هشدار آیت‌‎الله سیستانی به سیاست‌مداران عراق

هشدار آیت‌‎الله سیستانی به سیاست‌مداران عراق

جهان > خلیج‌ فارس – همشهری آنلاین:
آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی، مرجعیت شیعه در عراق به همۀ احزاب و گروه‌‌های سیاسی در عراق نسبت به بحران‌‌های ناشی از وضعیت سیاسی کشور هشدار داده است.

دفتر این مرجع عالیقدر شیعه شامگاه چهارشنبه (۱۵ اردیبهشت) با انتشار بیانیه‌ای اعلام نمود آیت‌الله سیستانی به دقت اوضاع جاری عراق را زیر نظر دارد و از رسیدن کشور به این مرحله شدیداً ابراز تأسف کرده است.

در این بیانیه آمده است آیت‌الله سیستانی «از رسیدن کشور به این مرحله، به واسطۀ مردانی که باید با کار و تلاش خود شرایط زندگی با عزت و شاد را برای مردم فراهم می‌‎کردند، بسیار متاسف است».

در این بیانیه همچنین اخبار مربوط به دیدار آیت‌الله سیستانی با برخی سیاست‌مداران رد و تأکید شده است رپرتاژ‎‌های اخیر دربارۀ اتخاذ مواضع سیاسی یا معرفی نامزد برای نهادهای دولتی از سوی ایشان صحت ندارد.

این اولین اظهارنظر رسمی مرجعیت عراق درباره اوضاع سیاسی این کشور طی چند ماه گذشته است.

عراق در هفته‌‌های گذشته صحنۀ بحران سیاسی بوده و جلسات پارلمان این کشور به منظور تایید وزرای پیشنهادی دولت به دلیل اختلافات سیاسی بارها به اغتشاش کشیده و تعلیق شده است.

معترضانِ عراقی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت پس از ورود به منطقۀ سبز بغداد که محل برپایی نهادهای دولتی و سفارتخانه‌‌ها است، وارد ساختمان پارلمان شدند؛ جایی که در هفته‌‌های اخیر صحنه بحث و جدل‌‌های سیاسی بر سر تأیید وزرای پیشنهادی حیدر العبادی، نخست وزیر عراق برای اجرای اصلاحات سیاسی در این کشور بوده است.

در پی دو روز درگیری در منطقۀ سبز، دولت عراق به دلیل حمله به پارلمانِ این کشور وضعیت فوق العاده اعلام نمود.

در همین حال به رپرتاژ خبرینه و به نقل از شبکه سومریه نیوز، حیدرالعبادی «محمد رضا» فرمانده نیروهای ویژه حفاظت منطقه سبز را برکنار و سرلشکر«عبود التمیمی» را به این سمت منصوب نمود.

نخست وزیر عراق از وزارت کشور نیز خواست «عناصر مهاجم به نیروهای امنیتی، شهروندان و اعضای پارلمان» را که به تخریب اموال دولتی پرداختند، شناسایی کرده و آن‎‌ها را به مراجع قضائی تحویل دهد.

معترضان که شمار زیادی از آن‌‌ها از طرفداران مقتدی صدر، روحانی برجستۀ شیعی عراق هستند، خواستار تشکیل جلسۀ فوری پارلمان عراق و بررسی نامزدهای پیشنهادی نخست وزیر این کشور برای پست‌‌های وزارتی هستند.

العبادی پس از تأیید صلاحیت پنج تن از وزرای پیشنهادی‌اش، برای معرفی دیگر وزرای پیشنهادی از پارلمان مهلت خواسته بود. اما تعداد نمایندگان در جلسۀ ۱۱ اردیبهشتِ پارلمان به حد نصاب نرسید و این جلسه به روزهای آتی موکول شد. این موضوع خشم مردم عراق را به دنبال داشت.