وبا و مالاریا سلامت ۳۵۰ هزار نفر را در مناطق طوفان زده تهدید می‌کند
وبا و مالاریا سلامت ۳۵۰ هزار نفر را در مناطق طوفان زده تهدید می‌کند


خبرگزاری فارس: رئیس مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی وزارت بهداشت گفت: هنوز راههای زمینی مناطق طوفان زده بسته است و حداکثر ۳۰درصد مردم این مناطق به آب آشامیدنی سالم دسترسی دارند به همین علت خطر شیوع بیماریهای انگلی و روده‌ای به خصوص وبا و مالاریا تشدید شده است.


فرزاد پناهی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی فارس،‌افزود: هنوز منطقه وسیعی از مناطق طوفان زده شامل شهرهای کنارک، چابهار، نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان، جاسک و بشاگرد در استان هرمزگان و جنوب استان کرمان در محاصره سیل است و راههای زمینی این شهرها و مناطق تابعه آنها مسدود است.
وی ادامه داد: ۲۵۰ هزار نفر در استان سیستان و بلوچستان، ۸۰ هزار نفر در استان هرمزگان و حدود ۲۵ هزار نفر در جنوب استان کرمان اکنون در معرض خطر اپیدمی بیمارهای انگلی، روده‌ای، وبا و مالاریا هستند.
وی اضافه کرد:‌ مهمترین نیاز مردم این مناطق دسترسی به آب آشامیدنی سالم است زیرا اکنون حداکثر۳۰درصد مردم این مناطق به آب سالم دسترسی دارند و ارسال آب با تانکر به مناطق سیل زده ضرورت فوری منطقه است در غیر این صورت با توجه به افزایش مصرف آب از برکه‌ها، شاهد شیوع بیماریهای روده‌ای و انگلی به خصوص وبا در این مناطق خواهیم بود.
وی گفت: کمبود سرویس بهداشتی، مشکل مهم دیگری است که خطر بروز این بیماریها را تشدید کرده است، برای رفع این مشکل طی روزهای گذشته از وزارت کشور درخواست ۵ هزار سرویس بهداشتی برای سه منطقه سیل زده داشته‌ایم که ۳ هزار مورد آن برای سیستان و بلوچستان، هزار تا برای جنوب کرمان و هزار سرویس بهداشتی دیگر برای استان هرمزگان است.البته این سرویسهای بهداشتی برای رفع نیاز فعلی است و در آینده باید با مشارکت مردم منطقه تعداد بیشتری سرویس بهداشتی در این مناطق ایجاد شود.
رئیس اورژانس کشور ادامه داد: علاوه بر خطر اپیدمی بیماری وبا در منطقه به علت تجمع آبهای سطحی با مواردی از بیماری مالاریا در منطقه مواجه هستیم و انتظار می‌رود از دو هفته آینده با ادامه این وضع با شیوع بیشتر این بیماری مواجه شویم به همین علت باید هر چه سریعتر با خرید و توزیع پشه بند و بیماریابی به موقع از گسترش این بیماری جلوگیری شود.
پناهی گفت:‌ در مورد بیماری وبا با وجودی که برخی از مناطق سیل زده، مناطق بومی بیماری وبا هستند اما هنوز گزارش رسمی از بروز بیماری وبا نداشته‌ایم اما خطر بروز این بیماری در منطقه و اپیدمی آن وجود دارد.
وی افزود: خوشبختانه نیروهای بهداشتی- درمانی منطقه فعال هستند و اقدامات اولیه را برای کنترل بیماریها و امداد رسانی به مردم انجام می‌دهند و با توجه به دپوی امکانات درمانی کمبود خاصی به خصوص از نظر دارو وجود ندارد اما تامین آب آشامیدنی و غذای سالم و سرویسهای بهداشتی، نیاز فوری و ضروری مردم مناطق طوفان زده است و در این موارد مشکل جدی داریم.
رئیس مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی وزارت بهداشت که عصر دیروز از مناطق طوفان زده بازدید کرده است، گفت: فعلا با توجه به کمبود هلی کوپتر و امدادرسانی هوایی، بیشتر امداد رسانی از طریق زمینی انجام می‌شود و بسته‌بودن راهها مانع جدی در ارسال کمکهاست اما باید هر چه سریعتر تعداد زیادی تانکر ثابت و سیار آبرسانی به منطقه اعزام شود.