وزیر امور خارجه آمریکا: در وزارت خارجه‌ میز ایران تشکیل شده است

کاندولیزا رایس با بیان این‌که در وزارت خارجه‌ی آمریکا میز ایران تشکیل شده است، گفت: قصد دارد در دوبی بخشی را مخصوص تهیه‌ی اطلاعات درباره‌ی ایران تشکیل دهد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا که با روزنامه‌ی آمریکایی وال استریت ژورنال مصاحبه می‌کرد، گفت: بسیار مشکل است که در مکان مبهمی مانند ایران بتوان به اطلاعات دست یافت.


وی با بیان این‌که فکر نمی‌کند ایران به اندازه روسیه در دوران استالین مبهم باشد، گفت که اطلاعات درباره‌ی نطنز را از طریق مخالفان ایرانی به دست آورده است.


وزیر امور خارجه‌ی آمریکا با بیان این‌که ضرورت دارد توان خود را برای دستیابی به اطلاعات و منابع درباره‌ی ایران افزایش دهد، به مشکل قطع رابطه‌ی دو کشور در طول ۲۶ سال گذشته اشاره کرد.


رایس گفت: شما متحیر خواهید شد که چه بر سر توان دیپلماتیک و اطلاعاتی‌تان به دلیل نبودن در یک کشور خواهد آمد. این یکی از چیزهایی که ما انجام داده‌ایم و شما آن را باور نخواهید کرد. وزارت خارجه، میز ایران نداشت. چرا، به خاطر آن‌که ما با ایران رابطه نداشتیم. بنابراین اولین کاری که انجام دادیم این بود که میز ایران را تشکیل دادیم.


رایس هم‌چنین گفت که قصد دارد در دوبی بخشی را برای جمع‌آوری اطلاعات تشکیل دهد تا کاری که در دهه‌ی ۱۹۳۰ در زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق انجام شد تقلید شود.


وی ادامه داد: من کاملا مطمئنم و می‌توانم به شما بگویم که فکر می‌کنم ما نگاه بهتری به ایران داریم و باید سریع و واضح کار بکنیم، اما باید زیرک باشیم و این به معنای آن است که امکان دارد برخی از دسترسی‌های ایران را در کمک‌های خارجی قطع کنیم.


وی در پاسخ به این‌که چرا اروپا، روسیه و چین نگرانی کمتری نسبت به برنامه‌ی هسته‌یی ایران دارند؟ گفت: من چنین فکر نمی‌کنم. من فکر می‌کنم که نگرانی شدیدی نسبت به ایران وجود دارد و من فکر می‌کنم که اروپایی‌ها در این‌باره خیلی نگران هستند. شاید به خاطر همین است که آنها اجازه ندادند مذاکرات بدون تعلیق ادامه پیدا کند. آنها اولین کسانی بودند که این شرایط را گذاشتند. در مورد چین و روسیه، آنها کمی متفاوت هستند. روس‌ها معتقدند که تحریمات امکان دارد تاثیراتی از قبیل خروج ایران از NPT و اخراج بازرسان داشته باشد.