همه فیلم هایی که گلزار در آنها بازی نکرد!

سینمای ما- محمد تاجیک: محمد رضا گلزار ستاره مطرح سینمای ایران همواره محبوب علاقه مندان سینما بوده اما بسیاری از علاقه مندان سینما دوست دارند گلزار در فیلمهای شاخص فرهنگی و صاحب اندیشه و کارهای کارگردانان مطرح ایرانی هم حضور داشته باشد. حضوری که تاکنون به فیلم‌هایی چون بوتیک حمید نعمت الله و آتش بس تهمینه میلانی محدود بوده است. گزارش زیر مرور همه فیلمهایی است که تقدیریا حواشی مختلف مانع حضور گلزار در آن ها شد.

گلزار دوست داشت با حاتمی کیا کار کنم ولی نشد/

ابراهیم حاتمی کیا از کارگردانانی بوده که خود گلزار هم دوست داشته در فیلم او بازی کند. گلزار یکی از کاندیداهای بازی در فیلم دعوت بود. خود گلزار در گفت‌و‌گویی با بانی فیلم در اواخر سال ۸۶در پاسخ به سوالی که چرا همکاری با حاتمی‌کیا هم در دقیقه نود امکان پذیر نشد؟ می‌گوید: من قرارداد سفید هم امضاء کردم و واقعاً دوست داشتم با آقای حاتمی کیا کار کنم ولی به دلایلی این اتفاق رخ نداد.
گلزار در پاسخ به سوال دیگری که ‌نمی‌خواهی به این دلایل اشاره کنی؟ می‌گوید: نه واقعاً لزومی ندارد. به هر حال سینما به هزار اما و اگر وابسته است.

انرژی بسیار گلزار برای فیلم مهمان مامان/
مهمان مامان ساخته تحسین شده داریوش مهرجویی نیز از دیگر کارهایی بود که قرار بود گلزار در آن درنقش جوان معتاد فیلم حضور داشته باشد. نقشی که بعد‌ها به پارسا پیروز فر رسید. در مورد «مه‌مان مامان» خود گلزار در اظهار نظری گفته: واقعاً خودم هم نفهمیدم که چه اتفاقی افتاد. قرار بود در این فیلم بازی کنم و بسیار هم انرژی گذاشته بودم.
محمد رضا گلزار به اتفاق آقای پورشیرازی، گلاب آدینه و امین حیایی هر روز در دورخوانی‌های فیلمنامه حضور داشتند. گلزار آن موقع همزمان مشغول بازی در فیلم «کما» هم بود و با تمام مشغله‌اش در جلسات «مهمان مامان» هم حضور پیدا می‌کرد. قرار بود نقش معتاد را گلزار بازی کند و حتی ابزار گردو شکستن را هم تهیه کرده بود و با آن تمرین می‌کرد. آقای مهرجویی هم در جریان بود و از این داستان خیلی هم استقبال شده بود. یک تیپ بامزه یی هم قرار بود داشته باشد. اما یک روز امین حیایی که با گلزار در «کما» همبازی بود به گلزار می‌گوید که برویم سر صحنه «مهمان مامان». گلزار به امین حیایی می‌گوید که کسی با من تماس نگرفته و تو برو ببین داستان چیست. امین حیایی می‌رود ومی بیند کس دیگری آنجا حضور دارد و قرار است شخص دیگری نقش را بازی کند. گلزار هم پیش خودش می‌گوید که حتماً اورا نخواسته‌اند. اما اواسط فیلمبرداری «مهمان مامان»، داریوش مهرجویی به امین حیایی گفته بود گلزار خیلی بدکاری کرد که سر کار ما نیامد. گلزار می‌گوید به مهرجویی طوری منتقل کرده بودند که من از این کار انصراف داده‌ام. درحالی که من کاملاً برای حضور در پروژه آماده بودم.

ریش گذاشتن برای مهمان مامان دردسر ساز شد/

البته گلزاردر مصاحبه‌ای به ماجرای دیگری که گویا باعث ایجاد سوئ تفاهم شده نیز اشاره کرده وگفته: من ریشم را برای فیلم «کما» زده بودم و برای «مهمان مامان» باید ته ریش می‌گذاشتم. جالب اینکه گذاشتن این ته ریش برای من حداکثر دو تا سه روز وقت می‌برد و بین کار «کما» تا «مهمان مامان» حداقل ۱۰ روز فاصله بود، شاید عوامل ناراحت شده بودند که چرا من برای این کار از آن‌ها اجازه نگرفته‌ام، خب من هم برای زدن ریشم وقتی تحت قرارداد پروژه یی نیستم، اجازه نمی‌گیرم.

واو به واو حفظ کردن فیلم بیضایی/

در فیلم پرحاشیه و ساخته نشده لبه پرتگاه بهرام بیضایی نیز گلزار قرار بود در نقش یک ستاره سینما بازی کند.. گلزار می‌دانست که در کار با بیضایی باید مو به موی فیلمنامه با جزئیات اجرا شود و بیضایی اصلاً پیشنهادپذیر نیست. به همین خاطر فیلمنامه را واو به واو حفظ کرده بود.

گلزار درسه نقش/
«لبه پرتگاه» یک فیلم در فیلم در فیلم بود و من در این فیلم قرار بود سه نقش مختلف داشته باشد. آن روزی که نوبت تست دادن گلزار بود، قبلش ۵ بازیگر دیگر سینما تست داده بودند و گلزار نفر ششم بود. در‌‌ همان زمان دستیارهای بیضایی می‌خواستند به سرعت دو فیلم آخر گلزار را تهیه کنند تا آقای بیضایی ببینند. گفتم ماجرا چیست و گفتند که آقای بیضایی همین امروز می‌خواهند چند کار آخر تو را مانند «آتش بس» تماشا کنند. بعد هم آقای علیرضا شمس، دستیار آقای بیضایی، با گلزار تماس گرفتند و گفتند آقای بیضایی شما را انتخاب کرده‌اند و هیچ انتخاب دومی هم بعد از شما وجود ندارد. در لیست بازیگران گلزار و آقای مدیری به تنهایی بودند و برای بقیه نقش‌ها چند گزینه وجود داشت. بعد هم با افشین هاشمی که دستیار بهرام بیضایی بود، یکسری تمرینات تئاتری را شروع می‌کند. گلزار حتی با افشین هاشمی فیلم‌های بهرام بیضایی را از‌‌ همان اولی تا آخری ریز به ریز شروع به دیدن و بررسی می‌کنند حتی درادامه بیضایی با گلزار تماس می‌گیرد و می‌گوید تئاتری روی صحنه است و برو آن را حتماً ببین.
آن تئا‌تر، تئا‌تر «همسایه آقا» کار حسین کیانی بودکه گلزار این نمایش را هم می‌بیند. در این گیرودار یکسری تغییر و تحولاتی در رابطه با مسائل تهیه کنندگی کار پیش آمد که آقای بیضایی حاضر به قبول آن نبودند. ظاهراً دوست داشتند که بعضی بازیگران در فیلم حضور پیدا کنند که آقای بیضایی به این کار رضایت ندادند. یعد‌ها نیز به دلیل اختلاف تهیه کننده فیلم با بیضایی هیچ‌گاه لبه پرتگاه تولید نشد.

گلزار در برابر مدیری و فرخ‌نژاد درسن پطرز بورگ/
امایکی دیگر از فیلمهایی که قرار بود گلزار در آن بازی کند فیلم سن پطرز بورگ افخمی بود. فیلمی که قرار بود ابتدا کمال تبریزی و سامان مقدم آن را بازی کنند. نقش مقابل گلزار رانیز قرار بود بازیگرانی چون پرستویی، فرخ‌نژاد و مهران مدیری بازی کنند که هیچ کدام از آن‌ها نشد وبازی گلزار هم منتفی شد.

ماجرای منتفی شدن ساخت فیلمی به کار گردانی محسن امیر یوسفی/
محسن امیر یوسفی که این روز‌ها فیلم آتشکار او وارد شبکه نمایش خانگی شده قرار بود فیلمی کمدی به تهیه کنندگی جمال ساداتیان و با بازی گلزار و مهران مدیری بازی کند. فیلمنامه این فیلم آنقدر جذاب بود که مهران مدیری و محمد رضا گلزار علاقه‌مند به بازی در آن بودند ولی تنها مشکلی که سرراه فیلم وجودداشت مشکل ممنوع الکاری گلزار بود که مانع از ساخت فیلم شد.

چرا گلزار درفیلم جیرانی بازی نکرد؟ /
اما فریدون جیرانی در تازه‌ترین اظهار نظر خود روایت جالبی از اینکه چرا گلزار در فیلم قصه پریا بازی نکردرا بازگو کرده است. به گفته فریدون جیرانی، محمد رضا گلزار پیشنهاد مرتضی شایسته برای یکی از نقشهای فیلم قصه پریا بوده که این پیشنهاد با مخالفت جیرانی مواجه شده است. ولی جیرانی به گفته خودش چون می‌دانست به دلیل مشکلی که گلزار با او دارد بازی نخواهد کرد این پیشنهاد را پذیرفت. بعد‌ها فیلمنامه برای گلزار فرستاده می‌شود و چند روز طول کشید تا گلزار فیلمنامه بخواند ونظرش را بدهد که به گفته جیرانی خوشبختانه گلزار بازی نکرد.
البته به اعتقاد فریدون جیرانی: گلزار تنها ستاره مرد سینمای ایران است که تماشاگران بابت دیدنش در هر فیلمی پول می‌دهند و سه روز اول فیلم را پرفروش می‌کند که اگر فیلم قصه وکار گردانی خوبی داشته باشد این فروش افزایش پیدا می‌کند. البته به گفته جیرانی گلزار به درد نقش فیلم جیرانی نمی‌خورد وخوب کاری کرد که بازی نکرد.

منبع : پارس توریسم
۱۶ مرداد ۱۳۹۰
یک نظر برای "همه فیلم هایی که گلزار در آنها بازی نکرد!" ارسال شده
 1. saeid گفت:

  jenabe golzar tanha stare cinema nist

 2. bazigar ayande گفت:

  golzar doset daram

 3. سحر گفت:

  مگه ما چنتا ستاره داریم

 4. hny گفت:

  همون بهتر که بازی نکرد چندش