یک روزنامه‌ی ایتالیایی « زیزو چرا ما را ترک می‌کنی؟»

زین‌الدین زیدان کاپیتان فرانسه با اخراج از بازی فینال جام جهانی با دنیای فوتبال خداحافظی کرد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این بازیکن خط میانی فرانسه‌که شروع بسیار خوبی در این دیدار داشت و با پنالتی خود فرانسه را در دیدار پایانی جام جهانی از ایتالیا پیش انداخته بود، در نیمه‌ی دوم وقت‌های اضافه بازی به دلیل حرکت غیر ورزشی بر روی مارکو ماتراتزی، بازیکن خط دفاعی لاجوردی‌پوشان از سوی اوراسیو الیسوندو، داور آرژانتینی بازی با کارت قرمز مواجه شد؛ «پایانی تلخ برای زیدان».


با این همه بسیاری از بزرگان فوتبال جهان از خداحافظی این بازیکن بهت زده شده‌اند. فرانتس بکن باوئر، اسطوره فوتبال آلمان و رییس کمیته‌ی برگزاری جام هجدهم درباره‌ی این بازی‌ساز فرانسوی گفت:« برای ابد حیف خواهد بود که او می‌خواهد کفش‌هایش را بیاویزد. او به جهان فوتبال لحظه‌های فراموش ناشدنی زیادی را تقدیم کرده است. با این وجود نمی‌توانم او را برای ماندن در میدان مجازات کنم.»


سپ بلاتر رییس فیفا هم کوشید تا از «زیزو» در سی و چهارمین سالگرد تولدش، که روز بیست و سوم ژوئن و در هنگام برگزاری جام جهانی بود، رای او را در مورد خداحافظی از دنیای فوتبال تغییر دهد.


روبرتوکارلوس، هم بازی زیدان در باشگاه رئال مادرید هم پیش از بازی مرحله‌ی یک چهارم نهایی؛ برزیل برابر فرانسه درباره‌ی هم باشگاهی خودگفته بود:« من به زیدان گفته‌ام، که نباید فوتبال را کنار بگذارد. او می‌تواند تا چهل یا حتی پنجاه سالگی بازی کند.»


حتی در ایتالیا هم درباره‌ی این بازیکن گفته می‌شود که:« زیزو، چرا ما را ترک می‌کنی؟»


آلساندرو دل پیرو هم بازی پیشین زیدان در یوونتوس هم درباره‌ی خداحافظی مرد میانی فرانسوی‌ها چنین گفت:« زیدان یک مرد شماره‌ی یک واقعی بود. ما با هم دوستی قلبی داریم که از مرزهای فوتبال فراتر می‌رود. شگفتی و بهت من از خداحافظی او بسیار بزرگ و وصف ناشدنی است.


گفته می‌شود، هشتاد درصد محصولات آدیداس که با نام و شماره ده زیدان تولید شده، به فروش رسیده است.


پله، گلزن افسانه‌ای برزیل هم نتوانست از تمجید درباره زیدان خودداری کند. زیدان هر چه باشد به نسلی بزرگ از بازیکنان دنیا چون، پله، دی استفانو، یوهان کرایف، دیه‌گو مارادونا و میشل پلاتینی، هم وطنش تعلق داد.