واجدین شرایط رای‌دهنده زیر‌۴٣میلیون نفرند

سخنگوی شورای نگهبان درباره‌ی مراحل رایانه‌یی شدن انتخابات اظهار داشت: آنچه ما قطعا در مورد آن موافقت کردیم مراحل ثبت‌نام نامزدان، مرحله استعلام‌ها از مراجع چهار گانه و مراحل تجمیع آراست؛ درباره این سه مرحله قطعا موافقت شده است.


به گزارش خبرنگار حقوقی ایسنا، دکتر عباسعلی کدخدایی در نشست خبری این هفته تصریح کرد: شورای نگهبان با مرحله‌ی آن‌لاین بودن سیستم در روز رای‌گیری قطعا موافقت نکرد ولی به وزارت کشور اجازه داد به موازات سیستم سنتی از روش آن‌لاین نیز استفاده کند تا تجربه‌هایی برای دوره‌های بعد اخذ شود. در مورد شمارش آرای تهران بزرگ با توجه به اقداماتی که وزارت کشور انجام داده بود و جلسات متعددی که میان وزارت کشور و شورای نگهبان برگزار شد، این امر مشروط شد به اینکه برنامه‌ی نرم‌افزاری تا اواسط دی ماه ارایه شود که با همکاری همکاران ما در شورا از جهت فنی با بخش فنی وزارت کشور احتمالا این کار شدنی است.


سخنگوی شورای نگهبان افزود: دو شرط ما در مورد آموزش و تهیه‌ی زیرساخت‌ها به بررسی‌های بیشتر منوط شده و تا پایان بهمن‌ماه مهلت داده شده و چنانچه این دو شرط تامین شود احتمال اینکه شمارش رایانه‌یی در حوزه‌ی تهران صورت گیرد، وجود دارد.


کدخدایی با بیان این‌که به احتمال زیاد پیش‌بینی ما این است که بتوانند این شرایط را تامین کنند، در رابطه با آمار واجدین شرایط رای‌دهنده واجد شرایط رای دادن، اظهار داشت: طبق آمارهای رسمی ما واجدین شرایط زیر ۴۳ میلیون نفر هستند و منتظریم که وزارت کشور آمار دقیق را اعلام کند.


وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه رییس سازمان ثبت احوال این آمار را ۴۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بیان کرده است، گفت: این آمار صحیح نیست، واجدین شرایط رای‌دهندگان زیر ۴۳ میلیون نفر است و اجازه دهید که این آمار را دقیق‌تر در جلسات بعد ارایه کنم.


سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا در بررسی صلاحیت‌ها تغییری ایجاد شده است؟ اظهار داشت: در رابطه با بررسی صلاحیت‌ها هیچ تغییری ایجاد نشده و قانون، ملاک شورای نگهبان است؛ همانطور که در دوره‌های گذشته این‌گونه بوده است.


به گزارش خبرنگار حقوقی ایسنا، دکتر کدخدایی اظهار داشت: آنچه قانون برای حضور نمایندگان در روز رای‌گیری اجازه داده، ‌به نماینده اشخاص حقیقی است که آنها بدون دخالت در اجرا، شمارش و نظارت، حق حضور دارند.


وی در پاسخ به خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا وزارت کشور می‌تواند اقدام به ایجاد میز احزاب در هیات‌های اجرایی کند؟ اظهار داشت: این موضوع ارتباطی با شورای نگهبان ندارد و اگر وزارت کشور تشخیص دهد، از نظر ما اشکالی ندارد.


کدخدایی درباره‌ی سن رای‌دهندگان خاطر نشان کرد: طبق اصلاحیه‌ای که در قانون به عمل آمد، سن رای دهندگان ۱۸ سال است. امسال و در این دوره، کلیه کسانی که ۱۸ سالشان تمام می‌شود، می‌توانند هم برای انتخاب مجلس و هم برای انتخابات خبرگان شرکت کنند.


معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان یادآور شد: در مورد بداخلاقی‌های انتخاباتی اگر مواردی باشد که در صلاحیت فرد، تاثیرگذار باشد، قطعا مورد بررسی قرار می‌گیرد ولی در سایر موارد که مربوط به یک حوزه یا یک شخص است کسانی که اعتراض داشته باشند می‌توانند از طریق قوه قضاییه و دادگستری پیگیری کنند که قطعا دادگستری در این زمینه تمهیداتی اندیشیده است که با متخلفان برخورد خواهد کرد.


خبرنگاری از کدخدایی در مورد زمان بررسی صلاحیت کاندیداهای خبرگان سوال کرد که وی پاسخ داد تاریخ مشخص است و در مراحل بعد اعلام می‌شود.


به گزارش ایسنا، سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که در شمارش آرا، معمولا آمار مختلفی منتشر می‌شود که در نهایت پس از تایید نهایی شورا، شائبه‌هایی ایجاد می‌شود، دلیل این آمار مختلف چیست؟ و شورای نگهبان برای جلوگیری از تکرار این مورد چه تدبیری اندیشیده و آیا صحبتی با وزارت کشور کرده است؟ اظهار داشت: یک مرحله در شمارش آرا داریم که دستگاه‌های اجرایی، آمار را به صورت تدریجی به اطلاع مردم می‌رسانند ولی آنها ملاک نیستند؛ آمار نهایی را ابتدا وزارت کشور باید به شورای نگهبان، اعلام و پس از تایید شورا، وزارت کشور آمار تایید شده را اعلام کند.


وی اظهار امیدواری کرد که وزارت کشور در این دوره تدبیر بیشتری به خرج دهد و سعی کند از آماری که احتمال جابه‌جایی و تغییر در آن است، قبل از تایید شورای نگهبان چیزی را اعلام نکند.


سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: هیات‌های نظارت نیز تشکیل شده و کار آنها بعد از انجام بررسی‌ها از سوی هیات‌های اجرایی شروع می‌شود که زمان‌بندی نیز دارد.


کدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در بررسی صلاحیت‌ها نگرانی‌هایی برای برخی احزاب تشکیل شده گفت: ما موظف نیستیم که نگرانی احزاب و افراد را برطرف کنیم؛ وظیفه ما انجام وظیفه بر اساس قانون انتخابات است و تا اینجا می‌توانیم وعده و قول دهیم که بر اساس قانون نسبت به انجام وظیفه عمل کنیم.


در پایان خبرنگاری به سخنگوی شورای نگهبان گفت که شما بیان کرده‌اید که ملاک، حال افراد است. کدخدایی گفت: من این را نگفتم و قبلا نیز اعلام کردم که پرونده کلی افراد قطعا در بررسی صلاحیت‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.