذشته هم‌زمان با ادامه جنگ با گروه تروریستی داعش، با تنش‌‌ها و اختلافات سیاسی روبه‌رو بوده‌ که دولت و دستگاه‌های اجرایی و امنیتی این کشور را درگیر ناکارآمدی کرده‌است.

سال گذشته حیدرالعبادی نخست‌وزیر طرحی برای انجام اصلاحات درجهت کارآمدی دولت ارائه کرد. ازجمله این اصلاحات، حذف برخی سمت‌‌ها درون دولت بود. این تغییرات با واکنش‌های گسترده‌ای روبه‌رو شد. برخی نمایندگان پارلمان باآن مخالفت کردند و گروه‌های سیاسی هم خواستار بررسی بیشتر این طرح شدند. این اختلافات و رایزنی‌‌ها تا امسال ادامه یافت و عبادی‌ماه گذشته فهرست جدیدی از کابینه را برای بررسی و تأیید به پارلمان ارائه کرد. تغییر وزیر خارجه ازجمله موارد مهم در کابینه جدید بود.

اختلافات میان فراکسیون‌های مختلف در پارلمان و مخالفت و اعتراض برخی نمایندگان مانع از تشکیل نشست پارلمان برای بررسی کابینه پیشنهادی شد. هم‌زمان معترضان عراقی با برگزاری تجمع و تحصن روزانه در منطقه سبز بغداد، خواستار تشکیل نشست پارلمان و پایان اختلافات بودند. دیروز قرار بود نخست‌وزیر عراق برای سخنرانی و ارائه فهرست کابینه‌اش به پارلمان برود. تشکیل نشدن نشست پارلمان، معترضان عراقی را خشمگین کرد ولی آن‌ها بدون درگیری با نیروهای امنیتی وارد ساختمان پارلمان شدند.

  • انفجار در مسیر زائران شیعه

درحالی‌که هزاران زائر شیعه خود را برای شرکت در مراسم شهادت امام موسی‌کاظم(ع) آماده می‌کنند و در مسیر کاظمین هستند، انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در مسیر این زائران در جنوب شرق بغداد، بیش از ۲۰شهید و ده‌‌ها مجروح به جا گذاشت. هزاران زائر شیعه هر سال برای شرکت در این مراسم پای پیاده به سمت کاظمین می‌روند. منابع عراقی گفته‌اند خودروی بمب‌گذاری شده در منطقه النهروان در جنوب شرق بغداد و در مسیر زائران منفجر شده‌است. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به‌عهده نگرفته‌است اما این حملات را در عراق معمولا گروه تروریستی داعش صورت می‌دهد. در هفته‌های اخیر حملات انتحاری و انفجار در بغداد و حومه آن شدت گرفته‌است. این حملات درحالی روی می‌دهد که بغداد به‌دلیل تنش‌های سیاسی وضعیت امنیتی به‌خود گرفته‌است.

  • تحرکات علیه نیروهای مقاومت مردمی

درحالی‌که در غرب و شمال عراق جنگ با داعش با حضور ارتش و نیروهای مقاومت مردمی شیعه موسوم به حشدشعبی درجریان است، تحرکات علیه این گروه با حمایت خارجی شدت گرفته‌است. عربستان و ترکیه مشخصا مدت‌هاست که با حشدشعبی مخالفت می‌کنند و مقامات رسمی این کشورها حتی علیه این گروه سخنرانی هم کرده‌اند. این گروه در سال‌های اخیر از داوطلبان مردمی برای جنگ با داعش شکل گرفته‌است.

ارتش عراق که به‌دنبال حمله آمریکا در سال‌۲۰۰۳ دچار فروپاشی شد، هنوز توان کامل خود را برای جنگ نیافته‌است و همین موضوع به پیشروی‌های سریع داعش در ۲سال گذشته در شمال و غرب عراق منجر شد؛ پیشروی‌هایی که موجب شد شهر موصل دومین شهر بزرگ عراق اکنون در اشغال داعش قرار داشته‌باشد. ارتش عراق با کمک نیروهای حشدشعبی در یک سال گذشته توانست به پیشروی‌هایی علیه داعش برسد که آزادسازی شهر رمادی در استان انبار در غرب عراق و همچنین تکریت در استان صلاح‌الدین ازجمله این پیشروی‌هاست.

در روزهای اخیر درگیری میان حشدشعبی با نیروهای کرد در طوزخورماتو در ۹۰کیلومتری شرق استان صلاح‌الدین ده‌‌ها کشته از دو طرف به جا گذاشت. این درگیری اکنون پایان یافته‌است. این درگیری‌های داخلی میان گروه‌های عراقی در حالی صورت می‌گیرد که داعش بار دیگر کردهای عراق را هدف حملات شیمیایی قرار داده‌است.

شبکه اسکای نیوز عربی روز گذشته از دیدار مقتدی صدر، رهبر جریان صدر با آیت الله سیدعلی سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان عراق در نجف خـبـر داد.

نیروهای امنیتی ساختمان‌های دولتی و بانک‌‌ها در بغداد را تحت محاصره و حفاظت قرار دادند.برخی رسانه‌‌ها شب گذشته از ورود معترضان عراقی به مقر کابینه خـبـر دادند.

معترضان از داخل ساختمان مجلس پیام‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کردند.

تصاویر منتشر شده از رفتار دوستانه و شوخی معترضان با نیروهای امنیتی حفاظت‌کننده ساختمان پارلمان حکایت دارد.