هم در ازدواج اول هم در ازدواج دوم، شکست خوردم!

پاسخ مشاور: در قدم اول باید به بررسی دلایل ناموفق بودن ازدواج اولتان بپردازید تا بتوانید برای ازدواج بعدی تصمیم بهتری بگیرید. چه بسا که اگر قبل از اقدام به ازدواج دوم این کار را می‌کردید، الآن در شرایط بهتری قرار داشتید و احتمالاً ازدواج دوم شما هم به جدایی منجر نمی‌شد. با این حال، به احتمال زیاد دلایل طلاق شما از همسر اول و دومتان فقط خانم‌های شما نبوده‌اند و شما هم تا حدودی مقصر بوده‌اید.

ازدواج یا راهی برای فرار از تنهایی؟

گفته‌اید که همسر دومتان نیز در ابتدا، زندگی با فرزندان شما را پذیرفته بود و بعد از ۶ ماه تغییر عقیده داد و در حال حاضر خانمی که برای ازدواج انتخاب کرده‌اید نیز این مسئله را قبول کرده است. حال می‌خواهم از شما بپرسم که چه تضمینی وجود دارد که این خانم نیز بعد از مدتی نظرش درباره نگهداری ۲ فرزند شما عوض نشود؟ بنابراین به جای این که عجله کنید و برای فرار از تنهایی و پایان دادن به مشکلات نگهداری از بچه‌هایتان، به ازدواج‌های عجولانه و بدون تحقیق و بررسی روی آورید، بهتر است که به خودتان زمان بدهید تا مشکلات ایجاد شده در زندگی‌های قبلیتان را علتیابی و آن‌ها را به صورت ریشه ای حل کنید.

حل ریشه‌ای مشکلات ازدواج قبلی

ممکن است برخی مشکلاتی که در زندگی‌های قبلی‌تان داشته‌اید، مربوط به عملکرد خودتان بوده باشد که در این صورت اگر ۱۰ بار دیگر هم ازدواج کنید و این مشکلات همچنان باقی باشد، باز هم همین وضعیت تکرار خواهد شد و ازدواج ناموفق دیگری را تجربه خواهید کرد. توجه داشته باشید که هر قدر آمار این ازدواج‌ها و طلاق‌های شما بیشتر شود، شرایط شما و وضعیت روانی فرزندانتان وخیم تر خواهد شد؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم از عجله کردن در ازدواج بپرهیزید و با بررسی بیشتر و همه جانبه به یک سری توافقات کامل و جامع با طرف مقابل، ازدواجتان را قطعی کنید.

ویژگی‌های همسر مورد نظرتان را روشن کنید

درخور ذکر است که بررسی شرایط سنی، موقعیت خانوادگی و اجتماعی همسر مورد نظر شما و همچنین دلایلی که آن خانم حاضر به ازدواج با شما شده، بسیار مهم است؛ به عنوان مثال مطمئن باشید فردی که به خاطر فرار از مشکلات زندگی پدری و از روی ناچاری با شرایط شما کنار می‌آید و حاضر به ازدواج می‌شود، به هیچ عنوان همسر مناسبی برای شما و مادر خوبی برای فرزندان شما نخواهد بود.

شرایط خود را برای همسر آینده‌تان شرح دهید

بنابراین با فردی ازدواج کنید که با آگاهی کامل از سختی‌های زندگی با شما و ۲ فرزندتان، از روی اختیار به سمت شما می‌آید و راضی می‌شود تا کنار شما، یک زندگی مشترک تشکیل دهد. ضمناً مراجعه به یک مشاور مجرب خانواده هم به صورت فردی و هم با فردی که قرار است همسر شما بشود، ضرورت دارد و توصیه می‌شود حتماً قبل از ازدواج این کار را انجام دهید. (فاطمه شیبک- کارشناس ارشد روانشناسی/ خراسان)


*انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «جام جم سرا» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.

مطلب بالا در حوزه موفقیت و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۱۰ June 2015 | 4:32 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.