وام ازدواج از بین وامهای دانشجویی حذف شد

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از نیاز به ۵ هزار ظرفیت جدید خوابگاهی در سال تحصیلی جدید، افزایش ۲۰ تا ۳۵ درصدی میزان وام ودیعه مسکن، حذف وام ازدواج از بین تسهیلات صندوق رفاه و انجام مذاکراتی با وزارت تعاون برای ایجاد تعاونیهای دانشجویی خبر داد.


دکتر مرتضی زرینه زاد در گفت‌و‌گو با خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه در سال جاری با اقدامات آغاز شده و در دست اجرا مشکلات خوابگاها در سطح مطلوبی برطرف


می‌شود، اظهار کرد: این اقدامات از چند جهت در حال انجام است، بر این اساس معاونت طرح و توسعه وزارت علوم، در حال ساخت ۷۶ خوابگاه و ۱۴ بلوک می باشد.


وی افزود: از طرف دیگر صندوق رفاه دانشجویان نیز در حال مذاکره با بخش خصوصی است تا در سریعترین زمان و برای پاسخگویی به نیازها تا ابتدای مهر ۸۷ بتواند مشکلات مرتبط با پوشش خوابگاهی را مرتفع کند که در این راستا تاکنو ن ۶۰ خوابگاه‌دار عمده در بخش خصوصی اعلام آمادگی کرده‌اند.


وی با بیان اینکه با توجه به پیش‌بینی و بررسی‌های معاونت‌های دانشجویی دانشگاه‌ها برای سال تحصیلی جدید در بخش دولتی به ۵ هزار ظرفیت جدید خوابگاهی نیازمندیم، گفت: در همین راستا میزان وام ودیعه مسکن نیز بین ۲۰ تا ۳۵ درصد در شهرستانهای مختلف کشور افزایش یافت و همچنین میزان وام مسکن نیز با افزایش قابل توجهی روبرو بوده است.


به گفته وی، با این تمهیدات و با همکاری بخش خصوصی در ابتدای مهر نیازهای بخش خوابگاهی مرتفع خواهد شد.


دکتر زرینه زاد با بیان اینکه در حال حاضر ۱۳۹ هزار نفر در بخش دولتی در خوابگاه‌های دانشجویی اسکان دارند، تصریح کرد: باید به سمت پوشش مطلوب ۳۰ درصدی حرکت کنیم.


رییس صندوق رفاه دانشجویان با تاکید بر اهمیت ورود بخش خصوصی در امر خوابگاه‌های دانشجویی، تصریح کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که حتی به تدریج اداره امور خوابگاه‌های ملکی دانشگاه‌ها را نیز به بخش خصوصی واگذار کنیم.وام ازدواج از بین وامهای دانشجویی حذف شد


دکتر زرینه زاد در بخش دیگر گفت‌و‌گوی خود با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید وام ازدواج حذف شده است، گفت: به دنبال مذاکرات صورت گرفته با مسئولان صندوق مهر امام رضا(ع)، دانشجویان متقاضی می‌توانند از تسهیلات این صندوق برای ازدواج بهره‌مند شوند .


وی با بیان اینکه منابع مرتبط با وام ازدواج برای وام‌های ضروری‌تر تخصیص یافته است، گفت: در این راستا به عنوان مثال وام ودیعه مسکن و وام مسکن برای سال تحصیلی جدید افزایش قابل توجهی داشته است.طرح لیزینگ دانشجویی از مهر ماه اجرایی می‌شودمبلغ وام شهریه مقاطع ارشد و دکترا امسال افزایش می‌یابد


وی با بیان اینکه قول افزایش ۱۰ درصدی اعتبارات عمومی صندوق رفاه دانشجویان از طرف وزارت علوم داه شده است، گفت: با این حال نیازهای پوشش وام، بیش از این افزایش ۱۰ درصدیست که باید کسری‌های مربوطه را با مدیریت بهتر منابع جبران کنیم.


وی مدیریت منابع از طریق کاهش تقاضای دانشجویی را یکی از راهکارها عنوان کرد و گفت: اجرای طرح لیزینگ دانشجویی که از مهر ماه اجرایی می‌شود یکی از این راه‌هاست، چراکه با اجرای طرح لیزینگ فشار متقاضیان برای دریافت وام ضروری کاهش خواهد یافت.


دکتر زرینه زاد با بیان اینکه اعتبار وام شهریه امسال افزایش نداشته است، گفت: مبلغ وام شهریه مقاطع ارشد و دکترا امسال افزایش می‌یابد.


رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه همچنین در این راستا به دنبال ایجاد اشتغال دانشجویی هستیم، تصریح کرد: در این راستا مذاکراتی با وزارت تعاون با هدف ایجاد تعاونیهای دانشجویی صورت گرفته است تا بتوان از طریق آن دانشجویان را به صورت نیمه وقت درگیر کار کرد.


وی این اقدامات را در جهت کاهش تقاضاهای دانشجویی نسبت به منابع محدود صندوق رفاه دانشجویان عنوان کرد و گفت: همچنین به دنبال ایجاد ارتباط و تعامل بین دانشجویان و صنعت هستیم.


دکتر زرینه‌زاد در خاتمه این طرح را متفاوت از کارآموزی و کارورزی دانست و گفت: با برقراری این ارتباط صنعت می‌تواند افراد مستعد را شناسایی کرده و از ایده‌های آنها بهره مند شود و سپس بهترین افراد را جذب کند.