آخرین مطالب
گرانترین کالاها و محصولات فروش اینترنتی در ایراندرج حدیث پیامبر در مورد زنان بر روی فاکتور فست فود!۱۰ بازیکن برتر بازی FIFA 21تبلیغ حرمت سقط جنین توسط یک مسیحی در پشت ماشین!مجموعه ۳۰ جمله عاشقانه، انگیزشی، فلسفی و مفهومیدرباره شهدای عراقی که برای ایران جنگیدند!

وقوع سالیانه ۱۶۰ هزار طلاق در کشور!

میانگین رشد طلاق در کشور

ایسنا: دکتر محمد ناظمی اردکانی معاون وزیر کشور و رئیس سازمان ثبت احوال کشور در پیش خطبه نماز جمعه تهران اظهار کرد: نتایج بررسی های کارشناسی و حتی اذعان مجامع بین المللی نشان می دهد، کشور ایران با وجود قرار داشتن در فرصت طلایی پنجره جمعیتی، با چالش های عدیده ی جمعیتی مواجه خواهد بود که از آن جمله می توان به کاهش باروری، بر هم خوردن ساختار جمعیتی، کاهش سهم جمعیت جوان و سالمندی جمعیت، پدیده هایی نظیر تک فرزندی یا کم میلی به داشتن فرزند و نظایر آن اشاره کرد.

میانگین رشد طلاق در کشور

رییس سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: در سال‌های اخیر همواره شاهد افزایش سن ازدواج بوده ایم، به طوری که در سال ۱۳۹۲ شاهد میانگین سن ۲۸ سال برای ازدواج آقایان و ۲۳ سال برای ازدواج خانم ها بوده ایم و این هم یکی از عوامل تشدید کننده کاهش باروری است .

وی افزود: در زمینه تأخیر ازدواج، سهم ازدواج آقایان در بالای ۳۵ سالگی یعنی بالای سن متعارفی که در ثبت احوال ثبت می شود از ۶.۷ با یک روند رو به افزایش به ۸.۸ رسیده است و در ازدواج خانم ها سهم ازدواج های بالای ۳۰ سالگی از ۶.۳ در کمتر از ده سال به ۱۱.۲ درصد یعنی نزدیک به ۲ برابر رسیده است و این ها باز هم باعث کم شدن باروری می شود ( سنین۲۰ تا ۳۴ سالگی برای آقایان و سنین ۱۵ تا ۲۹ سالگی سن متعارف ثبت ازدواج در پایگاه ثبت احوال است ) .

ناظمی اردکانی در زمینه تمایل به کم فرزندی نیز گفت: بررسی های آماری نشان می دهد ۱۴ درصد خانواده های ایرانی بدون فرزند و ۱۹ درصد فقط دارای یک فرزند بوده‌اند. یعنی در مجموع، ۳۳ درصد به معنی یک سوم خانواده ها بدون فرزند یا حداکثر دارای یک فرزند هستند.

رییس سازمان ثبت احوال کشور افزود: البته این آمار در نسل های جدیدتر به مراتب نگران کننده تر است، به این صورت که ۲۴ درصد بدون فرزند و ۳۱ درصد فقط دارای یک فرزند هستند که در مجموع بسیار بیشتر از میانگین کشوری است.

وی مسئله دیگر را افزایش طلاق در جامعه دانست و گفت: آمار طلاق سالیانه بالغ بر ۱۶۰ هزار مورد می باشد و این زیبنده کشور ما نیست، متأسفانه طبق آمار، ۱۴ درصد طلاق ها به علت نداشتن شناخت صحیح زوجین از یکدیگر مربوط به سال اول زندگی است و در بخش هایی از جامعه عوامل متعددی چون تغییرات سبک زندگی، تهاجم فرهنگی، کمرنگ شدن باورهای مذهبی و اخلاقی، رسومات غلط در زمان شروع ازدواج و . . . به افزایش آن دامن میزند .

ناظمی اردکانی در خاتمه تاکید کرد: در این خصوص سازمان ثبت احوال با انتشار آمارهای مربوطه و اعلام هشدارهای به موقع، این زنگ خطر را در جامعه به صدا درآورده که امید است با توجه به بینش مسئولین و مردم در فرهنگ سازی مناسب، از بروز چالشهای یاد شده پیشگیری شود.