هدایت صندلی چرخدار معلولین با نوک زبان

هدایت صندلی چرخدار معلولین با نوک زبان توسط مبتکر ایرانی در آمریکا

__________________________________________________________________
پرفسور میثم قوانلو و همکارانش در دانشگاه فن‌آوری جورجیا دو سال پیش موفق به ابداع وسیله جدیدی شده‌ بودند که با کمک آن معلولان قادر خواهند بود صندلی‌ چرخدارشان را با نوک زبان هدایت کنند. این مبتکر و دانشمند ایرانی که بطور رسمی از طرف جرج بوش در سال ۲۰۰۸ به ضیافت افطاری کاخ ریاست جمهوری آمریکا دعوت و از وی بعنوان یکی از افتخارات جامعه علمی آمریکا یاد شده پس از تکمیل این طرح هفته گذشته در کنفرانس بین المللی مدارهای حالت جامد در سن فرانسیسکو (IEEE International Solid-State Circuits Conference) تکمیل و بهتر شدن این طرح و آمادگی کامل برای تولید آن را اعلام کرد.
__________________________________________________________________ این وسیله که از یک آهنربای ظریف (به اندازه یک دانه برنج) استفاده می کند به افراد معلول کمک می کند که برای هدایت یک صندلی چرخدار و یا کار با رایانه تنها از نوک زبانشان استفاده کنند. روش کار این دستگاه به اینگونه است که حرکت یک مکان نما روی صفحه رایانه با یک صندلی چرخدار برقی را در اطراف یک اتاق جهت‌گیری کنند.

گروه پژوهشگران موسسه فن‌آوری جورجیا که طراحی وسیله جدید را برعهده داشتند می گویند که این وسیله به راحتی در زیر زبان قابل کاشتن است.

میثم قوانلو استادیار موسسه فن‌آوری جورجیا درباره این دستاورد جدید گفت: “ما به این خاطر زبان را با اجرای این سیستم انتخاب کردیم که بر خلاف دست و پا که از مسیر نخاع به وسیله مغز کنترل می‌شوند، مستقیما توسط یک عصب جمجمه‌ای با مغز در ارتباط است که معمولا در آسیب‌های شدید نخاعی یا بیماریهای “عصبی ـ ماهیچه‌ای” از آسیب دیدگی احتمالی جان سالم به در می برد.” وی افزود: “حرکات زبان به علاوه سریع و دقیق است و نیازی به تفکر، تمرکز و یا تلاش زیادی ندارد.”

دکتر میثم قوانلو متولد سال ۱۳۵۱ در تهران است. وی دبستان را در ۴ سال به‌ پایان رسانیده و به‌عنوان اولین دوره دانش‌آموزان مدرسه تیزهوشان بعد از انقلاب، دوره راهنمایی و دبیرستان را در دبیرستان علامه حلی گذرانیده و پس از قبولی با رتبه ۴۹ در کنکور سال ۱۳۶۹ دوره کارشناسی را در دانشگاه تهران در رشته الکترونیک گذرانیدند. اما به‌علت علاقه به رشته پزشکی، دوره کارشناسی ارشد را در سال ۱۳۷۳ در رشته مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزیده و به‌پایان برده و پس از پایان خدمت سربازی از سال ۱۳۷۷ دوره‌های کارشناسی ارشد و سپس دکتری را در رشته مهندسی برق دانشگاه میشیگان آغاز و در سال ۱۳۸۲ به پایان رسانیده است. وی سپس به‌عنوان استادیار دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی مشغول به کار شده و در سال ۱۳۸۵ به دانشگاه صنعتی جورجیا در آتلانتا نقل مکان کرده است و هم‌اکنون نیز استادیار این دانشگاه در دانشکده مهندس برق و الکترونیک است.

جورج بوش در دوران ریاست جمهوری و در ضیافت افطاری سالانه ریس جمهوران امریکا در ۱۸ سپتامبر سال ۲۰۰۸ ایشان را دعوت کرده بود و درباره ایشان گفته بودند:”یکی از نوآوران پرفسور میثم قوانلو است. این مهاجر ایرانی یکی از بزرگترین مهندسان مبتکر پزشکی زیستی در کشور ما گشته است. ماه گذشته، این پرفسور برجسته و تیم محققان وی در موسسه تکنولوژی جورجیا، اختراع غیر قابل باوری را انجام داده اند که روزی می تواند به مردمی که دارای ناتوانی های شدید هستند کمک نماید تا صندلی چرخدار خود را به حرکت درآورند و از اینترنت با حرکت زبان خود استفاده نمایند. از طریق این تحقیقات پیشروانه، این پرفسور شایسته امید جدیدی برای هزاران نفر به ارمغان آورده است. وی، همانند سایرین در این سالن، مورد تحسین شهروندان قرار گرفته است.”

از تغیرات انجام شده در مدل تکمیل شده اختراع این مبتکر ایرانی می توان به تبدیل سیستم قدیمی که به صورت هدست بود به سیستم بدون سیم و وایرلس، بالا بردن دقت و قابلیت های عملیاتی این دستگاه و همچنین مینیاتوری کردن اندازه آن نام برد.

تهیه خبر و بازگردانی: (کو-ادمین) گزیده اخبار علمی

بنمایه ها:

– خبرنامه دانشگاه فنی جورجیا
– پروفایل دکتر قوانلو
– تاربرگ دولت آمریکا
– ایسنا (پارسی و انگلیسی)