هشدار جهانی در مورد خطر بیماری های مسری


 
images/20070824/helth.jpg
 
جام جم آنلاین: سازمان بهداشت جهانی در گزارش سالیانه خود هشدار داده است که بیماری های مسری با سرعتی بی سابقه نسبت به گذشته درحال گسترش هستند.

به گزارش شبکه بی بی سی ، براساس گزارش سالیانه سازمان بهداشت جهانی ، با توجه به وجود سالیانه ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون مسافر هوایی در جهان، خطر شیوع بیماری های مسری دیگری مانند ایدز، سارس یا تب ابولا بسیار بالا است.
سازمان بهداشت جهانی خواستار تلاش فزاینده برای مقابله با شیوع بیماری ها و مبادله داده های مربوط به انتشار ویروس ها برای کمک به ساخت واکسن شده است.

به گفته این سازمان در غیر این صورت اپیدمی ها می توانند آثار مخربی بر اقتصاد جهان و امنیت بین المللی به جا بگذارند.
در این گزارش تحت عنوان « آینده ای ایمن تر» آمده است ، بیماری های تازه با سرعت بی سابقه ، یک بیماری در سال، ظهور می کنند.
از دهه ۱۹۷۰ تاکنون ۳۹ بیماری تازه پدیدار شده اند و سازمان بهداشت جهانی فقط در ۵ سال گذشته بیش از ۱۱۰۰ اپیدمی بالقوه از جمله وبا، فلج اطفال و آنفلوانزای مرغی را شناسایی کرده است.
این گزارش می گوید، بی اندازه سهل انگارانه و غفلت آمیز است اگر فرض کنیم که بیماری دیگری مانند ایدز، یک ابولای دیگر، یا یک سارس دیگر، زودتر یا دیرتر پیدا نخواهد شد.
این گزارش می گوید، مبادله داده ها، مهارت ها و فناوری های پزشکی میان کشورهای فقیر و غنی یکی از مناسب ترین راه ها به سوی ایمنی بهداشتی است.
سازمان بهداشت جهانی همچنین دولت ها را ترغیب می کند که درباره شیوع بیماری ها پنهانکاری نکنند.

این سازمان اعلام کرد، تقریبا در نیمی از موارد، زنگ خطرها در مورد شیوع احتمالی بیماری ها را از طریق رسانه ها شنیده است.
این سازمان همچنین می گوید ، مقاومت دارویی تهدیدی برای کنترل بیماری ها است که آن را به استفاده نادرست از آنتی بیوتیک ها و معالجات بد به ویژه در مورد سل نسبت می دهد.
مارگارت چان، مدیر کل سازمان بهداشت جهانیدر مقدمه این گزارش نوشته است ، همکاری جهانی برای مقابله با بروز اپیدمی ها اهمیت اساسی دارد.
دکتر چان گفت، با توجه به آسیب پذیری امروزی جهان در مقابل این تهدیدها، امنیت بهتر نیازبه همبستگی جهانی دارد. امنیت بهداشتی برای همه جهانیان، هم یک آرزوی جمعی است و هم یک مسوولیت متقابل است.