یوسف شاهین درگذشت!

“یوسف شاهین” فیلم‌ساز مصری و کارگردان نامدار سینمای عرب پس از آنکه چند هفته در کما بود، بامداد روز یکشنبه در سن ‪ ۸۲‬سالگی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره، “خالد یوسف” دوست و همکار یوسف شاهین اظهار داشت که این فیلمساز مشهور ساعت ‪ ۳‬و ‪ ۳۰‬دقیقه بامداد امروز در بیمارستانی در جنوب قاهره از دنیا رفت.

خالد یوسف در سال ‪ ۲۰۰۷‬کارگردانی مشترک آخرین فیلم یوسف شاهین را به نام “هی فوضی” (هرج‌ومرج) که در آن از سیاست‌های دولت مصر انتقاد شده است، بر عهده داشت.

شاهین که در سال ‪ ۱۹۲۶‬در شهر “اسکندریه” در شمال مصر متولد شده بود، به مدت یک ماه در پاریس اقامت داشت و در آنجا پس از خونریزی مغزی و رفتن به حالت کما، تحت عمل جراحی قرار گرفت. وی سپس در ‪ ۱۷‬ژوئیه (‪ ۲۷‬تیر) به قاهره بازگردانده و در بیمارستان نظامی “المعادی” در جنوب این شهر بستری شد.

شاهین به دلیل نقش برجسته‌اش در صنعت فیلم‌سازی مصر مورد تعریف و تمجید رسمی قرار گرفت و در سال ‪ ۱۹۹۷‬جایزه پنجاهمین سالگرد تاسیس جشنواره فیلم “کن” را دریافت کرد.

وی در دوران طولانی مدت حرفه‌ای خود هرگز از جنجال دور نبود و یکی از منتقدان سیاست خارجی آمریکا و سیاست‌های اعراب و مصر به شمار می‌رفت.

وی گفته بود که پس از ساخت فیلمی تحت عنوان “العصفور” (گنجشک) در سال ‪ ،۱۹۷۳‬دولت مصر حمایت مالی از فیلم‌های او را پایان داده است. در فیلم گنجشک ، شکست اعراب در جنگ سال ‪ ۱۹۶۷‬با اسراییل ناشی از فساد موجود در میان طبقات سیاسی آن زمان عنوان شده است.

شاهین همچنین در اواخر دهه ‪ ۱۹۹۰‬فیلم‌های چون “المهاجر” (مهاجر) ، “المصیر” (سرنوشت) و “الاخر” (دیگر) را با موضوعیت تسامح و تمایز بین بنیادگرایی اسلامی و تروریسم ساخت.

خبرگزاری رسمی مصری (منا) گزارش داد: مراسم ترحیم یوسف شاهین روز دوشنبه در کنیسه‌ای در مرکز قاهره برگزار می‌شود و او سپس در شهر اسکندریه زادگاه خود به خاک سپرده می‌شود.