پرتغال: فوتبال ما از رویارویی با ایران واهمه دارد
کمتر از سه ماه دیگر مرحله پایانی رقابت‌های جام جهانی شروع می‌شود و ایران برای سومین بار شانس خود را در این رقابت‌ها آزمایش می‌کند.

بی‌تردید پرتغال به همراه مکزیک یکی از حریفان سرسخت ایران در مرحله‌ی گروهی است. تیم ملی پرتغال که در رقابت‌های جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۴ هم نمایش خوبی داشت و تا بالای سر بردن جام در خانه‌ فاصله‌ای نداشت با انگیزه‌ی فراوانی به آلمان سفر خواهد کرد.«برزیل اروپا» با داشتن بازیکنان سرشناس نظیر کاروالیو، فریرا، دکو، فیگو و رونالدو برای تمام سی و یک تیم راه یافته به جام جهانی می‌تواند حریف دلهره‌آوری باشد.

الکساندر فرانکو خبرنگار روزنامه‌ی ورزشی A Bola که در موزابیک (جایی که اوزه‌بیو اسطوره‌ی فوتبال پرتغال از آنجا برخاست) به دنیا آمده و اکنون خبرنگار بزرگ‌ترین روزنامه‌ی ورزشی پرتغال در آمریکای شمالی است.

او همچنین مفسر برنامه‌های ورزشی و رادیوی پرتغال و کانادا است.

* شرایط پرتغال

آلکساندر فرانکو درباره ی شرایط پرتغال، گفت:« فکر می‌کنم که پرتغال از کیفیت فوتبال ایران و چگونگی مواجه با آن واهمه دارد و بحث درباره‌ی فوتبال ایران را هیچ گاه کنار نمی‌گذارد. به نظر من فوتبال ایران، شیوه‌ی بازی خاص خودش را دارد و باید مراقب بازیکنان جوان و تکنیکی این تیم بود.»

وی افزود: حقیقت این است که تیم ملی ایران می‌تواند شگفتی‌ساز باشد. احتمالات بسیاری برای این مساله وجود دارد. در فوتبال امروز حریف قابل پیش بینی که پیشتر وجود داشته ، مشاهده نمی‌شود. چندی پیش پله تیم ملی کاستاریکا را یکی از بهترین تیم‌های جام جهانی نامید و اخیرا تیم شما، این تیم را سه بر دو شکست داد. این نشانه‌ای است که ایران نمی‌خواهد تنها برای انجام سه بازی به آلمان سفر کند.

فرانکو ادامه داد: نخستین دیدار ایران برابر مکزیک در یازدهم جون، مهم‌ترین بازی برای تیم ملی شما است. صرف نظر از نتیجه‌ی احتمالی برابر پرتغال یک پیروزی در بازی مقابل مکزیک می‌تواند به معنای راه‌یابی به مرحله‌ی بعدی باشد. چرا که تردید ندارم در دیدار بیست و یکم جون برابر آنگولا، مشکلی نخواهید داشت.

* ایران در جام جهانی ۲۰۰۶

مفسر برنامه‌های ورزشی رادیو پرتغال در ادامه‌ درباره‌ی این که چه تیم‌هایی می‌توانند چشم‌ها را در جام جهانی خیره کنند، گفت: امیدوارم که پرتغال و ایران، چنین تیم‌هایی باشند. در کنار این دو تیم، آلمان (میزبان و نه یکی از مدعیان)، برزیل (همیشه)،‌آرژانتین، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا می‌توانند تیم‌های پرقدرت جام جهانی ۲۰۰۶ باشند. اجازه بدهید یک بار دیگر نسبت به حضور قدرتمند ایران و پرتغال امیدوارانه صحبت کنم، اما لهستان در گروه A، سوئد در گروه B، صربستان و مونته‌نگرو در گروه C، چک یا آمریکا در گروه E، کرواسی در گروه F، سوییس در گروه G و اوکراین در گروه H می‌توانند تیم‌های صعود کننده به مراحل بالاتر باشند.

* ستاره‌های ایران در جام جهانی

فرانکو از وضعیت فوتبال ایران و بازیکنان ملی‌پوش این تیم اطلاع به نسبت کاملی دارد. او در این باره گفت:« علی کریمی، هاشمیان و علی دایی در آخرین دیدار شما برابر کاستاریکا گلزنی کردند اما، کریمی در بوندس‌لیگا آسیب دید. دیگر ستاره‌ی تیم ملی ایران، مهدوی‌کیا است اما علی دایی مشهورترین بازیکن ایرانی است.»

قدرت تیم ایران، به اندازه‌ای است که بتواند برابر تیمی که بازیکنانی همچون دکو، رونالدو، فریرا، پائولتا، ماینش و کاروالیو را در اختیار دارد موفق شود. فرانکو این گونه پاسخ می‌دهد:« صادقانه بگویم که اگر پرتغال مصدومی نداشته باشد فکر ایران نخواهد توانست تیم پرتغال را شکست دهد اما، باور دارم که شکست دادن ایران سخت‌تر از شکست مکزیک است.»

وی افزود: فکر می‌کنم که مهم‌ترین جنبه‌ی بازی ایران و پرتغال نه تنها به تاکیک و چیدمان دو تیم در این دیدار وابسته نیست بلکه چگونگی مقابله‌ی تیم ایران برای از کار انداختن فیگو و رونالدو از اهمیت بالایی برخوردار است هر چند که نباید پائولتا را فراموش کرد.

وی ادامه داد: پرتغال به دلیل توجهی که به رونالدو و فیگو می‌شود از این دو در کناره‌ها استفاده می‌کند و زمانی که آنها موفق به انجام وظیفه‌ی خود شدند، پائولتا از غفلت حریف استفاده می‌کند.

فرانکو درباره‌ی تیم ملی ایران، گفت: از سویی دیگر پرتغال باید مراقب سرعت و تجربه و کلاس بازیکنان همچون دایی و کریمی که بهترین تیم تاریخ ایران را ساخته‌اند هم باشد اما، در مقابل تمام پیش بینی‌ها اطمینان دارم که پرتغال و ایران تیم‌های صعود کننده به مرحله‌ی بعد خواهند بود.