ویژگی‌های جالب محافظان ۵۰۰ ساله پاپ

 

ارتش کوچک واتیکان از پانصد سال پیش تاکنون، شاهد فراز و نشیب‌های قابل توجهی بوده است؛ از استخدام نگهبانان سوئیسی مزدور که تنها به زور بازویشان می‌نازیدند تا استخدام و آموزش پلیس گارد اسقفی که متمایل به واتیکان شدند و به دنبال مدرک تحصیلی مطالعات امنیتی و فناوری اطلاعات (IT) هستند.

به گزارش سرویس بین‌الملل «بازتاب»، سایت خبری «سوئیس اینفو» به تازگی در گزارشی با عنوان «پول‌بگیرانی که متمایل به واتیکان شدند» نوشته است: برای حدود پانصد سال، پاپ‌ها از سوی عده‌ای از نگهبانان سوئیسی محافظت می‌شدند؛ نگهبانانی که اصالتا مزدور بوده و شجاعت و وفاداری آنان، «ژولیوس دوم» را متقاعد کرد تا آنان را به صورت دایم، مسئول این کار کند.

بازدیدکنندگان از واتیکان، نمی‌توانند این نگهبانان را نادیده بگیرند. آنان مسلح به تزیین‌های قدیمی، از جمله زینت کلاه‌های ورزشی‌شان با پر شترمرغ هستند و لباس‌های آنان هم بسیار شبیه به لباس‌های قرون وسطایی است.
در داستان‌ها آمده است که «میکل آنژ»، طراح لباس‌های یک‌شکل این سربازان بوده است.

«ارتش کوچک» واتیکان، آخرین نشان سنت حضور ارتش سوئیس در کشورهای خارجی است. بسیاری از سوئیسی‌‌های جوان که تحت فشار فقر، مجبور به یافتن خوشبختی در خارج از سوئیس می‌شدند، اغلب می‌پذیرفتند تا به عنوان مزدور در خدمت قدرت‌های بزرگ اروپا درآیند، چراکه فعالیتی پرسود برای آنان بود.

به این ترتیب، آنان در میدان جنگ، موفق به به دست آوردن شهرت، شجاعت و وفاداری شدند، تا جایی که پاپ ژولیوس دوم، این سربازان را گارد ویژه خود کرد. نخستین ۱۵۰ نفر سوئیسی مزدوری که در ۲۲ ژانویه سال ۱۵۰۶ وارد خدمت پاپ‌ها شد، هم‌اکنون پایه‌گذار گارد اسقفی به شمار می‌رود.

فداکاری
در طول سال‌ها، نیروهای سوئیسی وفادار بسیاری را به رؤسای کلیسای کاتولیک نشان دادند. خونین‌ترین نبرد آنان در ۶ می ۱۵۲۷ در رم صورت گرفت که طی آن، ۱۴۷ نفر آنان در دفاع از پاپ کلمنت هفتم، در مقابل آلمانی‌ها و سپاه امپراتور شارل کشته شدند. فداکاری آنان هر ساله، طی مراسمی در واتیکان، در ۶ می و هنگام ورود سربازان جدید و سوگند خوردن آنان گرامی داشته می‌شود.

واتیکان در کنار سوئیسی‌ها دارای نیروهای دیگری نیز بوده است؛ معروف‌ترین آنان، گارد «نوبل» و «پالاتین» هستند که به ترتیب در سال‌های ۱۸۰۱ و ۱۸۵۰ تأسیس شدند، اما هر دوی آنها در سال ۱۹۷۰ توسط پل ششم منحل شد.

۱۱۰ مرد
این نیرو امروزه شامل ۱۱۰ نفر است که تعدادشان در سال ۱۹۷۹ به تصویب پاپ ژان پل دوم رسید.
آنان علاوه بر انجام خدمات نظامی و تشکیل گارد حفاظتی، کنترل شهر واتیکان را نیز در اختیار داشته و از کاخ پاپ هم محافظت می‌کنند. همچنین آنان محافظ شخصی پاپ هم هستند.

این نگهبانان همیشه باید آماده وضعیت هشدار نیز باشند، در ۱۳ می ۱۹۸۱، واتیکان شاهد ترور نافرجام پاپ بود.

قتل
بررسی تاریخ اخیر این گارد نیز نشان می‌دهد، با قتل یکی از فرماندهان آن به نام «الویس استرمان» و همسرش به قتل رسیده‌اند. آنان در سال ۱۹۸۸ به دست «سدریک تورنی»، از اعضای واتیکان، آماج گلوله قرار گرفتند. «تورنی» پس از کشتن آنان، خود نیز خودکشی کرد.

نگهبانی از واتیکان
در پنج سال اخیر تعداد متقاضیان ورود به این گارد کاهش یافته است و واتیکان را مجبور به آموزش بهتر نگهبانان کنونی برای انجام وظایفشان کرده است.

امروزه این سربازان تحت آموزش‌هایی چون تکنولوژی اطلاعات، مخابرات و آموزش زبان‌های ایتالیایی و انگلیسی قرار می‌گیرند. همچنین آنان می‌توانند با گذراندن دوره‌ای ویژه، مدرک مخصوص مطالعات امنیتی را کسب کنند؛ این مدرک می‌تواند برای استخدام آینده آنان توسط پلیس یا نیروهای مسلح بسیار مفید باشد.