ولنتاین یک توطئه است!

آدم اگر یک خرده حسابی باشد (ولو در حد پروفسور حسابی نباشد) و یک جو عقل داشته باشد (ولو به اندازه ما نداشته باشد) و یک فقره کلاه که در صورت نیاز، آن را قاضی کند ؛ در یک نگاه مشکوک به این قضیه «ولنتاین» ملکوک (که همین «ول» بودن اولش می تواند حکایتگر خیلی چیزها باشد) از خودش می پرسد: وقتی ما در فرهنگ دیرین و در سنن گوناگون خودمان این همه عید و مناسبت شاد برای گل دادن به همدیگر و تحکیم مبانی دوست داشتن همدیگر داریم ، آن وقت چه ضرورتی دارد که از غربی های تهاجم فرهنگی کن ، رسم و رسوم قرض کنیم؟ مگر خودمان کم داریم؟
اسقف والنتین یا همان «سن والنتین» مقدس که در دوران امپراتوری اورلئان (در قرن سوم میلادی) می زیست ، البته روی چشم ما جا دارد؛ چون می گویند وی قدیسی بوده که با فساد جنسی مبارزه و مردم را به مسیحیت دعوت می کرده و با وجود ممانعت قیصرهای روم باستان ، مراسم عقد ازدواج دختر و پسرها را طبق قوانین مسیحی برپا می نموده است.
در افسانه ها آمده است که او زوجهای عاشقی را که می خواستند با یکدیگر ازدواج کنند، چنان دوست می داشت که به آنها گلهای رنگارنگ هدیه می داد و سرانجام هم به خاطر همین جور فعالیت های مشکوکش در ۱۴فوریه ۲۷۰میلادی اعدام شد. از آن پس بود که این روز (یعنی امروز) را «روز عشاق» نامیدند.
بله ، این اسقف واقعا گل کاشته و کار خوبی می کرده ؛ اما الان به نظر ما دارند از این «ولنتاین» کمال سوئاستفاده را می برند. این مراسم در اصل مربوط به ایتالیاست که موطن اصلی مرحوم مغفول «سن والنتین» است و مراسم آن هم مبارکشان باد؛ اما این که این «ولنتاین» چه ربطی به ما و فرهنگ ما دارد، معلوم نیست.
عمه ما که متخصص این امر است ، می گوید: الان بیشتر سودجویی های تجاری از این مراسم می شود. به خاطر همین هم رسانه های اروپایی و امریکایی هرساله به تبلیغ گسترده هدایای مناسب این روز می پردازند. به غیر از گل دادن به دوستان و کارت پستال خریدن برای این و آن ، فقط همین باور مردم اروپا مانده به میان ما راه پیدا کند که برخی از آنها معتقدند اگر دختران جوان ، شب ولنتاین یک تخم مرغ پخته بخورند، خواب همسر آینده شان را خواهند دید!
اگر این خبر به گوش دخترهای ما رسیده باشد، یحتمل دیشب نسل هرچه تخم مرغ بوده است را از توی هرچه یخچال بوده ، برانداخته اند!
سوال ولنتاینی: پس این وسط، پسرها چی بخورند که خواب همسر آینده شان را ببینند؟
جواب ولنتاینی: تخم مرغ پخته که تمام شد؛ عجالتا شلغم پخته!رضا رفیع