همه چیز درباره والت دیسنی

معمولا وقتی راجع به شخصیتی مطلب نوشته می شود و نامش در تیتر قرار می گیرد، برای خواننده این سوال پیش می آید که “خب این کی هست؟” یا اینکه “اسمش را شنیده ام! باید معروف باشد!” اما تعدادی از شخصیت ها هستند که این سوال ها در موردشان مضحک به نظر می رسد! کسانی که اگر بگوییم همه آنها را می شناسند اغراق نکرده ایم! والت دیسنی بهترین نمونه از این افراد است. همه با فیلم هایش بزرگ شده اند، همه از کارتون هایش خاطره دارند.از او با عناوین کارگردان، فیلمساز، نمایشنامه نویس، صداپیشه، انیماتور، کارآفرین، هنرمند، یک نماد جهانی، و یک فعال امور خیریه یاد می شود. خالق صنعت انیمیشن سازی با برادرش کمپانی بزرگ والت دیسنی را چنان پایه گذاری کرد که امروز پس از نیم قرن از درگذشت او هنوز در این حوزه برترین محسوب می شود و با درآمدی بالغ بر ۳۵ میلیارد دلار در سال یکی از سودآورترین شرکت های جهان شمار می آید.شخصیت میکی ماوس (Mickey Mouse) که او با دستان خودش خلق کرد و با صدای خودش به آن جان بخشید برای خیلی ها نماد انیمیشن است. او در تاریخ برگزاری مراسم اسکار رکوردهای ۵۲ بار نامزدی، بردن ۲۶ جایزه و بردن ۴ جایزه در یک سال را برای خودش ثبت کرده است.

ادامه راه والت. پس از فوت والت برادرش “روی” که قبلا خودش را بازنشسته کرده بود برای مدیریت کامل مجموعه بازگشت. در سال ۱۹۷۱ خانواده های والت و روی جلوی کاخ سیندرلا گرد آمدند تا به طور رسمی مراسم افتتاح مجموعه “جهان والت دیسنی (Walt Disney world)” را برگزار کنند. روی بعد از ایراد سخنانش از لیلیان دیسنی خواست با او همراه شود. لیلیان در حالی که میکی ماوس همراهیش می کرد روی سن رفت. “روی” گفت: “لیلیان تو همه ایده ها و آرزوهای والت را می دانی. فکر می کنی نظر والت درباره این (جهان والت دیسنی) چه می بود؟” لیلیان در پاسخ گفت: “او بسیار خرسند می شد!” روی در ۲۰ دسامبر ۱۹۷۱ روزی که قرار بود رژه کریستمس شهر دیسنی را افتتاح کند بر اثر خونریزی مغزی جان سپرد.

امپراطوری سرگرمی دیسنی. امروز پارک های تفریحی و استودیوهای فیلم و انیمیشن والت دیسنی به صنعتی چند میلیارد دلاری تبدیل شده اند که مجموعه ای از فیلم های تلویزیونی و سینمایی، و سرگرمی های رسانه ای و مسافرتی را در خود جای می دهند. کمپانی والت دیسنی صاحب پنج مجموعه مسافرتی، یازده پارک تفریحی، دو پارک آبی، سی و نه هتل، هشت استودیوی فیلم سازی، یازده تلویزیون کابلی، و یک شبکه تلویزیونی است. از سال ۲۰۰۷ این کمپانی درآمد سالیانه ای بیش از ۳۵ میلیارد دلار دارد.

تابلوی ورودی شهر دیسنی با جمله ای از والت: شما در حال زندکی می کنید، اما اینجا به دنیای گذشته، آینده، و رویا وارد می شوید.
انیمیشن های امروز دیسنی. تولید انیمیشن های سنتی دست ساز که والت با آنها کمپانی دیسنی را تاسیس کرد برای مدتی در استودیوهای انیمیشن سازی این کمپانی متوقف شده بود. دلیل این امر یک سلسله شکست هایی بود که انیمیشن های بلند دیسنی در اوایل دهه ۲۰۰۰ متحمل شدند. این شکست ها باعث شد این کمپانی دو استودیوی ماهواره ای خود را در پاریس و اورلاندو تعطیل کند و استودیوی اصلی در بربنک (Burbank) نیز به تشکیلات تولید انیمیشن های کامپیوتری تغییر داده شد. در سال ۲۰۰۴ به طور رسمی اعلام شد که “انیمیشن خانه در تیررس (Home on the Range)” به عنوان آخرین انیمیشن دست ساز دیسنی اکران می شود. در هر صورت پس از خرید استودیوی انیمیشن سازی “پیکسار (Pixar)” در سال ۲۰۰۶ و انتخاب “جان لستر (John Lasseter)” به سمت مدیر ارشد نوآوری (Chief Creative Officer) شرایط به نفع دیسنی تغییر کرد و با اکران بسیار موفق انیمیشن “شاهزاده و غورباقه (The Princess and the Frog)” این کمپانی دوباره به تولید انیمیشن های سنتی دست ساز خودش بازگشت.

موسسه هنر کاایفرنیا. والت در اواخر عمرش وقت زیادی را صرف تاسیس موسسه هنر کالیفرنیا (CalArts: California Institute of the Arts) کرد. این موسسه در سال ۱۹۶۱ تشکیل شد و پس از فوت دیسنی ute of the Art)سیس موسسه هنر کالیفرنیا کرد.یک چهارم املاکش برای ساخت ساختمان این موسسه هزینه شد. در بیانیه ابتدایی دیسنی این سخنان را بیان کرد:

“صد سال پیش، وگنر (Wagner) با تلفیق موسیقی، نمایش، نقاشی، و رقص اثر هنری ای کامل و تاثیرگذار را خلق کرد. اما او در اعماق خیالپردازی هایش هم حتی تصور این را نمی کرد که چه احتمالات پایان ناپذیری با اختراع ضبط، رادیو، سینما و تلویزیون به واقعیت می رسند. حالا با تلفیق رسانه های ارتباط جمعی ما شکل های جدید و قدرتمندی از هنر را تجربه می کنیم. آینده برای کسانی که آموخته اند آمیزه ای از هنرها را به شکلی ارکستر مانند بیافرینند بسیار روشن است. چنین سوپرمن هایی (Supermen) به احتمال زیاد در شرایطی ظهور می کنند که در آنها هنرهای مختلف بتوانند با هم برخورد داشته باشند. به هر حال حتی کسانی هم که تمام عمر خود را صرف یک نوع هنر می کنند نیز از این افق بلند بهره مند خواهند شد.”

موزه خانوادگی دیسنی. در سال ۲۰۰۹ موزه خانوادگی دیسنی (Disney Family Museum) در سان فرانسیسکو افتتاح شد که در آن هزاران اثر هنری از زندگی خصوصی و کاری دیسنی به نمایش گذاشته شده اند از جمله ۲۴۸ جایزه ای که دریافت کرده بود.

تصویر والت دیسنی تمبر پستی ایالات متحده – سال ۱۹۶۸

جوایز اسکار. دیسنی رکورددار بیشترین نمایندگی جوایز اسکار (۵۹ بار)، بیشترین برنده اسکار (۲۶ جایزه)، و بیشترین جایزه اسکار در یک سال (۴ جایزه) است.

فیلم مستند کوتاه زیر جوایز اسکار والت دیسنی را بررسی می کند (فیلم در سرورهای یوتیوب قرار دارند، در صورتیکه در بعضی نقاط جهان قابل رویت نیستند اشکالی به کیک سیب وارد نمی باشد!):

۲۶ جایزه ای که به نام او ثبت شده اند را در ادامه می توانید ببینید (تمام فیلم ها در سرورهای یوتیوب قرار دارند، در صورتیکه در بعضی نقاط جهان قابل رویت نیستند اشکالی به کیک سیب وارد نمی باشد!) :

۱۹۳۲: بهترین انیمیشن کوتاه: درختان و گل ها / Wikipedia – IMDB – YouTube

۱۹۳۲: جایزه افتخاری: خلق میکی ماوس / Wikipedia – IMDB – Disney

۱۹۳۴: بهترین انیمیشن کوتاه: سه خوک کوچولو / Wikipedia – IMDB – YouTube

۱۹۳۵: بهترین انیمیشن کوتاه: لاک پشت و خرگوش / Wikipedia – IMDB – YouTube

۱۹۳۶: بهترین انیمیشن کوتاه: سه بچه یتیم / Wikipedia – IMDB – YouTube

۱۹۳۷: بهترین انیمیشن کوتاه: پسرعموی شهری / Wikipedia – IMDB – YouTube

۱۹۳۸: بهترین انیمیشن کوتاه: آسیاب کهنه / Wikipedia – IMDB – YouTube

۱۹۳۹: بهترین انیمیشن کوتاه: گاو، فردیناند / Wikipedia – IMDB – YouTube

۱۹۳۹: جایزه افتخاری: سپید برفی و هفت کوتوله / Wikipedia – IMDB – YouTube

سپیدبرفی و هفت کوتوله: شناخته شده به عنوان یک نوآوری تاثیرگذار در سینما که میلیون ها نفر را شیفته خود نمود و یک زمینه کاملا جدید تفریحی را پایه گذاری کرد.

۱۹۴۰: بهترین انیمیشن کوتاه: جوجه اردک زشت / Wikipedia – IMDB – YouTube

۱۹۴۱: جایزه افتخاری: فانتازیا / Wikipedia – IMDB – YouTube

فانتازیا: به علت سهم مهم آنها در استفاده از موسیقی در سینما در جریان ساخت فانتازیا

۱۹۴۲: بهترین انیمیشن کوتاه: چنگ بنداز / Wikipedia – IMDB – YouTube

۱۹۴۳: بهترین انیمیشن کوتاه: چهره پیشوا / Wikipedia – IMDB – YouTube

۱۹۴۹: دو پرده برای: جزیره فک های آبی / Wikipedia – IMDB

۱۹۴۹: جایزه یادگاری اروین تالبرگ

۱۹۵۱: بهترین انیمیشن کوتاه: دو پرده برای: دهکده سگ های آبی / Wikipedia

۱۹۵۲: بهترین انیمیشن کوتاه: دو پرده برای طبیعت هفت جریبی / Wikipedia

۱۹۵۳: بهترین انیمیشن کوتاه: دو پرده برای: پرندگان دریایی / Wikipedia

۱۹۵۴: بهترین مستند سینمایی: صحرای زنده / Wikipedia – IMDB

۱۹۵۴: بهترین فیلم کوتاه مستند: اسکیموی آلاسکایی / Wikipedia – IMDB

۱۹۵۴: بهترین انیمیشن کوتاه: شیپور، سوت، ضرب و بووم / Wikipedia – IMDB – YouTube

۱۹۵۴: بهترین انیمیشن کوتاه: دو پرده برای: کشور خرس ها / Wikipedia

۱۹۵۵: بهترین مستند سینمایی: مرغزار رو به نابودی / Wikipedia

۱۹۵۶: بهترین فیلم کوتاه انیمیشن: مردان در جنگ با قطب / Wikipedia – IMDB

۱۹۵۹: بهترین اجرای زنده کوتاه: گرند کانیون / Wikipedia

۱۹۶۹: بهترین انیمیشن کوتاه: وینی و روز طوفانی / Wikipedia – IMDB – YouTube

منبع: کیک سیب