پخش تصاویر تخلفات رانندگان از تلویزیون


رئیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از اجرای مرحله جدید برخورد با موتورسیکلت سواران متخلف از روز دوشنبه خبر داد و گفت: براین اساس با هماهنگی پلیس راهور و پلیس انتظامی تیم‌های برخورد با موتورسیکلت سواران متخلف در ۶۰ نقطه ثابت و ۳۰ محور به شکل چرخشی مستقر می‌شود و با متخلفان برخورد می‌کنند.

به گزارش ایسنا، سردار ساجدی‌نیا روز دوشنبه با اشاره به این که مرحله اول بحث برخورد با موتورسیکلت سواران متخلف از دو سال گذشته با تمرکز بر موضوع پلاک و گواهینامه آغاز شد، گفت: براین اساس در حال حاضر ۹۹ درصد موتورسیکلت‌ها در تهران، پلاک انتظامی و راکبان ۹۵ درصد آنها نیز گواهینامه دارند.

وی با اشاره به این که هم اکنون ۷۰ درصد راکبان موتورسیکلت‌های تهران از کلاه ایمنی استفاده می‌کنند، گفت: در مرحله جدید برخورد با موتورسیکلت‌ سواران متخلف که از روز دوشنبه هم زمان با طرح تابستانی راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ آغاز شد، موتورسیکلت متخلفان از طریق کفی‌ها به پارکینگ منتقل شده و تیم‌های ضربت نیز به صورت دوره‌ای با متخلفان برخورد می‌کنند.

رئیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ به طرح کارت سوخت موتورسیکلت‌ها اشاره کرد و گفت: براین اساس نشانی تمامی مالکان موتورسیکلت‌های تهران در راهنمایی و رانندگی موجود است لذا موتورسیکلت‌سواران متخلفی که از تقاطع‌ها عبور می‌کنند و نمره پلاک آنها توسط ماموران درج می‌شود در صورت نیاز و داشتن تخلف بالا همانند خودروها با حکم قضائی به راهنمایی و رانندگی احضار خواهند شد.
وی در عین حال تاکید کرد: به رغم اقدامات فرهنگی انجام شده دیگر بیش از این نمی‌توان حقوق شهروندان را به دلیل تعداد موتورسیکلت سوار متخلف ضایع کرد.

سردار ساجدی نیا به تولید کلاه‌های ایمنی استاندارد توسط یکی از شرکت‌های داخلی اشاره کرد و گفت: براین اساس کلاه‌ ایمنی برای موتورسیکلت سواران در دو مدل قابل تردد در شهر (زیر سرعت ۵۰ کیلومتر) و بالای سرعت ۵۰ کیلومتر به قیمت چهار هزار تومان تولید شده که قابل استفاده در فصل تابستان نیز هست.
وی با اشاره به این که تمام موتورسیکلت‌هایی که بیش از اندازه و حجم لازم بار حمل کنند اعمال قانون می‌شوند، تاکید کرد: این دسته از موتورسیکلت‌ها خصوصا در محدوده بازار متوقف و به پارکینگ منتقل می‌شوند.

رئیس راهنمای و رانندگی تهران بزرگ از آغاز طرح کنترل نامحسوس رانندگان در سطح بزرگراه‌های تهران با کمک خودروهای تندرو در طول شبانه روز تا پایان خرداد ماه سال جاری خبر داد و گفت: براین اساس خودروهای دارای دوربین‌های کنترل سرعت و ثبت تخلف رانندگان را در بزرگراه‌ها کنترل می‌کنند و تصاویر گرفته شده از تخلفات رانندگان نیز در صورت نیاز از صدا و سیما پخش خواهد شد.
وی با اشاره به این که حداقل ده بزرگراه تهران به دوربین‌های ثبت تخلف به زودی تجهیز می‌شوند اظهار امیدواری کرد که با به کارگیری تجهیزات جدید دیگر مجالی برای حرکات نمایشی از سوی برخی رانندگان متخلف در بزرگراه‌ها نباشد.

سردار ساجدی نیا با اشاره به این که مراجعه به شوراهای حل اختلاف از دو هزار و ۱۰۰ مورد در روز طی سه ماه گذشته به هزار و ۶۰۰ مورد کاهش یافته است، گفت: به طور میانگین تنها ۶۸ درصد مراجعه کنندگان به شوراهای حل اختلاف به عملکرد راهنمایی و رانندگی معترض بودند از سوی دیگر تنها ۱۵ درصد معترضان نسبت به عملکرد راهنمایی و رانندگی در سال ۸۴ اعتراض کردند و مابقی اعتراضات مربوط به سال‌های قبل است.
وی اظهارامیدواری کرد با اقدامات انجام شده تا اواسط سال جاری میزان مراجعه شهروندان به شوراهای حل اختلاف روزانه تنها به هزار مورد برسد.

رئیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ همچنین از به کارگیری سیستم آنلاین ثبت جرایم در تهران خبر داد و گفت: براین اساس برگه دوم جریمه‌ی تمامی رانندگان از سال گذشته در سیستم رایانه‌یی اسکن و ذخیره شده است که این طرح در سال جاری نیز ادامه دارد و در تلاشیم تا سوابق رانندگان را در سال ۸۳ وارد سیستم رایانه‌ای کنیم.
وی همچنین از طرح جدیدی برای وسایط نقلیه سنگین خبر داد و گفت: براین اساس کلیه خودروهای سنگین تنها از ساعت ۲۲ تا ۶ بامداد روز بعد اجازه تردد در تهران بزرگ را دارند که این ساعت در شبهای جمعه و تعطیل از ساعت ۲۴ تا ۸ صبح روز بعد خواهد بود.

سردار ساجدی نیا با اشاره به این که حمل بار زیاد توسط خودروهای سنگین به آسفالت معابر تهران صدمات جدی وارد می‌کند تاکید کرد: راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ باسکول‌های سیاری خریداری کرده که این باسکول‌ها در طول بزرگراه‌ها و معابر شبها مستقر و میزان بار حمل شده توسط خودروهای سنگین مورد اندازه گیری قرار می‌گیرد که در صورت حمل بار بیش از حد این خودروها اعمال قانون خواهد شد.

وی همچنین از آغاز طرح تابستانی راهنمایی و رانندگی خبر داد و گفت: براین اساس به تمامی مالکان خودروها هشدار داده می‌شود در صورتی که چراغ‌های جلو، عقب و خطر خود را تغییر شکل و تغییر رنگ بدهند با آنها شدیدا برخورد و خودروهای آنها به پارکینگ منتقل می‌شود.

رئیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با تاکید بر این که بستن مونیتور در داخل خودروها ممنوع است از رانندگان خواست این وسیله را از داخل خودروی خود باز کنند چرا که ماموران در صورت مشاهده مونیتور در داخل خودروها به دلیل حادثه ساز بودن با این دسته از خودروها نیز برخورد خواهند کرد.
از سوی دیگر با خودروهایی که دارای آلودگی صوتی باشند نیز توسط ماموران برخورد می‌شود.

سردار ساجدی نیا به جانمایی تمام پارکینگ‌ها برای مسافران شهرستانی و مهمانان خارجی مراسم ارتحال حضرت امام (ره) اشاره کرد و گفت: براین اساس همایش توجیهی با حضور نمایندگان راهنمایی و رانندگی و پلیس راه استان‌های کشور و نواحی مقاومت بسیج چهارم خرداد ماه برگزار می‌شود.
وی تاکید کرد: سیاست راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ ایجاد تسهیلات در عبور و مرور شرکت کنندگان در مراسم ارتحال حضرت امام (ره) است و قصد ایجاد هیچ گونه محدودیتی را نداریم.