یا مقلب القلوب و الابصار

بسم‌الله الرحمن الرحیم


یا مقلب القلوب و الابصار،


یا مدبراللیل و النهار،


یا محول الحول و الاحوال،


حول حالنا الی احسن الحال

«نوروز تجدید خاطره‌ی بزرگی است : خاطره‌ی خویشاوندی انسان با طبیعت. هر سال، این فرزند فراموش ‌کار که سرگرم کارهای مصنوعی و ساخته‌های پیچیده‌ی خود، مادر خویش را از یاد می‌برد، با یادآوری‌های وسوسه‌آمیز نوروز، به دامن وی بازمی‌گردد و با او، این بازگشت و تجدید دیدار را جشن می‌گیرد. فرزند، در دامن مادر، خود را بازمی‌یابد و مادر، در کنار فرزند، چهره‌اش از شادی می‌شکفد، اشک شوق می‌بارد، فریادی‌های شادی می‌کشد؛ جوان می‌شود، حیات دوباره می‌گیرد. با دیدار یوسفش بینا و بیدار می‌شود.»


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، زنده ‌یاد دکتر علی شریعتی در کتاب ” کویر“ هم‌چنین می‌نویسد: «نوروز همه وقت عزیز بوده است؛ در چشم مغان، در چشم موبدان، در چشم مسلمانان و در چشم شیعیان مسلمان. همه نوروز را عزیز شمرده‌اند و با زبان خویش، از آن سخن گفته‌اند. حتا فیلسوفان و دانشمندان گفته‌اند که ” نوروز روز نخستین آفرینش است که اورمزد دست به خلقت جهان زد و شش روز در این کار بود و ششمین روز، خلقت جهان پایان گرفت و از این رو است که نخستین روز فروردین را هورمزد نام داده‌اند و ششمین روز را مقدس شمرده‌اند“. چه افسانه‌ی زیبایی؛ زیباتر از واقعیت! راستی مگر هر کسی احساس نمی‌کند که نخستین روز بهار، گویی نخستین روز آفرینش است. اگر روزی خدا جهان را آغاز کرده است، مسلما آن روز، این نوروز بوده است.


مسلما بهار نخستین فصل و فروردین نخستین ماه و نوروز نخستین روز آفرینش است. هرگز خدا جهان را و طبیعت را با پاییز یا زمستان یا تابستان آغاز نکرده است. مسلما اولین روز بهار، سبزه‌ها روییدن آغاز کرده‌اند و رودها رفتن و شکوفه‌ها سرزدن و جوانه‌ها شکفتن، یعنی نوروز. بی‌شک، روح در این فصل زاده است و عشق در این روز سرزده است و نخستین‌بار، آفتاب در نخستین نوروز طلوع کرده است و زمان با وی آغاز شده است.


اسلام که همه‌ی رنگ‌های قومیت‌ را زدود و سنت‌ها را دگرگون کرد، نوروز را جلای بیش‌تر داد، شیرازه بست و آن‌را، با پشتوانه‌ای استوار، از خطر زوال در دوران مسلمانی ایرانیان، مصون داشت. انتخاب علی به خلافت و نیز انتخاب علی به وصایت، در غدیر خم، هر دو در این هنگام بوده است و چه تصادف شگفتی! آن همه خلوص و ایمان و عشقی که ایرانیان در اسلام و علی و حکومت علی داشتند پشتوانه‌ی نوروز شد. نوروز که با جان ملیت زنده بود، روح مذهب نیز گرفت؛ سنت ملی و نژادی، با ایمان مذهبی و عشق نیرومند تازه‌ای که در دل‌های مردم این سرزمین برپا شده بود پیوند خورد و محکم گشت، مقدس شد و در دوران صفویه، رسما یک شعار شیعی گردید، مملو از اخلاص و ایمان و همراه با دعاها و اوراد ویژه‌ی خویش. آن‌چنان که یک سال نوروز و عاشورا در یک روز افتاد و پادشاه صفوی، آن‌روز را عاشورا گرفت و روز بعد را نوروز!


نوروز – این پیری که غبار قرن‌ها بسیار بر چهره‌اش نشسته است. در طول تاریخ کهن خویش، روزگاری در کنار مغان، اوراد مهرپرستان را خطاب به خویش می‌شنیده است؛ پس از آن، در کنار آتشکده‌های زردشتی، سرود مقدس موبدان و زمزمه‌ی اوستا و سروش اهوارامزدا را به گوشش می‌خوانده‌اند؛ از آن پس، با آیات قرآن و زبان‌الله از او تجلیل می‌کرده‌اند و اکنون، علاوه بر آن، با نماز و دعای تشیع و عشق به حقیقت علی و حکومت علی، او را جان می‌بخشند و در همه‌ی این چهره‌های گوناگونش، این پیر روزگارآلود، که در همه‌ی قرن‌ها و با همه‌ی نسل‌ها و همه‌ی اجداد ما – از اکنون تا روزگار افسانه‌ای جمشید باستانی – زیسته است و با همه‌مان بوده است، رسالت بزرگ خویش را، همه وقت، با قدرت و عشق و وفاداری و صمیمیت انجام داده است و آن، زدودن رنگ پژمردگی و اندوه از سیمای این ملت نومید و مجروح است و درآمیختن روح مردم این سرزمین بلاخیز با روح شاد و جان‌بخش طبیعت و عظیم‌تر از همه، پیوند دادن نسل‌های متوالی این قوم – که بر سر چهارراه حوادث تاریخ نشسته و همواره تیغ جلادان و غارت‌گران و سازندگان کله منارها بند بندش را از هم می‌گسسته است و نیز پیمان یگانگی بستن میان همه‌ی دل‌های خویشاوندی که دیوار عبوس و بیگانه‌ی دوران‌ها در میانه‌شان حائل می‌گشته و دره‌ی عمیق فراموشی میانشان جدایی می‌افکنده است.


و ما، در این لحظه، در این نخستین لحظات آغاز آفرینش، نخستین روز خلقت، روز اورمزد، آتش اهورایی نوروز را باز برمی‌افروزیم و در عمق وجدان خویش، به پایمردی خیال، از صحراهای سیاه و مرگ‌زده‌ی قرون تهی می‌گذریم و در همه‌ی نوروزهایی که در زیر آسمان پاک و آفتاب روشن سرزمین ما برپا می‌شده است، با همه‌ی زنان و مردانی که خون آنان در رگ‌هایمان می‌دوید و روح آنان در دل‌هایمان می‌زند، شرکت می‌کنیم و بدین‌گونه، ”بودن خویش“ را، به عنوان یک ملت، در تندباد ریشه‌برانداز زمان‌ها و آشوب گسیختن‌ها و دگرگون شدن‌ها خلود می‌بخشیم و در هجوم این قرن دشمن‌کامی که ما را با خود بیگانه ساخته و، ”خالی از خویش“، برده‌ی رام و طعمه‌ی زدوده از ” شخصیت“ این غرب غارت‌گر کرده است، در این میعادگاهی که همه‌ی نسل‌های تاریخ و اساطیر ملت ما حضور دارند، با آنان پیمان وفا می‌بندیم و ” امانت عشق “ از آنان به ودیعه می‌گیریم که ”هرگز نمیریم“ و ” دوام راستین“ خویش را به نام ملتی که در این صحرای عظیم بشری، ریشه در عمق فرهنگی سرشار از غنی و قداست و جلال دارد و بر پایه‌ی ” اصالت“ خویش، در رهگذر تاریخ ایستاده است، ”بر صحیفه‌ی عالم ثبت“ کنیم.»