وقتی فقر آمریکایی همه را شگفت‌زده می‌‌کند

وقتی فقر آمریکایی همه را شگفت‌زده می‌‌کند

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – شصت و نهمین جشنواره فیلم کن در حالی به نیمه‌‌های راه خود رسیده که به سنت سال‌‌های اخیر همه‌‌چیز در آن زیر سایه حاشیه‌‌های حضور ستاره‌‌های هالیوودی قرار گرفته است و با توجه به درپیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، سیاست هم نقشی پررنگ در این دوره دارد.

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از همشهری، سوزان ساراندون که برای حضور در جشن ۲۵سالگی فیلم سینمایی «تلما و لوییز» به کن آمده، از جنجالی‌ترین چهره‌های روز گذشته بود و با اظهارنظرهای خود درباره دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، خاطره فیلم تحسین‌شده خود را به حاشیه برد. او البته گریزی هم به ماجرای اتهام سوءاستفاده اخلاقی وودی آلن زد و در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره فیلمساز و کمدین آمریکایی گفت: «نمی‌توانم چیز خوبی درباره او بگویم!»

راسل کرو شاید مشهورترین و محبوب‌ترین چهره هالیوودی حاضر در سواحل جنوب فرانسه باشد که برای نمایش «آدم‌های خوب» شین بلک در بخش خارج از مسابقه همراه رایان گاسلینگ همبازی خود به کن آمده است. او پس از قرارگرفتن مقابل دوربین انبوه عکاسان، در نشست خبری پس از نمایش فیلم هم حضور یافت و یک جمله تاریخی درباره بازیگری در سینما گفت: «راستش را بخواهید، بازیگری آنقدرها هم که به‌نظر می‌رسد پیچیده نیست.»

البته مدال جنجالی‌ترین چهره هفته اول جشنواره کن۲۰۱۶ به آندریا آرنولد، فیلمساز بریتانیایی می‌رسد که با سومین تجربه کارگردانی خود «عزیز آمریکایی» در بخش مسابقه حضور دارد. آرنولد ۵۵ساله که یکی از ۳کارگردان حاضر در بخش مسابقه رسمی است، با «جاده سرخ» و «مخزن ماهی» جایزه هیأت داوران کن را برده و ۴سال پیش هم یکی از اعضای هیأت داوران بخش مسابقه بود.

فیلمساز محبوب کن برای ساختن عزیز آمریکایی برای نخستین‌بار از بریتانیا خارج شده و آن را در آمریکا ساخته است. او درباره این تجربه تازه خود گفت: «هنوز هم از میزان فقری که در جامعه آمریکا دیدم، شگفت‌زده و ناراحتم. وقتی مردم پول نداشته باشند، طبیعی است به مراقبت‌های بهداشتی هم دسترسی ندارند و نمی‌توانند به دندانپزشک مراجعه کنند. این چیزها را در شهرهای مختلف آمریکا دیدم و شوکه شدم.»

شیا لابوف، بازیگر مشهور و سرشناس‌ترین چهره حاضر در میان بازیگران عزیز آمریکایی هم حرف‌های کارگردان را تایید کرد. او درباره شهر محل زندگی خود گفت: «این همان آمریکایی است که همه ما می‌شناسیم. پدرم مدت‌‌ها در شهر بیکرزویل زندگی می‌کرد؛ جایی که فقط یک زندان دارد و همه ناچارند در آن کار کنند. من بخشی از آن طبقه پایین اجتماعی هستم.»