یک میلیارد نفر در دنیا در محله‌های فقیرنشین زندگی می‌کنند

نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد (UNFPA) در ایران گفت: مبارزه برای به نصف رساندن فقر شدید تا سال ۲۰۱۵ در محله‌های فقیرنشین دنیا ادامه خواهد یافت، محله‌هایی که هم اکنون یک میلیارد نفر در آن زندگی می‌کنند و ۹۰ درصد آن‌ها مربوط به کشورهای در حال توسعه هستند.


به گزارش سرویس «اجتماعی» ایسنا، محمد عبدالاحد امروز در دانشگاه تهران و در جلسه ارائه گزارش وضعیت جمعیت جهان در سال ۲۰۰۷ با موضوع اصلی شهر نشینی افزود: برای کاهش پیامدهای مضر شهرنشینی و به حداکثر رساندن مزایای بالقوه آن تلاش بسیار اندکی صورت گرفته است.


وی گفت: شهرها نگرانی‌های اضطراری و عمده‌ای مانند فقر، مسکن، محیط زیست و نظارت دارند در حالی که مزایای بالقوه شهرنشینی از زیان‌های آن بیشتر و مهمتر است.

وی افزود: به منظور بهره‌برداری از فرصت‌های توسعه که شهرنشینی به همراه می‌آورد، نیاز به رویکردهای جدید و مبتکرانه داریم که وجود آن‌ها هم‌اکنون ضروری است.


نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران گفت: غلط اندیشی‌های متداولی درباره شهرنشینی در کلان‌شهرها رخ می‌دهد، مهاجرت از روستا به شهر دلیل اصلی رشد شهرنشینی است که می‌تواند و باید متوقف شود و این که شهرها میزان زیادی از فضای زمین را اشغال می کنند و این مساله به محیط زیست آسیب می‌رساند.


عبدالاحد خاطرنشان کرد: شهرنشینی به دلیل عظمت و سرعتی که دارد، وضعیت آینده اجتماعی و زیست محیطی بشر را تعیین خواهد کرد.


این مقام رسمی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد گفت: از آنجا که سیاست‌های جاری شهرنشینی غیرموثر و ناکارآمد هستند، خط مشی‌های هوشمندانه‌ و دوراندیشانه می‌توانند توان بالقوه مثبت شهرنشینی را آزاد کنند.