پدر و مادرم به من کمکی نمی کنند

دختری ۱۵ ساله ام. پدر و مادرم در هر کاری که شروع می کنم، تشویقم نمی کنند و بیشتر با من مخالفت می کنند و امور درسی و دیگر مسائلم برایشان مهم نیست. برایشان هم مهم نیست که من چه کار می کنم و یا چه تصمیمی می گیرم. برادر بزرگ ترم چند سال قبل فوت نمود و آن ‌ها همیشه به یاد او هستند. انگار مرا فراموش کرده اند.

مخاطب گرامی با توجه به نکاتی که در پیامکتان اشاره کرده اید، مشخص می شود که شما احساس می کنید از جانب والدین خود مورد بی توجهی و بی محبتی قرار گرفته اید. همچنین ظاهرا این احساس بی علاقگی والدین تان به شما باعث غمگینی و حتی ناامیدی تان شده است. در خور ذکر است که استفاده والدین از شیوه های نامناسب فرزندپروری مثل آسان گیری همه مسائل یا بی تفاوتی نسبت به آن ‌ها، سبب ایجاد چنین حالت هایی در فرزندان می شود و باعث می شود اعتماد به نفس و عزت نفس فرزندان کم شود.

عزت نفس خود را تقویت کنید

در پیامکتان گفته اید که وضعیت تحصیلی تان برای والدینتان مهم نیست بنابراین به نظر می رسد شما باید مهارت تقویت اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس را بیاموزید تا علاوه بر این که خودتان را دوست داشته باشید، بتوانید از وابستگی برای انجام امور شخصی تان به استقلال دست یابید. درخور ذکر است که اولین قدم برای تقویت عزت نفس این است که برای خودتان ارزش و احترام قائل شوید تا دیگران هم برای شما ارزش و احترام قائل شوند. در ادامه این مطلب راهکارهایی برای تقویت عزت نفس مطرح می شود که لازم است با عمل به آن ‌ها، مشکل فعلی تان را حل کنید.

افکار منفی را دور بریزید

مراقب پیام های درونی خود باشید و توجه بیش از حد به خود انتقادی را متوقف کنید. همچنین به دستاوردها و پیشرفت هایی که در زندگی تان داشته اید، توجه کنید. در پیامکتان هیچ نشانه ای از ویژگی ‌ها و شرایط مثبت تان دیده نمی شود و این نشان دهنده توجه بیش از حد شما به مشکلی است که از طرف والدین احساس می کنید. همچنین به شما توصیه می کنم از معاشرت با دوستانی که مدام از شما و رفتارهایتان انتقاد می کنند، پرهیز کنید تا بتوانید عزت نفس آسیب دیده تان را ترمیم کنید.

خود را با دیگران مقایسه نکنید

انتظارات بجا و منطقی از خود داشته باشید. افرادی که اهداف غیر قابل دسترس و بلندبالایی دارند، در صورت شکست مدام به سرزنش خود می پردازند. همچنین از مقایسه دیگران با خودتان بپرهیزید، چرا که معمولا مقایسه خود با دیگران، باعث نارضایتی از خود می شود و یکی از نشانه های عزت نفس پایین است. در پیامکتان گفته اید که بعد از فوت برادرتان، پدر و مادرتان هنوز به یاد او هستند. به والدینتان حق دهید و تلاش کنید در کنار آن ‌ها باشید نه این که فقط از آن ‌ها توقع داشته باشید همه توجهشان را به شما معطوف کنند. به نظر می رسد که اگر شما از عزت نفس بالایی برخوردار باشید، دیدگاهتان به این مسائل تغییر خواهد نمود.

توقع های بیجا نداشته باشید

با پدر و مادرتان در این زمینه صحبت کنید و از آن ‌ها مشورت بخواهید. توقع نداشته باشید که والدینتان از همه دغدغه های شما آگاه باشند. بنابراین در فرصت های مناسب، سر صحبت را با پدر یا مادرتان باز کنید و در حوزه های مختلف از آن ‌ها مشورت بگیرید. فراموش نکنید که والدینتان به شما علاقه دارند و با همه توان برای موفقیت شما تلاش خواهند نمود و فقط ممکن است به علت ناراحتی پیش آمده به دلیل فوت برادرتان، به صورت موقت نتوانند احساس خود را به شما انتقال دهند. صبور باشید.

دکتر هادی صدری، کارشناس و مشاور خانواده

مطلب بالا در حوزه آموزشی بانوان و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۵ July 2015 | 12:18 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.