پرتاب ۳ ماهواره مینیاتوری به مدار زمین
ناسا، ماهواره‌های مینیاتوری طرح «فن‌آوری فضایی ۵» را با استفاده از موشک پگاسوز به مدار زمین پرتاب کرد.


به گزارش ایسنا، هواپیمایی مخصوص، پس از بلند شدن از پایگاه هوایی «واندنبرگ» در کالیفرنیا، این موشک را در ارتفاع ۱۲ هزار متری از سطح زمین به فضا پرتاب کرد.


این در حالی است که پرتاب ماهواره‌ها‌ی سه گانه این پروژه، پیش از این به خاطر نقص فنی دو بار به تاخیر افتاده بود.


ماموریت ماهواره‌ها‌ی مینیاتوری طرح «فن‌آوری فضایی ۵» بر عهده مرکز فضایی «گودارد» سازمان فضایی آمریکا (ناسا) است.


طرح ۱۳۰ میلیون دلاری «فن‌آوری فضایی ۵» با هدف ساختن ماهواره‌ها‌ی کوچکتر برای اجرای ماموریت‌ها‌ی تحقیقاتی و علمی ناسا در قالب «برنامه هزاره جدید» این سازمان در سال ۱۹۹۹ تصویب شد.


ماهواره‌های سه گانه این طرح قرار است پیشگام نسل جدیدی از ماهواره‌ها‌ی کوچکی باشند که به طور کامل به انجام ماموریت‌های علمی، تحقیقاتی و مخابراتی خواهند پرداخت.


به گفته اردشیر آذربرزین، مدیر ایرانی این طرح و کارشناس ارشد هوا- فضا ناسا، این سه ماهواره که مانند دانه‌های تسبیح در یک مدار قرار می‌گیرند، ناسا را قادر به دریافت اطلاعات گسترده تری می‌کنند.


وی خاطرنشان کرد: «در قدیم ما همیشه یک ماهواره داشتیم و این مشکل وجود داشت که اگر مشکلی پیش می‌آمد، ما ماهواره را به طور کامل از دست می‌دادیم. الان هدف ما این است که با در اختیار داشتن ماهواره‌ها‌ی کوچک‌تر بتوانیم در آن واحد، اطلاعات بیشتری از سطح بیشتری داشته باشیم. در ضمن اگر برای یکی از این ماهواره‌ها‌ مشکلی پیش بیاید، ما هنوز دو ماهواره دیگر برای ادامه ماموریت داریم.»


قرار است ماموریت این سه ماهواره کوچک که هر کدام ۲۵ کیلوگرم وزن دارند، نود روز طول بکشد.به گزارش بی بی سی، ناسا در هفت روز نخست ماموریت این سه ماهواره، به بررسی عملکرد فنی آنها می‌پردازد و سپس تا پایان ماموریت ۹۰ روزه این طرح، قابلیت‌ها‌ی علمی و تحقیقاتی ماهواره‌های سه گانه مانند جمع آوری اطلاعات از حوزه مغناطیسی زمین را مورد مطالعه قرار می‌دهد.


نحوه قرار گرفتن ماهواره‌ها‌ی مینیاتوری طرح «فن‌آوری فضایی ۵» در مدار نیز از مشخصات جالب این طرح است.


به گفته آذربرزین، وزن کم این ماهواره‌ها‌ به ناسا اجازه داده است تا به جای موشک‌ها‌ی پر هزینه، موشک کوچک پگاسوز را برای پرتاب آنها در ارتفاع ۱۲ هزار متری از هواپیمایی مخصوص در نظر بگیرد.


مدار این ماهواره‌ها‌ شمالی – جنوبی و ارتفاع آنها از سطح زمین، بین ۳۰۰ تا ۴۵۰۰ کیلومتر متغیر خواهد بود.


ناسا موفقیت طرح «فن‌آوری فضایی ۵» را کمک بزرگی به ساخت هزاران ماهواره کوچک ارزان قیمت برای گسترش مطالعات فضایی خود می‌داند.