پاپ: عمیقا به اسلام احترام می‌گذارم

پاپ بندیکت شانزدهم امروز (چهارشنبه) اظهار داشت، وی “عمیقا” به اسلام احترام می‌گذارد و امیدوار است سخنان اخیرش که باعث خشم مسلمانان جهان شده است، پایه‌ای برای گفت‌وگو میان مذاهب و ادیان شود.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک‌های جهان امروز در جریان سخنان هفتگی‌اش برای مخاطبان در واتیکان اظهار داشت: امیدوارم احترام عمیق من برای مذاهب بزرگ به ویژه اسلام آشکار شده باشد.


پاپ در جمع هزاران مسیحی که در میدان سنت پیترز واتیکان در میان تدابیر شدید امنیتی گرد آمده بودند، گفت: من مطمئنم که بعد از واکنش‌های اولیه به سخنانم در دانشگاه رگنزبرگ، این امر به رویکردی مثبت و گفت‌وگویی خود انتقادی میان مذاهب و میان منطق مدرن و ایمان مسیحی منجر می‌شود.


پاپ هم‌چنین اعلام کرد، سخنرانی مشاجره آمیزش در آلمان که در آن به نقل از یک امپراطور دوره‌ی بیزانس سخنان موهنی را درباره‌ی اسلام عنوان داشته بود، از سوی مسلمانان “بد فهمیده” شده است.


بندیکت شانزدهم گفت: منظور من انتقاد از اسلام نبوده بلکه منظور ارتقا گفت‌وگو میان مذاهب بوده است. من می‌خواهم توضیح دهم که “دین و منطق” با “دین و خشونت” توامان نیستند.