یونسکو نام بیستون را در فهرست آثار جهانی ثبت کرد
images/20060713/pic.jpg محوطه‌ی تاریخی بیستون امروز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.
سیدطه هاشمی ـ معاون رییس سازمان و رییس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ـ با تایید این خبر به خبرنگار بخش میراث فرهنگی خبرگزاری ایسنا، گفت: صبح امروز، پرونده‌ی بیستون در اجلاس سی‌ام کمیته‌ی میراث جهانی یونسکو مطرح و ثبت آن به اتفاق آرا تصویب شد.
البته ایکوموس نیز درباره‌ پرونده‌های مطرح نظر می‌دهد که نظر این کمیته درباره‌ی بیستون مثبت بود.
وی با بیان این‌که ابعاد مختلف محوطه‌ی تاریخی بیستون در پرونده تشریح شده‌اند، ثبت این اثر ارزشمند را به ملت ایران تبریک گفت و افزود: جشن ثبت جهانی بیستون باید در کشور برگزار شود.
او با بیان این‌که آثار بسیاری در کشور وجود دارند که در مقایس جهانی آن‌ها را می‌توان ثبت کرد، اضافه کرد: اکنون بیستون به تمام مردم دنیا تعلق دارد و وظیفه‌ ملت ایران و بخصوص مردم کرمانشاه است که از این اثر حفاظت بیشتری کنند؛ تا بیستون حفظ و به آیندگان منتقل شود.
به گزارش خبرنگار ایسنا، اجلاس سی‌ام یونسکو برای بررسی وضعیت آثار ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی و پرونده‌های آثاری که برای ثبت در این فهرست ارائه شده‌اند، از ۱۷ تیرماه (هشتم جولای) در شهر ویلنیوس لیتوانی آغاز شده است و تا ۲۵ تیرماه (۱۶ جولای) ادامه خواهد داشت.
وجود طولانی‌ترین کتیبه‌ی حجاری‌شده در بیستون و رمزگشایی خط میخی در جهان با استفاده از این کتیبه، محوطه‌ی تاریخی بیستون را در جهان بی‌نظیر کرده است.
پرونده‌ی ثبت بیستون پیش از طرح در اجلاس سی‌ام یونسکو مشکلاتی داشت؛ مسؤولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای آن‌که تردیدی در ثبت این اثر ارزشمند در فهرست میراث جهانی باقی نماند به یونسکو تعهد دادند که کارخانه‌ی پتروشیمی واقع در حریم منظری این مجموعه ساخته نشود و کارخانه‌ای هم که در این محدوده وجود دارد، با گیاهان و درختان پوشانده شود؛ تا این اقدام، حریم منظری بیستون را حفظ کند.
محدوده‌ بیستون با یک‌هزار و ۶۵۰ هکتار وسعت و حریم ۳۶ هزار هکتاری، ارزش‌های تاریخی، طبیعی و زیست محیطی متنوعی دارد که هر کدام به تنهایی در فهرست میراث جهانی می‌توانند ثبت شوند؛ اما آنچه بیستون را در جهان معرفی می‌کند، کتیبه‌ی بزرگ داریوش است که به ۵۲۰ سال پیش از میلاد تعلق دارد.
آثاری که در پرونده‌ی بیستون برای ثبت در فهرست میراث جهانی معرفی شده‌اند، شامل کتیبه‌ی بیستون، مجسمه‌ی هرکول، فرهادتراش، بنای ساسانی، کاروان‌سرای ایلخانی، کاروان‌سرای بیستون، نقش‌برجسته‌ی بلاش، محوطه‌ی تاریخی پارتی و سراب بیستون هستند که به‌عنوان عرصه‌ی تاریخی با مرکزیت کتیبه‌ی بیستون پیشنهاد شده‌اند.
بیست‌وهشت اثر ثبت‌شده در محدوده‌ی بیستون قرار دارند و کاوش‌های باستان‌شناسی این محدوده، سابقه‌ی سکونت در دشت بیستون را به ۷۰ هزار سال پیش برده که در این دوره، زندگی به‌صورت متوالی جریان داشته است.
بنا بر این گزارش، تاکنون مجموعه‌های تاریخی چغازنبیل (دوراونتاش)، تخت جمشید (پارسه، پرسپولیس) و میدان نقش جهان (میدان امام – ره -) هر سه در تاریخ ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۵۸، مجموعه‌ی تاریخی تخت سلیمان در تاریخ ۱۴ تیرماه ۱۳۸۲، پاسارگاد و منظر تاریخی و فرهنگی ارگ بم (پس از زلزله) هر دو در تاریخ ۱۶ تیرماه ۱۳۸۳ و گنبد سلطانیه در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۸۴ از ایران در فهرست میراث جهانی ثبت شده‌اند.
البته ایران برای سال ۲۰۰۷ میلادی امکان ثبت اثری تاریخی را در فهرست میراث جهانی از دست داده است؛ چراکه پرونده‌ی آماده‌شده درباره‌ی قره‌کلیسا از نظر کارشناسان یونسکو ناقص تشخیص داده شد و ایران فرصتی برای ثبت اثری تاریخی در سال آینده نخواهد داشت.