پاکو پنیا نوازنده نامی گیتارفلامنکو به ایران می آید

پاکو پنیا، نوازنده نامی فلامنکو در جهان، اواخر مردادماه جاری به ایران سفر می‌کند تا در تهران و شیراز به اجرای موسیقی بپردازد.


به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حالی که حضور پاکو پِنیا در ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین رخداد فلامنکو در ایران بعد از حضور خوان مارتین نام برده شده، ایمان منصوری از صدور مجوز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داده است.


این کنسرت با همکاری شرکت نوای سارنگ در تهران و شیراز برگزار خواهد شد.اجراها برای روزهای ۲۶ تا ۲۸ مردادماه جاری در تالار حافظ شهر شیراز و ۳۰ ، ۳۱ مرداد و اول شهریورماه سال‌جاری در مجموعه فرهنگی هنری سعدآباد تهران تدارک دیده شده است.


علی ترابی – معاون دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – با تایید ارایه‌ی مجوز برگزاری برای اجرا در تهران به خبرنگار ایسنا گفت که به دلیل آنکه درخواست برای اجرای کنسرت در شیراز دیر صورت گرفته، هنوز مجوزی صادر نشده و اجرا در شیراز در حال بررسی است.پاکو پنیا – نوازنده‌ی فلامنکو


قرار است علاوه بر اجرای کنسرت در این دو شهر مستر کلاس گیتار این نوازنده هم برگزار شود.


فرانسیسکو پنیا پِرِز – ۱۹۴۲ کوردوبا – یکی از شناخته‌شده‌ترین نوازندگان فلامنکو در ایران و جهان به‌شمار می‌رود. قطعات و نواختن متدهای او در میان نوازندگان فلامنکو در ایران، پلی برای گذر از تکنیک‌ها و آشنایی عمیق با دستگاه‌های فلامنکو است.وی به‌عنوان یکی از نادرترین حرفه‌یی‌های گیتار فلامنکو، وقتی که بسیار جوان بود در لندن اقامت داشت و از آنجا به تمام دنیا، به‌عنوان گیتاریست کنسرت و برگزارکننده نمایش‌های فلامنکو سفر کرد. گفته می‌شود او یک مدرک تحصیلی در گیتار فلامنکو در هنرستان موسیقی روتردام ایجاد کرد که بر اساس پنج واحد درسی است که این رشته هیچ مشابهی در اسپانیا ندارد؛ او این دروس را خودش اداره می‌کند و در سفرهای دوره‌ای که در آنها مطالب درسی را آن‌طور که مناسب می‌بیند آموزش می‌دهد.


پیش از آن، پنیا در سال ۱۹۸۰ فستیوال بین‌المللی گیتار را در کوردوبا ایجاد کرد که بعدها بسیار اهمیت یافت وی در سال ۱۹۸۳ جایزه Ramn Montoya را برای بهترین نوازنده گیتار کنسرت را به‌عنوان آهنگ‌ساز دریافت کرد.


گفته می‌شود پاکو پنیا تقریبا تمامی آهنگ‌هایی را که می‌نوازد خودش می‌سازد؛ از آهنگ‌هایش به یک قطعه گروهی فلامنکو که با همراهی نوازنده‌های فلامنکو و گروه کر انگلیسی سن مارتین اجرا شده است، می‌توان اشاره کرد.