وزیرایتالیایی توهین‌کننده به پیامبر(ص) مجبوربه استعفا شد

به دنبال تظاهرات خشونت آمیز در لیبی فعالیت وزیر امنیت این کشور متوقف و برای انجام تحقیقات فرا خوانده شد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی المحیط، پارلمان لیبی طی جلسه‌ای مانع فعالیت نصر مبروک، وزیر امنیت عمومی این کشور و تمامی عاملان و مسوولان حوادث روز گذشته‌ی این کشور که در جریان تظاهرات اعتراض آمیز مسلمانان به نشر تصاویر موهن از پیامبر اکرم (ص) و اعتراض به اقدام توهین آمیز یکی از وزرای ایتالیایی به وقوع پیوست؛ شده و آنها را برای انجام تحقیقات فراخواند.


پارلمان لیبی اعمال خشونت و استفاده از شیوه‌های نامناسب را در کنترل تظاهرات‌های روز شنبه که به کشته و مجروح شدن ده‌ها تن از مردم شهر بنغازی منجر شد، محکوم کرد.


در لیبی، سیف‌الاسلام قذافی، پسر معمر قذافی رهبر لیبی گفت:‌ در درگیری‌های این کشور ۱۱ تن کشته شدند که چهار تن از آن‌ها مصری یا فلسطینی هستند.


وی گفت: به آتش کشیدن کنسولگری ایتالیا کار اشتباهی بود؛ اما به کار گیری تعداد زیادی از نیروهای امنیتی یک عکس‌العمل مناسب به شمار می‌رود.


از سوی دیگر سیلویو برلسکونی، نخست وزیر ایتالیا نیز طی یک تماس تلفنی با معمر القذافی، رهبر لیبی به بررسی این حوادث پرداخت.


دوطرف در این تماس تلفنی تاکید کردند که تظاهرات‌های مخالفت آمیز مردم لیبی هیچ تاثیری در روابط دو کشور نخواهد داشت.


برلسکونی ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان این حادثه از قذافی به دلیل دخالت‌ نیروهای امنیتی برای حمایت از کارمندان کنسولگری ایتالیا تقدیر کرد.


پایگاه اینترنتی ایلاف نیز طی خبری از نشست محمد بسیر طنطاوی، شیخ الازهر با جمعی از اعضای هیات کلیساهای دانمارک و کشیش‌های دانمارکی خبر داد.


بر اساس این گزارش کشیش‌های دانمارکی از شیخ الازهر به دلیل اقدام توهین آمیز روزنامه‌های این کشور نسبت به پیامبر اکرم (ص) عذرخواهی کردند.


اعضای هیات کلیساهای دانمارک در این دیدار خاطر نشان کردند: کپنهاگ احترام ویژه‌یی برای دین اسلام قایل است و به هیچ عنوان اهانت به شخصیت‌های دینی را نمی‌پذیرد و این اقدام روزنامه‌ی دانمارکی را اشتباهی بزرگ می‌داند.


کشیش‌های دانمارکی در ادامه افزودند: دولت دانمارک در انتشار این تصاویر دخالت نداشته و مسوول آن نیست.


این افراد هم‌چنین بهترین راه‌ برای حل اختلافات مسلمانان با عاملان این اقدام را روش قضایی و اقامه‌ی دعوی علیه این روزنامه‌ها دانستند.


هیات کلیساهای دانمارک از جهان اسلام خواستند تا عذرخواهی دانمارک را در این خصوص بپذیرد.


طنتاوی گفت، نخست وزیر دانمارک باید به دلیل چاپ این کاریکاتورها عذرخواهی کند.


وی از رهبران مذهبی جهان خواست برای نوشتن قانونی که توهین به هر مذهبی از جمله کتاب‌های مقدس و پیامبران را محکوم می‌کند با یکدیگر دیدار کنند.


وی گفت: سازمان ملل باید این قانون را در تمام کشورها به اجرا گذارد.


کشیش‌های دانمارکی اظهار داشتند، ما می‌دانیم که عذرخواهی نخست وزیر دانمارک غیر ممکن می‌باشد.


آنها افزودند: ‌من برای اعلام عذرخواهی این روزنامه‌ی دانمارکی خدمت شما رسیدم؛ اما نخست وزیر ما این کاریکاتورها را نکشیده که عذرخواهی کند. نخست وزیر ما سردبیر این روزنامه نیست، نمی‌تواند برای کاری که نکرده عذرخواهی کند.


پلیس پاکستان نیز به خانه‌های چندین تن از رهبران اسلامی حمله کرد و آن‌ها را برای چندین ساعت در حبس خانگی نگه داشت و صدها تن از حامیان آن‌ها را برای آرام کردن تظاهرات‌ها در پایتخت دستگیر کرد.


این در حالی است که روزنامه‌ی الریاض -چاپ عربستان- نیز از تشکیل یک هیات وکلا متشکل از تعدادی وکیل دانمارکی و آمریکایی برای اقامه‌ی دعوا علیه روزنامه‌ی دانمارکی خبر داد.


تام نلسون، رییس این هیات تاکید کرد: کمیته قصد دارد علیه روزنامه‌ی دانمارکی اقامه دعوی کند؛ زیرا این اقدام مخالف قانون اساسی دانمارک است.


این هیات از سوی کمیته‌یی موسوم به کمیته‌ی “یاران رسول‌الله (ص)” تشکیل شده است.


سلیمان البطحی، سخنگوی این کمیته در یک کنفرانس مطبوعاتی در ریاض اظهار داشت: این موضوع از چهار ماه گذشته در حال پیگیری است و ما تماس‌هایی را با گروه‌های مسلمان در سراسر جهان برقرار کردیم و با تشکیل هیات دفاع قصد داریم علیه این روزنامه‌ی دانمارکی اقامه دعوی کنیم.


خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد، برلوسکنی در تلاش برای مرمت روابط تخریب شده‌اش با کشورهای اسلامی با کمی تاخیر یکی از وزیران خود را به دلیل تحریک درگیری‌های مرگ بار در لیبی با پوشیدن لباسی که کاریکاتوری از پیامبر اکرم (ص) به آن کشیده شده بود، مجبور به استعفا کرد.


لیبی درگیری‌های روز جمعه را که طی آن پلیس ۱۱ تظاهر کننده ضد ایتالیایی را کشت، به دلیل اقدام تحریک آمیز و ضد اسلامی روبرتو کالدرولی، وزیر اصلاحات ایتالیا اعلام کرده است.


برلوسکنی ابراز امیدواری کرد که استعفای این وزیر بتواند از اقدامات تلافی جویانه علیه تجاوز به سربازان ایتالیایی در خارج از کشور ممانعت کند.


کالدرولی ۴۹ ساله از اعضای حزب ضد مهاجرت اتحادیه‌ی شمالی هفته‌ی گذشته اعلام کرد لباسی می‌پوشد که بر روی آن کاریکاتور پر مناقشه‌ی پیامبر اکرم (ص) نقش بسته است.


این وزیر ایتالیایی این لباس را در یک برنامه‌ی تلویزیونی بر تن کرد و گفت که این یک اعتراض شخصی علیه تعصب اسلامی نسبت به ارزش‌های غرب است.


وی پس از جلسه‌ی چند ساعته با امبرتو باسی، رهبر اتحادیه‌ی شمالی و روبرتو مارونی، وزیر رفاه و از اعضای حزب با استعفا موافقت کرد.


کالدرولی گفت که به به دلیل احساس مسوولیت از کارش استعفا می‌دهد.


وی چهارمین وزیر کابینه است که طی دوران پنج ساله‌ی دولت راست میانه‌ی برلوسکونی استعفا می‌دهد. این امر احتمالا روابط در داخل دولت ائتلافی را تیره می‌کند. هفت هفته تا برگزاری انتخابات سراسری نهم آوریل باقیمانده است و مناقشات زیادی درباره‌ی مسایل حساس مهاجرت و تعصب وجود دارد.


این وزیر ایتالیایی در استعفانامه‌اش اعتراضات اخیر را در سراسر جهان علیه این کاریکاتورها حمله به غرب توصیف کرده است.


وی در این نامه اظهار عقیده کرد: طی چند روز گذشته من به شیوه‌ی خودم، اتحادم را با کسانی که از این خشونت‌های کور تعصبی مذهبی آزار دیدند، بیان داشتم و به همین دلیل من و اتحادیه‌ی شمالی در جایگاه متهمان قرار گرفتیم.


وی تاکید کرده است: اما قصد من هرگز توهین به مذهب اسلام یا دادن بهانه‌ای برای انجام خشونت‌ها نبود. من حتی تهدید به مرگ شده‌ام.


با این حال جیووانی پیرلو، کنسول ایتالیا در شهر بن‌غازی در گفت‌وگو با SKY Italia گفت که درگیری خیابانی در نزدیکی کنسولگری در بن غازی تا شنبه بعد از ظهر ادامه داشته است.


کالدرولی گفت که به مبارزه برای ارزش‌هایی که به آنها اعتقاد دارد، ادامه می‌دهد. وی از ائتلاف برلوسکنی خواست تا ریشه‌های مسیحیت اروپایی را در صدر برنامه‌های انتخاباتی حزبش قرار دهد.


جیان فرانکو فینی، وزیر امور خارجه‌ی ایتالیا نیز برای نشان دادن حمایت دولت از جامعه‌ی مسلمانان از مسجد اصلی رم بازدید کرد و با استقبال از استعفای کالدرولی این اقدام را حاکی از وظیفه شناسی عنوان کرد.


خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد، مسلمانان نیجریه‌یی در اعتراض به چاپ کاریکاتورهایی از پیامبر اکرم (ص) به کلیساهای مسیحیان حمله کردند و آن‌ها را به آتش کشیدند. در این حملات حداقل ۱۵ تن کشته شدند. این یکی از شدیدترین ومرگ‌بارترین درگیری‌ها پس از چاپ این کاریکاتورها در جهان اسلام بود.


این اولین اعتراض جدی درباره‌ی این کاریکاتورها در یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای آفریقایی بود.


در ادامه‌ی اعتراضات در سراسر جهان ده‌ها هزار مسلمان در انگلستان، پاکستان و استرالیا توهین به پیامبر اکرم (ص) را محکوم کردند.


با این حال گفته می‌شود درگیری میان مسیحیان و مسلمانان به دلیل اقدامات مظنون بسیاری بوده است که طی سال‌های اخیر منجر به مرگ هزاران تن شده است.


این تنش‌ها در نیجریه اکنون تبدیل به درگیری‌های قومی و فرقه‌یی شده است. هزاران معترض مسلمان ۱۵ کلیسای maiduguri به آتش کشیدند؛ اما با مداخله‌ی پلیس و نیروهای دولتی این تظاهرات به خشونت کشیده شد.


سخنگوی پلیس نیجریه گفت که نیروهای امنیتی تعداد زیادی را در این شهر که حدود یک هزار مایلی شمال شرق لاگوست پایتخت نیجریه قرار دارد، دستگیر کردند.


یکی از مسیحیان این شهر می‌گوید، معترضان به مغازه‌های متعلق به مسیحیان حمله کردند و همه چیز را به غارت بردند.


مردم معترض طی چند روز گذشته در نیجریه پرچم‌های دانمارک و نروژ را به آتش کشیدند و قانون‌گذاران نیجریه‌یی عقد قرارداد با شرکت‌های دانمارکی که اصلی‌ترین پروژه‌های ساخت و ساز در این کشور را در دست دارند، ممنوع کردند.


هم‌چنین قانون‌گذاران از مردم خواسته‌اند تا کالاهای دانمارکی را تحریم کنند.


نیجریه که حدود ۱۳۰ میلیون جمعیت دارد، میان اکثریت مسلمانان که در شمال ساکن هستند و مسیحیان که در جنوب ساکن شده‌اند، تقسیم شده است.


به این ترتیب حداقل ۴۵ تن از زمان آغاز اعتراضات مسلمانان نسبت به این کاریکاتورها در سراسر جهان کشته شدند.


معاون وزیر امور خارجه‌ی آمریکا در همایش جهانی اسلام – آمریکا که در دوحه‌ی قطر برگزار می‌شود، اظهار داشت:‌روزنامه‌های آمریکایی به دلیل درکشان از این موضوع که این کاریکاتورها بسیار توهین‌آمیز هستند و می‌تواند توهین جدی به ارزش‌های دوستان مسلمان و همسایگان باشد، از چاپ آن‌ها خودداری کردند