چرا نباید موهای داخل بینی را بکنیم؟!

ضررهای کندن موی دماغ

چند دهه است انسان‌ها عادت کرده‌اند در طبیعت دست ببرند و هر آن‌چه را از نظر آن‌ها زائد یا اضافی و بی‌استفاده است، از زندگی‌شان حذف کنند. در حالی که در جهان هستی چیزی بیهوده و اضافه آفریده نشده است. یکی از این به ظاهر زائدها موی بینی است که افراد سعی می‌کنند آن را با راه‌های مختلف از بین ببرند. حتی بر اساس آن ضرب المثل «موی دماغ شدن» ساخته شده است!

البته اگر مو‌های بینی بیش از حد رشد کنند، صورت خوشی ندارد و به اصلاح کردن نیاز است؛ اما مراقب باشید که هرگز مو‌های بینی خود را کاملاً از بین نبرید.

مهم‌ترین فواید مو در بینی

  • ابزاری برای تصفیه هوا

مو‌های بینی مثل فیلتر هوایی اتاق، عمل می‌کنند. این مو‌ها ذرات گرد و غبار، ویروس‌ها، باکتری‌ها و مواد سمی را به دام می‌اندازند.

  • کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های تنفسی

یافته‌های پزشکی نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به آسم در افراد با مو‌های بینی کم، سه برابر بیشتر از کسانی است که مو‌های بینی زیادی دارند.

  • جزئی از سیستم ایمنی بدن

مژک‌ها گرد و خاک و مولکول‌های مضر را به سمت گلو منتقل می‌کنند. در گلو این مواد به قطره‌های کوچکی از مخاط تبدیل شده و ما آن را سرفه می‌کنیم یا قورت می‌دهیم. اگر این مواد را قورت دهیم، اسید معده بخش زیادی از این مواد مضر را از بین خواهد برد. بنابراین تشکیل مخاط و دفع میکروب‌ها را می‌توان از فواید مو در بینی دانست. کندن موی بینی ممکن است موجب ورود میکروب‌ها به مخاط بینی و ریه و جریان خون یا ایجاد عفونت‌های موضعی شود.

برچسب‌ها: چرا کندن موی بینی ضرر دارد؟ عوارض کندن موهای داخل بینی، موی بینی زائد نیست، وجود موی دماغ مهم است، موهای دماغ را حذف نکنید، خطرات از بین بردن موی بینی برای سلامتی بدن، فواید موی بینی، وجود موی بینی برای سلامت بدن