وزیر نفت: بحث سهمیه‌بندی بنزین فردا نهایی می‌شود


images/20070617/vaziri.jpg ایرنا: سید کاظم وزیری ماهانه وزیر نفت ایران گفت : بحث سهمیه‌بندی بنزین روز دوشنبه ‬با وجود تعطیلی رسمی کشور ، نهایی می‌شود.
وزیری هامانه روز یکشنبه در حاشیه دیدار با ” پرویز فتاح ” وزیر نیرو برای هماهنگی در خصوص تامین سوخت نیروگاههای کشور ضمن اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران ،گفت: هم اکنون سهمیه‌بندی بنزین برای خودروهای دولتی اجرا می‌شود وتکلیف سهمیه‌بندی دیگر خودروها نیز روز دوشنبه (فردا) مشخص می‌شود.
وی با اشاره به مصوبه واردات ‪ ۲/۵‬میلیارد دلار بنزین برای سال جاری گفت: با توجه به اینکه واردات بنزین و گازوئیل توامان انجام می‌شود ، این روند تدریجی صورت می‌گیرد و بخشی از این واردات تاکنون محقق شده که به مصرف مردم رسیده است.
وزیری هامانه افزود:بخشی دیگری از واردات بنزین پس از اعمال سهمیه‌بندی صورت می‌گیرد و در قالب سهمیه‌بندی نیز به هموطنان عرضه می‌شود.
وی تاکید کرد، میزان واردات بنزینی که برای امسال تصویب شده است ، با پیش فرض اجرا شدن بحث سهمیه‌بندی بنزین از ابتدای امسال ویا حداکثر ابتدای خرداد ماه ‪ ۸۶‬بوده است و لذا در صورت عدم اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، ‪۲/۵‬ میلیارد دلار واردات بنزین برای کل سال جاری کافی نیست.
وزیر نفت اجرای طرح کارت هوشمند را در کاهش آمار مصرف بنزین کشور موثر دانست و تاکید کرد، پیش بینی وزارت نفت از رشد مصرف بنزین هشت تا ‪ ۱۰‬درصد بود ، اما با اجرای طرح کارت هوشمند به رشد ۴.۵ درصد رسیده‌ایم.
وی دلیل افزایش ‪ ۲۰‬درصدی مصرف بنزین در روز ‪ ۳۱‬اردیبهشت ماه امسال را نگرانی مردم از اجرای سهمیه‌بندی در اول خرداد جاری دانست و افزود: این مشکل برطرف شد و میزان مصرف دوباره به حالت عادی بازگشت.
وزیر نفت تصور عمومی مبنی بر پاسخگویی وزارت نفت درباره تمامی مراحل و مباحث کارت هوشمند سوخت را نادرست توصیف کرد وافزود: این طرح با همکاری و هماهنگی وزرات نفت، نیروی انتظامی، اداره پست و سایر نهادهای مربوطه در حال اجرا است.
وی تاکید کرد، تعیین قیمت بنزین نیز در اختیار وزارت نفت نیست و از سوی مجلس شورای اسلامی قیمت هر لیتر بنزین معمولی یک هزار ریال اعلام شده است که تغییر نخواهد کرد.
وزیر نفت درخصوص نشست مشترک امروز مدیران وزارتخانه‌های نفت و نیرو در محل وزارت نیرو گفت: میزان سوخت نیروگاهها برای تولید برق رضایت‌بخش است و مشکل اصلی مصرف بی‌رویه انرژی در کشور معطوف به بخش صنعت و سایر بخشهای مصرف‌کننده است که باید رعایت کنند.
نشست امروز پس از خروج وزیر نفت از جلسه با حضور وزیر نیرو و مدیران وزارت نفت ادامه یافت.