واکنش ولایتی به مصادره دو میلیارد دلار ایران

رئیس مرکز تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برداشت ۲ میلیارد دلار از سرمایه‌‌های ایران توسط آمریکا گفت: آمریکایی‌‌ها بدانند ایران اجازه نخواهند داد این دزدی بین‌المللی تحقق پیدا کند.

خبرگزاری فارس: علی‌اکبر ولایتی عصر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به برداشت ۲ میلیارد دلار از سرمایه‌‌های ایران توسط دولت آمریکا بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران نشان داده است که هیچ‌گاه از حق خود نگذشته و در جهت احیای حقوق خودش از پای نخواهد نشست.

وی افزود: اگر خاطرتان باشد در طی هفته‌‌های اخیر آمریکایی‌‌ها درصدد بودند تا بخشی از سپرده‌‌های ایران را بازپرداخت نکنند، اما ایران روشی را اتخاذ و به‌گونه‌ای ایستادگی نمود که این پول را با بهره‌اش پس گرفت.

مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل خاطرنشان نمود: آمریکایی‌‌ها بدانند مردم و دولت ایران اجازه نخواهند داد این پولی که متعلق به جمهوری اسلامی ایران است ربوده شده و این دزدی بین‌المللی تحقق پیدا کند.

ولایتی پیرامون نقش شهر اصفهان در شناسایی تمدن ایرانی اسلامی بیان داشت: بدون تردید اصفهان یکی از شهرهای پیشروی احیای تمدن اسلام و ایران است، این شهر تاریخی که قدمتش با اندازه قدمت ایران برابری می‌‌کند پر از آثار کشف شده و نشده در رابطه با فرهنگ و تمدن اسلام و ایران است و می‌‌تواند جاذبه‌‌های خوبی برای توریست‌‌ها و حتی گردشگران داخلی داشته باشد.

وی ادامه داد: شاید بسیاری از مردم، از جزئیات تمدن ایرانی – اسلامی متمرکز در اصفهان اطلاع کافی نداشته باشند، بنابراین اقدامات مسئولان اصفهان در راستای شناسایی این شهر قابل‌تقدیر است و هر چه بیش‌تر تلاش کنیم، به یافته‌‌های جدید‌تری در رابطه با این فرهنگ ریشه‌دار اسلامی و ایرانی که تمرکزش در اصفهان است دست خواهیم یافت.

رئیس مرکز تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت با تأکید بر اینکه جا دارد گذشته خود را کاوش کرده و هرچه ارکان تمدن اسلامی را تشکیل می‌‌دهد در منظر مردم قرار دهیم، خاطرنشان نمود: یکی از کارهایی که در این زمینه انجام شده است احیای آثار سلجوقی است؛ دورانی که کشور ایران به وسیع‌ترین حوزه جغرافیایی خود رسیده بود و تحت کفایت خواجه نظام‌الدین طوسی اداره می‌‌شد.

ولایتی ادامه داد: یک چنین حکومت یکپارچه‌ای مجالی را برای رشد و توسعه فرهنگ اسلامی – ایرانی فراهم نمود؛ بنابراین کاری که از سال قبل در اصفهان برای آشکار کردن تأثیرات مهم سلجوقیان و به‌ویژه شخص خواجه نظام الملک در توسعه فرهنگ و پیشرفت تمدن ایران- اسلامی شروع شده قابل تقدیر است.

وی با اشاره به اهمیت مسئله گردشگری و ارتباط آن با موضوع اقتصاد مقاومتی تصریح نمود: قطعاً اگر اقتصاد ما تک‌محصولی باشد آسیب‌پذیر خواهد بود بر این بنیاد بحث گردشگری می‌‌تواند یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی باشد.

مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل تأکید نمود: با توجه به ثروت عظیم فرهنگی و تمدنی که جای‌جای ایران وجود دارد می‌‌توانیم یک نمونه بسیار خوب و عملیِ گردشگریِ سالم باشیم.