پاسخ ایران به بسته‌ ‌١+۵، قطعنامه شورای امنیت را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد

با نزدیک شدن به زمان پاسخ‌گویی به پیشنهاد کشورهای ۱+۵ در حالی که مدت زیادی از تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت نمی‌گذرد، دلایل پاسخ‌گویی کشورمان به این پیشنهاد از یک سو و محتوای این پاسخ از سوی دیگر از جمله مسایلی است که خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کارشناسان به بررسی آن پرداخته است.


عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، تصریح کرد: باید برای حل پرونده‌ی هسته‌یی کشورمان مسیر دیپلماسی را که در حال حاضر به یک کوره‌راه تبدیل شده، تقویت کنیم.


حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این‌که در حال حاضر پرونده‌ی هسته‌یی ایران دو مسیر در پیش رو دارد، گفت: مسیر اول، مسیر خشونت‌آمیزی است که آمریکا آن را در شورای امنیت دنبال می‌کند و متاسفانه تاکنون کشورهای عضو شورای امنیت را با خود همراه کرده است.


وی ادامه داد: مسیر دیگر مسیر دیپلماسی است و مشخصا جمهوری اسلامی طالب این مسیر بود، یکسری کشورهای دیگر در دنیا نه به خاطر ایران بلکه به خاطر بحرانی شدن اوضاع منطقه‌ای و بین‌المللی و برای جلوگیری از سیاست‌های میلیتاریستی آمریکا نیز دنبال آن بودند که البته این مسیر در حال حاضر ضعیف شده و به یک کوره‌راه تبدیل گشته است.


نماینده‌ی مردم اسلام‌آباد غرب، با اشاره به این‌که ایران اعلام کرده پاسخ بسته‌ی پیشنهادی را ۳۱ مرداد ماه می‌دهد اما در قطعنامه‌ی شورای امنیت تعلیق تا نهم شهریور آمده است، گفت: این فرجه نشان دهنده‌ی این است که شاید می‌خواهند فعلا باب دیپلماسی را باز گذارند و نوع پاسخ ایران می‌تواند تاثیر بر تقویت یا عدم تقویت دو مسیر داشته باشد.


به اعتقاد وی، باید پاسخ بسته‌ی پیشنهادی را با علم به این قضیه بدهیم که راه دیپلماسی تقویت شود.


فلاحت‌پیشه با تاکید بر پاسخ دادن ایران به بسته‌ی پیشنهادی در تاریخی که اعلام شده، خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم در مسیر دیپلماسی به نوعی بین اعضای شورای امنیت شکاف ایجاد کنیم، رای برای اعضای شورا وحی منزل نیست و در قطعنامه میزان اجماع یا تعلل اعضا بر اجرای آن تاثیر خواهد گذاشت.


نماینده‌ی مردم تهران با سازمان دولت‌ها نامیدن سازمان ملل به دلیل عملکرد این سازمان، گفت: با موضع‌گیری اخیر سازمان دولت‌ها که به جای پرداختن به مسأله جنایات اسرائیل در لبنان و فلسطین به شکلی غیرقابل قبول به موضع‌گیری در قبال مسأله هسته‌ای ایران پرداخت و قطنامه‌ای علیه آن صادر کرد و در حالی که آنها سقف مطالبات خود را در این قطعنامه اعمال کرده‌اند، جایی برای پاسخ دادن به بسته پیشنهادی ۱+۵ باقی نمانده است.


پرویز سروری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این‌که با این شرایط پاسخ به بسته ۱+۵ ضرورتی ندارد، اظهار داشت: قرار بود پاسخ ما به این بسته پیشنهادی، گفتمانی ایجاد کند که طی آن ما روی حداقل مواضع خود که بحث عدم تعلیق است و ارائه تضمین‌های لازم از سوی طرف مقابل، باقی بمانیم.


وی افزود: پس از این‌که آنها با صدور قطعنامه علیه ما از این خط قرمز ما عبور کردند، دیگر پاسخ ما به بسته ۱+۵ چه خواهد بود و می‌خواهیم چه جوابی به این بسته بدهیم؟


به گفته‌ی وی، شاید پاسخ دادن به بسته برای افکار عمومی مناسب باشد، اما در این پاسخ موضوعی که راه‌حلی برای مسأله هسته‌ای ایران داشته باشد وجود نخواهد داشت، چون آنها از خط قرمز ما عبور کرده‌اند.


وی معتقد است که سازمان ملل در قضیه‌ی لبنان نشان داد که در حال از دست دادن اعتبارش است و ملت‌ها روز به روز بر بی‌اعتباری او صحه می‌گذارند.


سروری با بیان این‌که سازمان ملل باید تلاش کند که بر قواعد و اصول حرکت کند و نه دستورات صادره از سوی دولت‌های استکباری، در خصوص واکنش این سازمان، از مواجهه با عدم تعلیق بحث هسته‌ای ایران، گفت: سازمان ملل قادر نیست اقدامات جدی‌ای در رابطه با تحریم انجام دهد و در بحث تهدید نیز قدرت چندانی ندارد.


وی با اشاره به نقش تعیین‌کننده اقتصاد ایران در اقتصاد بین‌الملل، گفت: اگر ذره‌ای عقل بر سر آقایان مانده باشد، صلاح‌شان آن است که موضوع را طوری حل کنند که حداقل به ضرر خودشان تمام نشود.


علی عباسپور تهرانی‌فرد تصریح کرد: پاسخ به بسته پیشنهادی ۱+۵ را با حفظ حق مردم ایران و با توجه به موازین NPT به مصلحت می‌دانم.


نماینده‌ی مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، تأکید کرد: پاسخ به بسته و باز نگه داشتن باب مذاکره می‌تواند در تصمیمات شورای امنیت در خصوص پرونده‌ی هسته‌ای کشورمان مؤثر باشد.


رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به قطعنامه اخیر شورای امنیت در مورد پرونده هسته‌ای ایران گفت: این قطعنامه در اثر فشار آمریکا و سیاسی بازی صادر شد.


نماینده تهران با اشاره به این‌که ایران پیش از صدور قطعنامه تاریخ جواب به بسته را اعلام کرده بود، افزود: سیاستمداران ما باید این ترفند سیاسی غرب و آمریکا را پیش‌بینی می‌کرده و با دید وسیع‌تری نسبت به پاسخ و بررسی بسته عمل می‌کردند.


به گفته‌ی وی، پاسخ ما به بسته در روند و موضع‌گیری شورای امنیت نسبت به پرونده‌ی ما مؤثر خواهد بود و حداقل نشان می‌دهد که ما موردی برای پنهان کردن نداریم و بحث ما منطقی و قابل قبول است.


رییس کمیسیون آموزش اظهار داشت: با پاسخ به این بسته نقطه نظرات‌مان را بار دیگر به سمع اروپایی‌ها خواهیم رساند.


نماینده‌ی مردم بندرانزلی درباره‌ی پاسخ ایران به بسته‌ی پیشنهادی در ۳۱ مرداد، با توجه به قطعنامه‌ی شورای امنیت، گفت: پاسخ ایران به بسته‌ی پیشنهادی ۱ + ۵، قطعنامه‌ی شورای امنیت را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.


هادی حق‌شناس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار داشت: از همان ابتدا که بسته‌ی پیشنهادی به تهران رسید همه‌ی کسانی که دست‌اندرکار بودند از جمله رییس جمهور، دکتر لاریجانی و وزیر امور خارجه، موضع مشترک و واحدی را اتخاذ کردند مبنی بر این‌که ایران در فرصت مقتضی به این بسته پاسخ می‌دهد.


وی ادامه داد: پاسخ دادن به بسته‌ی پیشنهادی مقداری موضع اروپاییان و کسانی که دست‌اندرکار هستند را با چالش جدیدی مواجه خواهد کرد.


عضو فراکسیون اقلیت مجلس افزود: به عبارت دیگر با توجه صدور قطعنامه‌ی شورای امنیت علیه ایران، پاسخ ایران این قطعنامه را کمرنگ می‌کند و بنابراین پاسخ دادن به بسته‌ی پیشنهادی نه تنها به ضرر ایران نیست بلکه می‌تواند ابتکار عمل را در خصوص حل پروژه‌ی هسته‌ای در اختیار ما قرار دهد.


حق‌شناس با بیان این‌که دو یا سه نکته برای غربی‌ها مهم است، اظهار کرد: پاسخ به این بسته‌ی پیشنهادی این ذهنیت را که به دنبال استفاده‌ی غیرصلح‌آمیز یا بمب اتمی است برای افکار عمومی جهان کمرنگ می‌کند.


وی از هر دیدگاهی پاسخ بر بسته‌ی پیشنهادی را یک فرصت برای ایران دانست و گفت: پاسخ ایران به بسته‌ی پیشنهادی تا قبل از این‌که قطعنامه ابعاد حقوقی به خود بگیرد یا شکل اجرایی پیدا کند، فرصتی است برای پاسخ به افکار عمومی و این‌که ایران مواضع خود را شفاف‌تر بیان کند.


عباس صفایی‌فر گفت: بر پایه صدور قطعنامه ۱۶۹۶ علیه برنامه هسته‌یی کشورمان و رد آن از سوی مسوولان، تهران پاسخ منفی و صریح خود به بسته‌ی پیشنهادی ۱+۵ را قبلا اعلام کرده است.


دبیر انجمن دفاع از آزادی مطبوعات در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی هسته‌یی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خصوص پاسخگویی ایران به بسته پیشنهادی ۱+۵ در ۳۱ مرداد ماه اظهار داشت: تهران بر پایه صدور قطعنامه ۱۶۶۹ علیه ایران پاسخ خود را به بسته پیشنهادی غرب داده است.


وی افزود: مهم‌ترین اصل خواسته شده در قطعنامه تعلیق فعالیت‌های هسته‌یی ایران بود، ما اعلام کردیم که تعلیق و روندی را که در خصوص اعتمادسازی تعیین کرده‌اند، نمی‌پذیریم و بدین وسیله پاسخ منفی و صریح خود را به بسته پیشنهادی دادیم.


صفایی‌فر گفت: قبل از این که قطعنامه صادر شود، راهی برای بحث و گفت‌وگو و مذاکره وجود داشت، ولی صدور این قطعنامه تمام این راه‌ها را بست و به نظر نمی‌رسد پاسخ ایران تاثیر چندانی داشته باشد.


وی ادامه داد: اظهارنظر مسوولان و کارشناسان اروپایی نشان می‌دهد که غرب تمایلی به مذاکره نداشته و نخواهد داشت و این روش که قبل از پذیرش تعلیق غنی‌سازی از سوی ایران پای میز مذاکره بنشینند را به هیچ وجه نمی‌پذیرند.


این کارشناس مسایل سیاسی تصریح کرد: بسته‌ی پیشنهادی غرب به نوعی وسیله‌ای بود برای رسیدن غرب به هدف بزرگ‌تر یعنی تحقق طرح خاورمیانه بزرگ.


وی با اشاره به تحولات منطقه‌یی اظهار داشت: باید واقع‌بین باشیم و به گونه‌ای با دنیای امروز تعامل کنیم که بتوانیم منافع و امنیت ملی خود را تامین نماییم.


وی با اشاره به سفر اخیر یک دیپلمات چینی به کشورمان در خصوص نوع نگاه چین و روسیه به مساله هسته‌یی کشورمان اظهار داشت: شواهد و قراین نشان می‌دهد که آنها در ماه‌های اخیر به سمت اروپا و آمریکا حرکت کرده‌اند و قدم‌های آنها به هم نزدیک‌تر شده است.


این کارشناس مسایل سیاسی با بیان این که مقامات چینی و روسی از ایران خواسته‌اند که قطعنامه را بپذیرد و وارد گفت‌وگو با غرب شود، افزود: این اظهارات نشان می‌دهد که چین و روسیه بر اساس منافع خود رفتار می‌کنند.


وی ادامه داد: چین بیشترین منافع مالی را در آمریکا دارد و روسیه نیز با مشکلاتی مواجه است و نمی‌تواند در برابر آمریکا قرار بگیرد، بنابراین بیم آن می‌رود که به واسطه‌ی همین امتیازات در نهایت چین و روسیه در جبهه آمریکا و اروپا قرار گیرند، چنانچه اکنون نیز تمایل انجام چنین حرکتی را دارند.


جعفر گلباز گفت: پاسخ ایران به بسته پیشنهادی ۱+۵ باید صریح، شفاف، جامع و کامل باشد و مواضع ما را به درستی روشن کند و اصلا وارد فاز تهدید نشویم.


این نماینده‌ی سابق مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی هسته‌یی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به نزدیک شدن به ۳۱ مرداد ماه، زمان پاسخگویی ایران به بسته‌ی پیشنهادی ۱+۵، اظهار داشت: ایران نمی‌خواهد وضعیت پرونده‌ی هسته‌یی و شرایط حاکم بر فضای بین‌المللی وخیم‌تر شود و همچنین قصد ندارد گره‌ای که آن‌ها می‌زنند را محکم‌تر کند، بنا براین باید با پاسخی روشن و شفاف، مواضع خود را کاملا تبیین کند.


گلباز گفت: دو جریان در مقابل فعالیت‌های هسته‌یی ایران وجود دارد، یکی جریان اروپایی که در آنجا هم سایه‌یی از آمریکا دیده می‌شود و دیگری جریان آمریکایی محض. همواره این جریان آمریکایی بر دیگری برتری داشته است.


وی با بیان این عقیده که پاسخ ایران به بسته پیشنهادی غرب دیگر چندان تاثیری در حل مساله هسته‌یی کشورمان نخواهد داشت، اظهار کرد: برای گرفتن بهانه‌ها از دست کسانی که علیه پرونده هسته‌یی کشورمان جوسازی می‌کنند، بهتر است پاسخ صریح خود را به بسته اعلام کنیم.


نماینده‌ی سابق مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آن‌ها به دنبال طی کردن مسیر گفت‌وگو و مذاکره نیستند، آن‌ها تنها می‌خواهند ایران غنی‌سازی نکند.


وی با اشاره به تحولات منطقه‌یی افزود: تاثیرات تحولات منطقه‌یی بر پرونده‌ی هسته‌یی کشورمان از دو دیدگاه قابل بررسی است. آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها با دیدن قدرت و توان ایران در منطقه و پی بردن به این نکته که ایران توان لازم را چه درون خود و چه با همکاری هم پیمانان خود برای دفاع از مواضع خود دارد، به این نتیجه می‌رسند که باید با ایران نرمش بیشتری نشان دهند.


وی ادامه داد: آمریکایی‌ها نظر دیگری را مبنی بر تقابل در اولویت قرار گرفته است، ولی ما باید از طریق واسطه و یا از طریق اروپایی‌ها به آمریکا بفهمانیم که ایران از توانمندی‌های استراتژیک خود در منطقه در جهت کاهش بحران و جلوگیری از تشنج بیشتر آن استفاده خواهد کرد.


این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفیر اخیر یک دیپلمات چینی به کشورمان گفت: پکن و مسکو نمی‌خواهند که چالش میان ما و غرب بیشتر شود و مایلند که موضوع هسته‌یی ایران از طریق مذاکره حل شود، بنابراین بیشتر سعی می‌کنند نقش میانجی‌گر را در این میان ایفا کنند. از آنجایی که آنها هم می‌خواهند در معادلات نقش داشته باشند، بازی را کاملا به آمریکا و اروپا واگذار نمی‌کنند.


وی ادامه داد: باید در نظر گرفت که چین و روسیه دوستان دوران صلح‌اند، اگر اوضاع سخت‌تر شود و پای هزینه‌های هنگفت به میان بیاید، نباید از آن‌ها توقع داشت از ما دفاع کنند چرا که آن‌ها تنها منافع خود را در نظر می‌گیرند.


انتهای پیام