پخش ناقص فیلم سینمایی "روز سوم" در تلویزیون تاجیکستان

روسای جمهور ایران، افغانستان و تاجیکستان ۵ سال پیش توافقنامه‌ی راه‌اندازی تلویزیون مشترک فارسی زبانان “نوروز” را امضا کردند. تلویزیونی که علیرغم میلیونها دلار هزینه از سوی ایران بنا به دلایل مختلف از جمله :ساختارهای متفاوت و مشکلات سیاسی- ایدئولوژیک سه کشور تاجیکستان ، ایران و افغانستان و مخالفت برخی از کشورهای همجوارهمچون ازبکستان هنوز راه اندازی نشده است و احتمال راه اندازی آن هم نمی­رود. هرچند که اگر هم راه اندازی می شد بنا به دلایل متعدد این پروژه غیر کارآمد و کم مخاطب و شکست خرده می بود.

از سوی دیگر در حال حاضر برنامه های تلویزیونی و رادیویی بسیاری در تاجیکستان تولید و پخش می شود که به جرات می توان گفت مسئولین سیاسی و فرهنگی ایران در تاجیکستان هیچ رصد و مانیتورینگی از آنها نداشته و واکنشی در قبال تاثیرات مثبت یا منفی این برنامه ها از خود بروز نمی دهند.

نمونه بارز این غفلت عدم اطلاع از یک شبکه خصوصی و مستقل تلویزیونی به نام سیمای مستقل تاجیکستان است. این شبکه تلویزیونی به علت تعلق خاطر دست اندرکاران آن به فرهنگ ایرانی و یا به علل دیگر بخش عمده برنامه هایش سریالها و فیلم های ایرانی است .

متاسفانه فیلم ها و سریالها که از این شبکه پخش می گردد به علت اینکه نسخه اصل نبوده ، از کیفیت مناسب برخوردار نیست و انتخاب برخی از آنها هم مناسب با علایق مردم تاجیکستان و مناسبتها نمی باشد. مضاف بر اینکه بعضاً این فیلم ها و سریالها ناقص هم پخش می شوند برای نمونه در دوشنبه ۱۷/۱۱/۱۳۹۰ این شبکه در پربیننده ترین ساعت پخش (۱۷.۳۰ تا ۱۹) اقدام به پخش فیلم سینمایی روز سوم نمود که علاوه بر اینکه هیچ تناسبی با دهه فجر ندارد، بخشی حساس از آنهم پخش نگردید به گونه ای که بیننده چنین تصور می کند ، سرباز عراقی به دختر مصدوم برجای مانده در خانه (سمیره – با بازی درخشان باران کوثری) تجاوز می کند….

غفلت تا کی ؛ رصد و مانیتورینگ برنامه های رادیو تلویزیونی و واکنش مناسب به برنامه ها و … پیشکش ، واقعاً تامین و در اختیار گذاری چند فیلم متناسب با این ایام برای پخش از این شبکه تلویزیونی و دیگر شبکه های تلویزیونی تاجیکستان برای مسئولین محترم فرهنگی ایران اینقدر وقت گیر و دشوار است ؟

کاش توضیحی برای این غفلت باشد….

منبع: وبلاگ فرهنگ نغز