وزیرنیرو:در ساعات سحر و افطار ماه رمضان خاموشی نخواهیم داشت

چنانچه به دلیل قطع و وصل برق خسارتی به لوازم برقی شهروندان وارد شده باشد، می‌توانند به نزدیک‌ترین شرکت توزیع برق اطلاع دهند، چرا که تمهیداتی اندیشیده شده تا خسارت‌های احتمالی پرداخت شود.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سید پرویز فتاح – وزیر نیرو – در پاسخ به این سوال که وزارت نیرو چه تمهیداتی برای جبران خسارت ناشی از قطعی برق در لوازم برقی شهروندان اندیشیده است؟ با بیان مطلب فوق تصریح کرد: البته وزارت نیرو مسوولیتی در ضعف فنی لوازم برقی ندارد.


وی توصیه کرد که شهروندان پس از قطع برق، لوازم برقی خود را از پریز جدا کنند؛ چرا که بخش عمده‌ی خسارت‌ها در زمان اتصال مجدد برق وارد می‌شود.راه‌اندازی نیروگاه بوشهر ۵۰درصد مشکلات برق را از بین می‌برد


او در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در پاسخ به این سوال که راه‌اندازی نیروگاه بوشهر تا چه میزان در میزان مصرف و خاموشی‌ها نقش خواهد داشت؟ گفت: قطعا با راه‌اندازی این نیروگاه ۴۰ تا ۵۰ درصد مشکلات حل می‌شود؛ به ویژه در مناطق جنوب و جنوب غرب کشور. اخباری هم که از سازمان انرژی اتمی کشور به گوش می‌رسد، بیانگر حل مشکل نیروگاه بوشهر برای سال آینده است.تمهیدات درنظر گرفته شده برای کاهش خاموشی در ماه رمضان


فتاح همچنین از تمهیدات جدید وزارت نیرو برای کاهش بیشتر خاموشی‌ها به ویژه در ایام ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: تلاش خواهیم کرد تا در ساعات سحر و افطار خاموشی نداشته باشیم.


وی با بیان این که با تلاشهای انجام شده، خاموشی‌ها و حجم آنها کاهش یافته است، گفت: از اول شهریور ماه تمهیداتی به عمل آمده که با اجرای آنها روند خاموشی‌ها رو به کاهش خواهد بود.


او تاکید کرد: تلاش وزارت نیرو بر این است که در شرایطی خاص و اجرای تمهیدات فنی، خاموشی‌ها را از نیمه‌ مهر ماه امسال حذف کند.


به گفته‌ی وزیر نیرو میزان مصرف برق در شب گذشته ۳۵ هزار مگاوات در شبکه بوده، اما با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و اجرای تمهیدات در واحدها، روند خاموشی‌ها قطعا کاهشی خواهد بود.نیروگاه سد کارون ۳ از شبکه خارج شده است


وی همچنین کاهش برداشت انرژی برق از نیروگاه برق‌آبی خوزستان و همچنین حذف نیروگاه سد کارون ۳ از شبکه را از عمده‌ترین دلایل کاهش تولید دانست و افزود: در حال حاضر از ۷ هزار مگاوات نیروگاه برق‌آبی خوزستان فقط ۱۲۰۰ مگاوات وارد شبکه می‌شود.


او همچنین در پاسخ به این سوال که چرا سامانه‌ ۱۲۱ تاکنون پاسخگو نبوده است؟ عنوان کرد: این سامانه برای وضعیت اضطراری طراحی شده است و چون مراجعات به این سامانه بیش از ظرفیت بوده است، لذا پاسخگو نبوده، چرا که این سامانه تا ۷۰ درصد تماس‌ها را می‌تواند جواب دهد.واگذاری سهام ۱۰ نیروگاه دولتی به بخش خصوصی از طریق مزایدهفتاح درباره‌ واگذاری سهام ۱۰ نیروگاه دولتی به بخش خصوصی نیز گفت: بر اساس مصوبه‌ی دولت، سهام این نیروگاه‌ها باید وارد بورس شود. البته رئیس جمهور در زمینه‌ی واگذاری نیروگاه‌ها نظری مبنی بر عرضه به صورت مزایده داشت که بر اساس استعلام انجام شده، امکان واگذاری به شکل مزایده وجود دارد.


وی افزود: در زمینه‌ی واگذاری سهام ۱۰نیروگاه مذکور، با وزارت اقتصاد توافق شده و این نیروگاه‌ها در سطح واگذاری از طریق مزایده و سهام هستند؛ به طوری‌که پس از پایان واگذاری سهام مخابرات، واگذاری سهام نیروگاه‌ها نیز آغاز می‌شود.


به گزارش ایسنا، وزیر نیرو درباره انتقادات اتاق بازرگانی تهران درباره‌ وضعیت صنعت برق عنوان کرد: انتقادات مطرح شده از سوی اتاق تهران شامل موارد مختلفی بوده که باید درباره آنها بحث کنیم. البته در همه‌ی زمینه‌ها با اتاق بازرگانی همراهی داشته‌ایم و همواره سعی داشته‌ایم با صنوفی که با وسایل برق سر و کار دارند، همکاری کنیم. باید بگویم که مشکلات در حال کاهش است.