وقتی نوک پیکان قاچاق بنزین برعکس می‌شود!

از نواحی جنوبی کشور خبر می‌رسد که با اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، شغل جدیدی برای شناورهای ترددکننده بین امارات متحده عربی و سواحل و بنادر جنوب ایران به‌وجود آمده است.


بنا بر گزارش دریافتی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، برخی از ملوانان این شناورها با خود بشکه‌های ۲۰ لیتری بنزین را که در امارات لیتری سه‌هزار تا سه‌هزار و ۲۵۰ ریال خریداری کرده‌اند، به سواحل و بنادر کشور آورده و لیتری پنج‌هزار ریال به فروش می‌رسانند.


برخی منابع تجاری و دریانوردی نیز در منطقه، از آغاز قاچاق سوخت از امارات متحده عربی به جزایر ایرانی کیش و قشم خبر می‌دهند و اعلام می‌کنند، اکنون قاچاق سوخت برعکس شده است و به‌جای آنکه از ایران به امارات قاچاق شود، از کشور امارات بنزین و آن هم از نوع سوپر به ایران قاچاق می‌شود. در این بین، در بنادر کوچک سواحل جنوبی، برخی نوجوانان و جوانانی که قایق تندرو دارند، برای قاچاق بنزین از خود اشتیاق نشان می‌دهند.


بنا بر گزارش‌ها، برخی از قاچاقچیان برای در امان ماندن از برخورد ماموران مرزبانی آبی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس، در آب‌های آزاد محموله بنزین را به قایق‌های تندرو یا دیگر شناورها تحویل می‌دهند.


زمانی یکی از معضلات بزرگ کشور در زمینه بنزین، قاچاق آن و ناپدید شدن روزانه میلیون‌ها لیتر بنزینی بود که به‌علت قیمت پایین آن در ایران – به‌علت اختصاص یارانه – به انحای مختلف به کشورهای همسایه ازجمله عراق، ترکیه، افغانستان، پاکستان و کشورهای آسیای میانه و حتی حاشیه خلیج فارس سرازیر می‌شد.


اما هم‌اکنون به‌فاصله اندکی پس از آغاز طرح سهمیه‌بندی بنزین در ایران، عراق نیز قیمت فروش رسمی بنزین خود را افزایش داده است.


به گزارش ایسنا، یک مقام عراقی اعلام کرد که دولت عراق نرخ فروش رسمی بنزین در این کشور را معادل ۱۵ درصد افزایش داده و قیمت آن از ۴۰۰ دینار عراق در هر لیتر به ۴۵۰ دینار (۳۶ سنت) افزایش یافته است.


این در حالی است که پیش از این و در سال ۲۰۰۵ قیمت بنزین در عراق در حدود ۲۰ دینار بود و اکنون نیز با وجود افزایش‌های اعمال شده، قیمت بنزین عراق هنوز پایین‌تر از استانداردهای جهانی است.

ازسوی دیگر، در سه هفته اخیر قیمت تیل (بنزین) در افغانستان نزدیک به ۳۰ درصد افزایش یافته و منجر به صعود قیمت دیگر کالاها در بازار شده است.


به گزارش ایسنا، ناظران اقتصادی معتقدند که افزایش نرخ بنزین در سطح جهانی و کاهش ورود بنزین قاچاق از ایران، از دلایل اصلی بالا رفتن نرخ بنزین بوده است.


بر اساس گزارش‌های موجود، در برخی از محلات کابل ـ پایتخت افغانستان ـ نرخ هر لیتر بنزین از ۳۲ افغانی به ۴۵ تا ۴۸ افغانی رسیده است.


فرمانده‌ هنگ مرزی شهرستان خوی نیز در پی عملیات پاکسازی پنج روستای مرزی این شهرستان، اعلام کرد:


با اجرای طرح سهمیه‌بندی، اکنون بنزین از ترکیه به‌صورت قاچاق وارد ایران می‌شود.